reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Norové vyvíjí autonomní lodní dopravní systém Massterly

, , aktualita
Norové vyvíjí autonomní lodní dopravní systém Massterly
Norské společnosti Kongsberg a Wilhelmsen spolu vyvíjí nový systém lodní autonomní ekologické dopravy Massterly. Již do dvou let by tak moře měly brázdit samostatně řízené elektřinou poháněné lodě.
Norové vyvíjí autonomní lodní dopravní systém Massterly
Budoucnost dopravy je podle všeho v elektrickém pohonu a autonomním řízení, i když k dokonalosti obojího vede ještě dlouhá cesta. K tomuto už směřuje nejedna automobilka, nicméně obojí se dostává i do jiných druhů dopravy než jen do té silniční nebo železniční. O autonomních lodích mluví např. Rolls Royce, který už testuje technologie na norských fjordech. A právě v Norsku vznikl nový projekt Massterly, za nímž stojí společnosti Kongsberg (vyvíjí technologie pro lodní dopravu) a Wilhelmsen (lodní dopravce).
 
Massterly
 
Zmíněný Kongsberg už vyvíjí autonomní loď Yara Birkenland se společností Yara, takže rozhodně nevstupuje do nových vod. Naopak, tato loď může být jednou z těch, které bude nový projekt využívat. Massterly si však dává za cíl vyvinout ucelený systém autonomních lodí, tedy nejen tato samotná plavila (např. spolupráce na Birkenlandu), ale i kompletní ekosystém okolo od řídících systémů až po navazující logistické služby. Ty budou zahrnovat nejen dopravu v norských, ale i mezinárodních vodách.
 
Yara Birkenland
 
Začne se ale v lokálním provozu. Massterly začne fungovat od srpna letošního roku, autonomní lodě by ale měly být v provozu o něco později, v roce 2020. Spojovat bude průmyslovou zónu v Herøya v Norsku a přístavy v Breviku a Larviku.
 
 


reklama
reklama
reklama