Nezodpovědný pilot dronu havaroval do vrtulníku US Army

Nezodpovědný pilot dronu havaroval do vrtulníku US Army
, , aktualita
Drony jsou zábavnou hračkou, bohužel hodně nebezpečnou. Nezodpovědných pilotů je hodně a jeden z nich nedávno kolidoval s vojenským vrtulníkem americké armády. Porušil totiž několik základních pravidel létání s drony.
K oblíbeným
reklama
Snahy vlád mít pod kontrolou piloty dronů možná mohou vypadat jako přílišná byrokratická "buzerace", bohužel sami piloti svým nezodpovědných chováním často dávají pádné důvody k tomu, aby se něco takového opravdu zavádělo. Tak se stalo 21. září 2017, kdy došlo k nehodě amerického vojenského vrtulníku UH-60M Black Hawk s dronem DJI Phantom 4, který byl řízen nezodpovědným pilotem. Nyní byla zveřejněna zpráva o vyšetřování a vidíme, jakým problémům vlastně piloti dronů a jejich okolí může čelit.
 
Cesta dronu a helikoptéry
 
Pilot dronu vystartoval v New Yorku v blízkosti Hoffman Island, na který chtěl dronem doletět. Vystoupal do výše 300 stop (cca 90 metrů) a 8 minut letěl k ostrovu a kousek za něj. Poté zmáčkl tlačítko RTH (Return To Home) a dron se vydal na cestu zpět. Bohužel se připletl do cesty zmíněné helikoptéře. Její pilot se snažil srážce zabránit, ale lopatka rotoru smetla dron a rozmetala jej na části. Dron tak byl totálně zničen, helikoptéra to naštěstí odnesla jen zhruba 4cm poškozením lopatky a několika škrábanci na oknech od rozmetaných kusů dronu. Vrtulník se pak bez problémů vrátil zpět.
 
Poškození
 
poškození vrtulníku způsobené dronem
 
Pilot dronu o srážce ani nevěděl. Půl hodiny na něj čekal a poté usoudil, že vybíjející se baterie nezvládla návrat letounu a ten se zřítil do moře. Jaké bylo překvapení, když mu na dveře domu zaklepali úředníci z NTSB (National Transportation Safety Board). Z výslechu vyplynulo, že pilot dronu sice už nalétal poměrně dost hodin a má už několikátý dron, ale jeho znalosti předpisů jsou velmi špatné. Ty začínaly a končily zhruba u toho, že věděl o zákazu letu v blízkosti letišť a nad hladinou 400 stop (cca 120 metrů).
 
UH-60B Black Hawk
 
Vrtulník UH-60, ilustrační foto, public domain
 
Přesto se mu podařilo porušit nejen pravidla, o kterých neměl ponětí, ale dokonce i ta, která znal. I když při osudovém letu nepřesáhl 300 stop, dříve téhož dne vylétl s dronem do výše 547 stop (166 metrů), což je minimálně o třetinu nad limit. Vůbec neměl tušení o tom, že na dron musí neustále vidět a vzdálenost 2,5 kilometru je tedy příliš. Poněvadž bylo jen pár minut před západem Slunce, po kterém už drony (až na výjimky) nesmí létat, úředníci se jej také zeptali na noční létání. Pilot jen odpověděl, že má přeci 4 poziční světla. Spoléhal se na aplikaci DJI Go4, která má sice zabudované informace o tom, kde se smí a nesmí létat, tablet ale nebyl připojený k internetu, takže aplikace neměla aktuální informace o dočasném zákazu letu dronů v dané oblasti právě kvůli vrtulníkům.
 
Pokud tedy rádi létáte s dronem, nebuďte překvapeni, když budou časem vyžadovány registrace dronů i pilotů. Možná dojde i na pilotní zkoušky a průkazy. Poděkovat pak můžeme těmto nezodpovědným pilotům, kteří berou pravidla na lehkou váhu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek