www.svethardware.cz
>
>
>

Nejstarší galaxie poblíž Mléčné dráhy odpovídají teorii o vlivu studené temné hmoty

Nejstarší galaxie poblíž Mléčné dráhy odpovídají teorii o vlivu studené temné hmoty
, , aktualita
Některé z vůbec prvních galaxií vesmíru stále existují a dle astronomů z Durhamské univerzity a Harvardu právě takové starobylé galaxii najdeme i velice blízko Mléčné dráhy. Co to vypovídá o předním modelu popisujícím raný vesmír?
K oblíbeným
reklama
Asi jednu miliardu let po velkém třesku se objevily první galaxie, jejichž minulost tak sahá do doby před 12,8 miliardami let, ovšem do tohoto období dle aktuálních údajů spadá i zformování naší galaxie Mléčná dráha, takže ona sama by mezi ně měla patřit. 
 
 
Dle aktuálního přesvědčení se měly první atomy vodíku vytvořit ve vesmíru starém 380.000 let, ale trvalo téměř 100.000 let, než se vesmír zchladil natolik, aby se atomy mohly shlukovat a tvořit první hvězdy, které se staly základem galaxií. My dnes známe v naší galaxii až 13,7 miliard let staré hvězdy, takže z toho plyne, že pokud měl vesmír vzniknout před 13,8 miliardami let, Mléčná dráha samotná patří mezi jeho nejstarší galaxie. To Galaxie v Andromedě je oproti té naší pěkný cucák starý jen cca 10 miliard let. 
 
Když ne náš nejbližší galaktický soused, které jsou tedy ony proklamované nejstarší galaxie, jež máme "velice blízko" sebe? Z pozorování vzdáleného vesmíru, které zajistil především Hubbleův dalekohled, se ukázalo, že po vzniku prvních galaxií si dal vesmír na zhruba další miliardu let pauzu.
 
Mohlo za to intenzivní ultrafialové záření právě z původních galaxií, které ionizovalo zbývající okolní vodík, což zabránilo jeho zchladnutí a tvorbě nových hvězd. Tento vodík nakonec přeci jen díky působení temné hmotny zchladl a vytvořit s ní kolem galaxií hala, která zabránila dalšímu pronikání ultrafialového záření do hlubin vesmíru, kde se pak po miliardě let začaly už ve velkých počtech tvořit hvězdy a nové galaxie. 
 
 
Toto známe jako Lambda-CDM model (CDM jako studená temná hmota) a právě tento model má podporovat objev astronomů z Durhamské univerzity a Harvardu. A o jaký objev vůbec jde? Týká se dvou výrazných populací trpasličích galaxií, které obíhají Mléčnou dráhu. Jedna z nich se měla vytvořit v době ještě před tím, než se objevila kolem původních galaxií hala z temné hmoty, čili před více než 13 miliardami let. Druhá skupina, která zahrnuje jasnější galaxie, se objevila alespoň o několik set milionů let později. Mezi nejstarší blízké trpasličí galaxie tak počítáme Segue-1, Bootes I, Tucana II a Ursa Major I, přičemž podobné galaxie má nyní mít na své orbitě blízká M31, čili Andromeda. 
 
Astronomům jde především o distribuci starších a mladších galaxií, která dle nich odpovídá právě modelu Lambda-CDM. Ten v grafické podobně ztvárňuje výše uvedený obrázek, kde je zachycena právě distribuce mladších světlejších galaxií (modře) a starých tmavších (bíle). 
 
Ještě před deseti lety by takové sčítání trpasličích galaxií nebylo s tehdejšími nástroji možné, takže je dobré vidět, že se nyní s jeho pomocí potvrzuje teorie, která se prosadila již v 80. letech.
 
Zdroj: Phys.org
reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek26 komentářů