www.svethardware.cz
>
>
>
>

NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem

NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
, , aktualita
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
K oblíbeným
reklama
Konkrétně je to pulsar J0030+0451 (zkráceně J0030) vzdálený nějakých 1100 světelných let v oblasti souhvězdí Ryb. Od přístroje NICER umístěného na palubě ISS je přitom velice pozoruhodné, že dokázal vůbec detekovat nějaké body na povrchu daného pulsaru, však i když ten má hmotnost zhruba 1,3 až 1,4 Slunce, jeho průměr bude jen kolem 25 kilometrů. Nicméně díky vysoké hustotě hmoty dokáže tato hvězda ohýbat světlo tak, že se z našeho pohledu jeví mnohem větší, než ve skutečnosti je. 
 
 
Ve zprávě, kterou velice příhodně komentuje Paul Hertz z NASA se uvádí, že pulsar J0030 rotuje rychlostí 205 otáček za sekundu, čemuž odpovídá i frekvence přicházejících pulzů. Co ovšem astronomové nečekali, je rozmístění i počet horkých skvrn na tváři hvězdy, které bude s to změnit základní povědomí o tom, jak mají vypadat. 
 
 
Tyto skvrny s neobyčejně horkým materiálem se pochopitelně očekávaly, ovšem pouze dvě a víceméně na opačných místech odpovídajících poloze magnetických pólů, odkud pryč do vesmíru proudí akcelerované částice. Některé z těchto částic mají sledovat zakřivení magnetického pole, aby dospěly k druhému pólu, kde opět narazí do hvězdy, čímž právě na daném místě stoupá teplota. Pulsar by tak dle jednoduchých modelů měl připomínat maják. 
 
To vše by sedělo, jenomže NICER našel tři skvrny, z toho jednu pravidelnou kruhovou a dvě protáhlé a všechny navíc na jižní polokouli hvězdy, k čemuž se dospělo pomocí dvou nezávislých metod zpracovávajících data NICERu z let 2017 a 2018. Šlo jednak o práci týmu Thomase Rileyho, který zjistil, že J0030 má hmotnost 1,3 Slunce a průměr 25,4 km a Coler Miller uvádí 1,4 Slunce a průměr 26 km. Především si ale odpovídají výsledky o umístění skvrn na jižní polokouli, k čemuž dospěly analýzy zpracovávané jednak na holandském superpočítači Cartesius a pak na Deepthought2 (University of Maryland). Ohledně existence třetí skvrny tu sice shoda není, ovšem je jasné, že pulsary budou těžko odpovídat dosavadním "úhledným" představám, viz možná podoba magnetického pole J0030:
 
 
Nyní se astronomové snaží zjistit, proč jsou ony skvrny umístěny a tvarovány tak, jak byly zachyceny pomocí NICER. 
 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek