Norové vyvíjí autonomní lodní dopravní systém Massterly

Norové vyvíjí autonomní lodní dopravní systém Massterly
, , aktualita
Norské společnosti Kongsberg a Wilhelmsen spolu vyvíjí nový systém lodní autonomní ekologické dopravy Massterly. Již do dvou let by tak moře měly brázdit samostatně řízené elektřinou poháněné lodě.
K oblíbeným
reklama
Budoucnost dopravy je podle všeho v elektrickém pohonu a autonomním řízení, i když k dokonalosti obojího vede ještě dlouhá cesta. K tomuto už směřuje nejedna automobilka, nicméně obojí se dostává i do jiných druhů dopravy než jen do té silniční nebo železniční. O autonomních lodích mluví např. Rolls Royce, který už testuje technologie na norských fjordech. A právě v Norsku vznikl nový projekt Massterly, za nímž stojí společnosti Kongsberg (vyvíjí technologie pro lodní dopravu) a Wilhelmsen (lodní dopravce).
 
Massterly
 
Zmíněný Kongsberg už vyvíjí autonomní loď Yara Birkenland se společností Yara, takže rozhodně nevstupuje do nových vod. Naopak, tato loď může být jednou z těch, které bude nový projekt využívat. Massterly si však dává za cíl vyvinout ucelený systém autonomních lodí, tedy nejen tato samotná plavila (např. spolupráce na Birkenlandu), ale i kompletní ekosystém okolo od řídících systémů až po navazující logistické služby. Ty budou zahrnovat nejen dopravu v norských, ale i mezinárodních vodách.
 
Yara Birkenland
 
Začne se ale v lokálním provozu. Massterly začne fungovat od srpna letošního roku, autonomní lodě by ale měly být v provozu o něco později, v roce 2020. Spojovat bude průmyslovou zónu v Herøya v Norsku a přístavy v Breviku a Larviku.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek