Norové vyvíjí autonomní lodní dopravní systém Massterly

Norové vyvíjí autonomní lodní dopravní systém Massterly
, , aktualita
Norské společnosti Kongsberg a Wilhelmsen spolu vyvíjí nový systém lodní autonomní ekologické dopravy Massterly. Již do dvou let by tak moře měly brázdit samostatně řízené elektřinou poháněné lodě.
K oblíbeným
reklama
Budoucnost dopravy je podle všeho v elektrickém pohonu a autonomním řízení, i když k dokonalosti obojího vede ještě dlouhá cesta. K tomuto už směřuje nejedna automobilka, nicméně obojí se dostává i do jiných druhů dopravy než jen do té silniční nebo železniční. O autonomních lodích mluví např. Rolls Royce, který už testuje technologie na norských fjordech. A právě v Norsku vznikl nový projekt Massterly, za nímž stojí společnosti Kongsberg (vyvíjí technologie pro lodní dopravu) a Wilhelmsen (lodní dopravce).
 
Massterly
 
Zmíněný Kongsberg už vyvíjí autonomní loď Yara Birkenland se společností Yara, takže rozhodně nevstupuje do nových vod. Naopak, tato loď může být jednou z těch, které bude nový projekt využívat. Massterly si však dává za cíl vyvinout ucelený systém autonomních lodí, tedy nejen tato samotná plavila (např. spolupráce na Birkenlandu), ale i kompletní ekosystém okolo od řídících systémů až po navazující logistické služby. Ty budou zahrnovat nejen dopravu v norských, ale i mezinárodních vodách.
 
Yara Birkenland
 
Začne se ale v lokálním provozu. Massterly začne fungovat od srpna letošního roku, autonomní lodě by ale měly být v provozu o něco později, v roce 2020. Spojovat bude průmyslovou zónu v Herøya v Norsku a přístavy v Breviku a Larviku.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář