www.svethardware.cz
>
>
>

Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu

Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu
, , aktualita
Sociální síť Facebook má za poslední rok opravdu hodně obrovských průšvihů a očividně to jen tak neskončí. Nyní se zjistilo, že stovky milionů uživatelů mělo svá hesla uložena v plaintextu a zaměstnanci společnosti k nim mohli mít přístup.
K oblíbeným
reklama
Někdy je opravdu s podivem, čeho všeho je sociální síť Facebook vlastně ještě schopna a skandálem s Cambridge Analytica to jen začalo. Podle zprávy od Krebs on Security a potvrzení samotného Facebooku totiž vyšlo najevo, že sociální síť ukládala hesla stovek milionů svých uživatelů v plaintextu. Jinak řečeno, v jasně čitelné podobě bez jakéhokoli hashování. Hashování je speciální funkce, která se běžně používá už pěknou řádku let ke zvýšení zabezpečení a zašifruje heslo do takové podoby, že je při případném hacku serveru v podstatě nerozluštitelné (resp. jen velmi těžko pomocí tzv. "brute force" útoku zkoušením všech možných kombinací, např. porovnáváním hashů).
 
Facebook logo
 
Jde o jednosměrnou funkci, která heslo zašifruje, ale není jej možné rozšifrovat. Proto také většina webů nenabízí možnost zaslat zapomenuté heslo, protože to jednoduše ani nejde. Můžete dostat nové dočasné heslo a pak sami musíte zvolit nové, ale nelze zaslat to původní (internetem totiž putuje zahashovaná verze, kterou i při úniku nelze jen tak rozluštit a ani samotný web tak ze zahashované verze nedokáže dostat původní variantu - i při přihlašování pracuje jen s hashem). Pokud se ale někdo dostane k nezahashovanému heslu, nemusí nic řešit a má ho hned dostupné na zlatém podnose.
 
A právě to se stalo Facebooku. I když samotná hesla uživatelů byla v hlavních databázích sice zahashovaná, netýkalo se to všech záznamů. Už od roku 2012 obsahovaly systémy Facebooku velmi závažnou chybu, která v různých záznamech chybových provozních stavů ukládala hesla v čisté textové podobě, a to nepochopitelně po dobu několika let. Mnoho zaměstnanců Facebooku tak mohlo mít přístup k heslům uživatelů Facebooku, aplikace Facebook Lite i Instagramu a dle prvních odhadů takto mohla být kompromitována data 200 až 600 milionů uživatelů. Což je průšvih nevídaných rozměrů.
 
Na chybu se přišlo v lednu (díky auditu, který byl následkem hacku ze září) a už byla opravena. Facebook tvrdí, že k čistým heslům mohli mít přístup jen jeho zaměstnanci a dle něj zatím nedošlo k žádnému zneužití. I proto po uživatelích, jejichž hesla mohla být volně přístupná, nevyžaduje změnu hesla.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková