www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ne všechna jádra Ryzenů mohou dosáhnout maximálního turba, vadí to?

Ne všechna jádra Ryzenů mohou dosáhnout maximálního turba, vadí to?
, , aktualita
Dobře víme a AMD to ve svém Ryzen Master samo značí, že některá jádra v jeho procesorech zvládají vyšší takty než jiná. To jsme ale měli spojeno spíše s jejich schopností taktování nad rámec specifikací. 
K oblíbeným
reklama
Nejvyšší frekvence procesorů daná turbem se obvykle týká jednoho či maximálně dvou jader. Při zatížení většího počtu jader najednou pak frekvence klesá a tak by se mohlo zdát, že je v podstatě úplně jedno, že některá z jader třeba ani nejsou schopna dosáhnout nejvyššího turba. Ale to je otázka, takže co nového se dozvídáme? 
 
 
Jsou tu informace předložené serverem Extremetech, dle nichž si uživatelé všímají, že jen některá jádra v procesorech Ryzen 3000 dosahují nejvyšších možných taktů. A tomu se ani nelze divit vzhledem k tomu, jak slabé jsou možnosti přetaktování těchto procesorů. AMD je prostě už tak dotlačilo k jejich limitům a dalo by se říci, že v řadě případů už v podstatě i za tyto limity.
 
Tuto skutečnost také dokládá Tom's Hardware díky svému vlastnímu zkoumání, které odhalilo, že v testovaném Ryzen 5 3600X bylo pouze jedno jádro schopno pracovat na nejvyšším taktu. Je tak zřejmé, že do prodeje může i takovýto kousek a že pak nelze v jeho případě počítat s reálnou možností přetaktování, tedy bez drastického zvýšení napájecího napětí. 
 
Dá se říci, že v běžném provozu to nemusí ničemu vadit, pokud bude plánovač procesů tak inteligentní (a to by měl už být), aby právě takovému jádru dal vždy na starost aktuálně nejnáročnější proces. V případě testu zmíněného procesoru to bylo jádro schopné dosáhnout taktu 4,35 GHz, zatímco ostatní mohla pracovat na taktu přinejlepším o 75 MHz nižším. 
 
Dříve jsme ale byli zvyklí na to, že maximálního taktu jsou schopna dosáhnout všechna jádra, ovšem to se nyní mění, jak jsou výrobci nuceni využívat schopností moderních výrobních procesů, které se z hlediska taktů už moc nezlepšují, zatímco cena za vytěžený 1 mm2 plochy čipu prudce roste. 
 
 
Dříve jsme rovněž byli zvyklí, že pokud jsou veškerá jádra v procesorech schopna pracovat s rezervou na nejvyšším udávaném turbo taktu, budeme je moci při přetaktování všechna provozovat alespoň na stejně vysokém, nebo spíše na ještě o něco vyšším. To už v případě Ryzen 3000 v podstatě neplatí a nyní se ukazuje, proč tomu tak je. 
 
Ostatně inženýři AMD se na E3 2019 nechali slyšet, že od 7nm procesu prvně neočekávali vůbec žádné zlepšení frekvencí a nakonec byli rádi za to, co nyní mohou nabídnout, i když tu jsou daná omezení. Z toho navíc vyplývá, že už není jen dobrý nápad, aby byl plánovač v OS schopen využít ta nejvhodnější jádra procesoru. Stala se z toho nutnost a základní předpoklad toho, aby procesor byl schopen dosáhnout udávaného výkonu.
 
S ohledem na to ani není divu, že i Intel začal poskytovat jen vágní informace o tom, jaké jsou konfigurace turba v jeho procesorech. U starších generací procesorů bylo jasně dáno, že základní takt čtyřjádrového CPU je třeba 3,5 GHz a pak je tu turbo 1/2/2/4. To znamená násobky základní frekvence (100 MHz), které se přičítají k základnímu taktu dle počtu zatížených jader, takže se zatížením jednoho jádra by dané CPU mělo pracovat na 3,9 GHz a se všemi na 3,6 GHz. Pokud tu ale už máme běžně 10 a více jádrové procesory, jejichž kvalita není vždy srovnatelná, pak může Intel nebo AMD těžko zaručit, že všechny z nich dokáží pracovat třeba v konfiguraci turba 2/2/2/3/4/4/5/6/7/7. Není pak ani divu, že Intel už uvádí pouze základní takt, z nějž vychází TDP a dále turbo všech jader (all-core boost) a maximální turbo. 
 
Zkrátka a dobře se musíme připravit na to, že výrobci musí hledat skulinky, skrz něž ještě lze posunovat výkon vzhůru a udržovat příznivé ceny. V případě procesorů Ryzen 3000 je to probírané turbo a samotný fakt, že 7nm jsou pouze čiplety a zbytek procesoru je 14nm i za cenu toho, že se musí dohromady pouzdřit dva čipy na jednom CPU. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře