www.svethardware.cz
>
>
>
>

Neuromorfický čip Intel Loihi se učí vyčmuchat nejen výbušniny

Neuromorfický čip Intel Loihi se učí vyčmuchat nejen výbušniny
, , aktualita
Už od léta minulého roku jsme neslyšeli o vývoji neuromorfických čipů Intel, ale nyní už přišla nová zpráva, že se Loihi bude učit čichu. A jako čip svého druhu k tomu využije neurální algoritmy, které budou simulovat děje probíhající v opravdovém mozku.
K oblíbeným
reklama
V létě 2019 se tak objevily Loihi generace Pohoiki Beach, které by měly dosáhnout počtu i přes 100 milionů umělých neuronů, které by se právě měly učit rozpoznávat čichové vjemy. Intel Labs v tomto ohledu spolupracuje s Cornell University a náplní je studium biologických čichových systémů zvířat. To již přineslo své ovoce v podobě objevu přímého vztahu čichových orgánů s elektrickou aktivitou mozku a na základě toho byla vytvořena sada algoritmů uzpůsobených pro provádění na umělých neuronech čipu Loihi. 
 
 
Nabil Imam (Neuromorphic Computing Lab, Intel) tak mluví o tom, že neurální algorimy prováděné čipem Loihi napodobují procesy v mozku, které probíhají při zpracovávání čichových vjemů. Jde o jeden z hlavních příkladů aktuálního výzkumu kombinujícího obory neurovědy a umělé inteligence. 
 
Tato technologie už ukázala svůj potenciál, a to ve své schopnosti rozpoznat konkrétní chemikálie, a to i v silně "zarušeném" prostředí. Můžeme si pod tím představit třeba schopnost objevit blízkou přítomnost výbušniny i v případě, že se tomu někdo pokusí zabránit překrytím jejích pachových stop. Čip Loihi je navíc vytvořen se schopností se sám učit a v tomto případě potřeboval pro své vytrénování jen jeden vzorek, který posléze nezapomněl, takže se dokáže učit velice rychle. Pokud by se měly použít obvyklé AI technologie s hlubokým učení, pak ty by pro srovnatelnou přesnost detekce potřebovaly alespoň 3000 vzorků, čili i stejný počet opakování při svém trénování. 
 
V případě Loihi a obecně neuromorfických čipů  to pochopitelně nemusí být jen odhalování výbušnin, ale třeba nebezpečných látek v ovzduší ještě daleko před tím, než jejich koncentrace začnou ohrožovat životy. Dále může jít o určování diagnóz, neboť je známo, že lidé s jistou nemocí vydávají i jistý pach.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto
Dnes se podíváme na herní počítačovou myš Cooler Master MM711, která už na první pohled zaujme svým netradičním zpracováním. Má totiž velkou část svého pláště nahoře i dole děravou jak řešeto.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče
Nuro je teprve druhou společností v Kalifornii, které bylo dovoleno jezdit s autonomními vozy bez záložního řidiče. Brzy tak budou dovážet nákupy z nejrůznějších obchodů v okolí až k zákazníkům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery
Po 26 letech mění doména corp.com svého majitele. Tím novým bude Microsoft a její koupí vyřeší jeden nepříjemný 20 let starý bezpečnostní problém. Ten trápil zejména mobilní zařízení přistupující k podnikovým sítím z Internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC
Internetový prohlížeč Google Chrome měl vyjít už před několika týdny, kvůli koronavirové pandemii se ale objevuje až teď. Navíc nemá polovinu změn, které měl dostat. Přesto získáváme podporu Web NFC i další vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Klávesnice Whirlwind FX Element zrcadlí dění na obrazovce Klávesnice Whirlwind FX Element zrcadlí dění na obrazovce
Podsvícené klávesnice vyzbrojené RGB LED diodou pod každou klávesou obvykle nabízejí celou řadu efektů, které ovšem nemají žádný praktický účel. Nyní se jej snaží ale najít společnost Whirlwind FX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář