www.svethardware.cz
>
>
>
>

NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem

NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
, , aktualita
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
K oblíbeným
reklama
Konkrétně je to pulsar J0030+0451 (zkráceně J0030) vzdálený nějakých 1100 světelných let v oblasti souhvězdí Ryb. Od přístroje NICER umístěného na palubě ISS je přitom velice pozoruhodné, že dokázal vůbec detekovat nějaké body na povrchu daného pulsaru, však i když ten má hmotnost zhruba 1,3 až 1,4 Slunce, jeho průměr bude jen kolem 25 kilometrů. Nicméně díky vysoké hustotě hmoty dokáže tato hvězda ohýbat světlo tak, že se z našeho pohledu jeví mnohem větší, než ve skutečnosti je. 
 
 
Ve zprávě, kterou velice příhodně komentuje Paul Hertz z NASA se uvádí, že pulsar J0030 rotuje rychlostí 205 otáček za sekundu, čemuž odpovídá i frekvence přicházejících pulzů. Co ovšem astronomové nečekali, je rozmístění i počet horkých skvrn na tváři hvězdy, které bude s to změnit základní povědomí o tom, jak mají vypadat. 
 
 
Tyto skvrny s neobyčejně horkým materiálem se pochopitelně očekávaly, ovšem pouze dvě a víceméně na opačných místech odpovídajících poloze magnetických pólů, odkud pryč do vesmíru proudí akcelerované částice. Některé z těchto částic mají sledovat zakřivení magnetického pole, aby dospěly k druhému pólu, kde opět narazí do hvězdy, čímž právě na daném místě stoupá teplota. Pulsar by tak dle jednoduchých modelů měl připomínat maják. 
 
To vše by sedělo, jenomže NICER našel tři skvrny, z toho jednu pravidelnou kruhovou a dvě protáhlé a všechny navíc na jižní polokouli hvězdy, k čemuž se dospělo pomocí dvou nezávislých metod zpracovávajících data NICERu z let 2017 a 2018. Šlo jednak o práci týmu Thomase Rileyho, který zjistil, že J0030 má hmotnost 1,3 Slunce a průměr 25,4 km a Coler Miller uvádí 1,4 Slunce a průměr 26 km. Především si ale odpovídají výsledky o umístění skvrn na jižní polokouli, k čemuž dospěly analýzy zpracovávané jednak na holandském superpočítači Cartesius a pak na Deepthought2 (University of Maryland). Ohledně existence třetí skvrny tu sice shoda není, ovšem je jasné, že pulsary budou těžko odpovídat dosavadním "úhledným" představám, viz možná podoba magnetického pole J0030:
 
 
Nyní se astronomové snaží zjistit, proč jsou ony skvrny umístěny a tvarovány tak, jak byly zachyceny pomocí NICER. 
 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž
NASA představila Artemis Plan a konkrétně pak aktualizaci svého programu Artemis zahrnující také Fázi 1, čili plány pro přistání lidí na Měsíci. Mezi nimi už bude i první žena a cílem je rok 2024.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila
Server YouTube ve zvýšené míře nasadil systémy umělé inteligence, které měly za úkol odstraňovat nenávistný a jinak závadný obsah. Nyní ale couvá a vrací lidské kurátory kvůli vysoké chybovosti AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GeForce RTX 3080 má 19Gb/s paměti, proč ale nejsou ještě rychlejší? GeForce RTX 3080 má 19Gb/s paměti, proč ale nejsou ještě rychlejší?
Igor Wallossek z Igor's Lab se věnuje otázce výběru pamětí pro nové grafické karty GeForce RTX, a to nejen modelu 3080, ale také 3090. Ty se v tomto ohledu totiž moc neliší a hlavní otázka je, proč tu jsou 19Gb/s paměti, kdy v nabídce jsou i 21Gb/s. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře