www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přichází konec praktického overclockingu procesorů?

Přichází konec praktického overclockingu procesorů?
, , aktualita
Pryč jsou doby, kdy jsme si mohli koupit 300MHz procesor a snadno mu přidat dalších 150 MHz, čili celou polovinu taktu. Dnes je něco takového možné leda s využitím tekutého dusíku a rozhodně to nevypadá, že by mohlo být lépe.
K oblíbeným
reklama
Samozřejmě lépe pro overclockery nebo prostě pro zákazníky, kteří očekávají, že mohou přetaktováním získat podstatný výkon navíc, a to zvláště v případě procesorů. Tento trend je přitom už dobře sledovatelný několik let a v poslední době ještě zesílil, a to zvláště nyní po nástupu procesorů Ryzen 3000. Ostatně firmy už dlouho varují, že od stále pokročilejších procesů už nelze očekávat, že budou trhat rekordy v taktech a vedle toho tu jsou stále více využívané turbofrekvence, které i nepřetaktované procesory ženou na hranice jejich možností.
 
To vše podporuje i nejnovější nabídka prodejce Silicon Lottery dělající službu lidem, kteří sami svou křemíkovou loterii hrát nechtějí. Prodává jim tak pečlivě vybrané a otestované procesory, u nichž zaručuje, že budou fungovat na určitém taktu a při určitém napětí. Za ty nejlepší kousky si zákazník samozřejmě připlatí. Zde je aktuální nabídka v případě nejvýkonnějších procesorů Ryzen: 
 
 
Jak se dalo očekávat, nabídka je to velice chabá. Jde pochopitelně o takt všech jader v zátěži a my můžeme vidět, že rozdíl mezi nejslabším a nejlepším procesorem je jen 100 až 200 MHz, a to s odpovídajícím nárůstem napájecího napětí. Ve skutečnosti může onen Ryzen 9 3900X, u nějž je zaručen takt 4 GHz na 1,2 V, klidně pracovat na oněch 4,2 GHz při 1,25 V. Jestli ale chceme jistotu, pak si za ni zaplatíme, a to 75% ceny navíc.
 
Ano, pokud se někomu bude hodit každý MHz a cena jej v podstatě nezajímá, pro toho může být taková nabídka výhodná. Pro všechny ostatní je to nesmysl, který navíc ukazuje, že běžný zákazník kupující nový Ryzen může na taktování klidně rezignovat. 
 
Silicon Lottery ale přesto uvádí, že poptávka po procesorech Ryzen 3000 je vysoká, a tak s nabídkou testovaných kusů, které zvládnou vyšší takty, bude pokračovat bez ohledu na to, o jaké takty jde. Dále tento prodejce píše, že AMD udělalo fantastický kus práce s ohledem na optimalizaci taktů a že tento trend bude prostě znamenat, že pro Silicon Lottery či podobné prodejce v budoucnu už nebude místo.
 
A v podstatě to také znamená konec přetaktovávání procesorů, tedy na základě toho, jak vypadá aktuální situace. Pro AMD 7nm proces nepřinesl o moc vyšší takty a Intel se snaží mačkat ze 14nm procesu maximum, což prostě znamená, že moc prostoru pro domácí taktování už nezbývá. A jestli máme procesor provozovat na 4 GHz, nebo 4,2 GHz, to už dělá jen 5% nárůst frekvence za cenu vyšší spotřeby i potřeby chlazení a potenciální nestability. Čili jestli se něco zásadně nezmění, overclocking už zůstane jen na parádu a pro honění rekordů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek5 komentářů