www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přichází konec praktického overclockingu procesorů?

Přichází konec praktického overclockingu procesorů?
, , aktualita
Pryč jsou doby, kdy jsme si mohli koupit 300MHz procesor a snadno mu přidat dalších 150 MHz, čili celou polovinu taktu. Dnes je něco takového možné leda s využitím tekutého dusíku a rozhodně to nevypadá, že by mohlo být lépe.
K oblíbeným
reklama
Samozřejmě lépe pro overclockery nebo prostě pro zákazníky, kteří očekávají, že mohou přetaktováním získat podstatný výkon navíc, a to zvláště v případě procesorů. Tento trend je přitom už dobře sledovatelný několik let a v poslední době ještě zesílil, a to zvláště nyní po nástupu procesorů Ryzen 3000. Ostatně firmy už dlouho varují, že od stále pokročilejších procesů už nelze očekávat, že budou trhat rekordy v taktech a vedle toho tu jsou stále více využívané turbofrekvence, které i nepřetaktované procesory ženou na hranice jejich možností.
 
To vše podporuje i nejnovější nabídka prodejce Silicon Lottery dělající službu lidem, kteří sami svou křemíkovou loterii hrát nechtějí. Prodává jim tak pečlivě vybrané a otestované procesory, u nichž zaručuje, že budou fungovat na určitém taktu a při určitém napětí. Za ty nejlepší kousky si zákazník samozřejmě připlatí. Zde je aktuální nabídka v případě nejvýkonnějších procesorů Ryzen: 
 
 
Jak se dalo očekávat, nabídka je to velice chabá. Jde pochopitelně o takt všech jader v zátěži a my můžeme vidět, že rozdíl mezi nejslabším a nejlepším procesorem je jen 100 až 200 MHz, a to s odpovídajícím nárůstem napájecího napětí. Ve skutečnosti může onen Ryzen 9 3900X, u nějž je zaručen takt 4 GHz na 1,2 V, klidně pracovat na oněch 4,2 GHz při 1,25 V. Jestli ale chceme jistotu, pak si za ni zaplatíme, a to 75% ceny navíc.
 
Ano, pokud se někomu bude hodit každý MHz a cena jej v podstatě nezajímá, pro toho může být taková nabídka výhodná. Pro všechny ostatní je to nesmysl, který navíc ukazuje, že běžný zákazník kupující nový Ryzen může na taktování klidně rezignovat. 
 
Silicon Lottery ale přesto uvádí, že poptávka po procesorech Ryzen 3000 je vysoká, a tak s nabídkou testovaných kusů, které zvládnou vyšší takty, bude pokračovat bez ohledu na to, o jaké takty jde. Dále tento prodejce píše, že AMD udělalo fantastický kus práce s ohledem na optimalizaci taktů a že tento trend bude prostě znamenat, že pro Silicon Lottery či podobné prodejce v budoucnu už nebude místo.
 
A v podstatě to také znamená konec přetaktovávání procesorů, tedy na základě toho, jak vypadá aktuální situace. Pro AMD 7nm proces nepřinesl o moc vyšší takty a Intel se snaží mačkat ze 14nm procesu maximum, což prostě znamená, že moc prostoru pro domácí taktování už nezbývá. A jestli máme procesor provozovat na 4 GHz, nebo 4,2 GHz, to už dělá jen 5% nárůst frekvence za cenu vyšší spotřeby i potřeby chlazení a potenciální nestability. Čili jestli se něco zásadně nezmění, overclocking už zůstane jen na parádu a pro honění rekordů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů