www.svethardware.cz
>
>
>

Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu

Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu
, , aktualita
Sociální síť Facebook má za poslední rok opravdu hodně obrovských průšvihů a očividně to jen tak neskončí. Nyní se zjistilo, že stovky milionů uživatelů mělo svá hesla uložena v plaintextu a zaměstnanci společnosti k nim mohli mít přístup.
K oblíbeným
reklama
Někdy je opravdu s podivem, čeho všeho je sociální síť Facebook vlastně ještě schopna a skandálem s Cambridge Analytica to jen začalo. Podle zprávy od Krebs on Security a potvrzení samotného Facebooku totiž vyšlo najevo, že sociální síť ukládala hesla stovek milionů svých uživatelů v plaintextu. Jinak řečeno, v jasně čitelné podobě bez jakéhokoli hashování. Hashování je speciální funkce, která se běžně používá už pěknou řádku let ke zvýšení zabezpečení a zašifruje heslo do takové podoby, že je při případném hacku serveru v podstatě nerozluštitelné (resp. jen velmi těžko pomocí tzv. "brute force" útoku zkoušením všech možných kombinací, např. porovnáváním hashů).
 
Facebook logo
 
Jde o jednosměrnou funkci, která heslo zašifruje, ale není jej možné rozšifrovat. Proto také většina webů nenabízí možnost zaslat zapomenuté heslo, protože to jednoduše ani nejde. Můžete dostat nové dočasné heslo a pak sami musíte zvolit nové, ale nelze zaslat to původní (internetem totiž putuje zahashovaná verze, kterou i při úniku nelze jen tak rozluštit a ani samotný web tak ze zahashované verze nedokáže dostat původní variantu - i při přihlašování pracuje jen s hashem). Pokud se ale někdo dostane k nezahashovanému heslu, nemusí nic řešit a má ho hned dostupné na zlatém podnose.
 
A právě to se stalo Facebooku. I když samotná hesla uživatelů byla v hlavních databázích sice zahashovaná, netýkalo se to všech záznamů. Už od roku 2012 obsahovaly systémy Facebooku velmi závažnou chybu, která v různých záznamech chybových provozních stavů ukládala hesla v čisté textové podobě, a to nepochopitelně po dobu několika let. Mnoho zaměstnanců Facebooku tak mohlo mít přístup k heslům uživatelů Facebooku, aplikace Facebook Lite i Instagramu a dle prvních odhadů takto mohla být kompromitována data 200 až 600 milionů uživatelů. Což je průšvih nevídaných rozměrů.
 
Na chybu se přišlo v lednu (díky auditu, který byl následkem hacku ze září) a už byla opravena. Facebook tvrdí, že k čistým heslům mohli mít přístup jen jeho zaměstnanci a dle něj zatím nedošlo k žádnému zneužití. I proto po uživatelích, jejichž hesla mohla být volně přístupná, nevyžaduje změnu hesla.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek