www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové nástroje NASA se zaměří na neznámé faktory atmosféry

Nové nástroje NASA se zaměří na neznámé faktory atmosféry
, , aktualita
NASA si chystá dva nové nástroje, s jejichž pomocí se bude snažit lépe pochopit procesy probíhající v zemské atmosféře. Půjde o mise EMIT a PREFIRE, které budou zkoumat vliv saharského písku a infračervené záření v oblasti Arktidy. 
reklama
Půjde tak o mise v rámci programu Earth Venture Instrument laboratoře JPL, které budou mít jedno společné, a sice studium atmosféry a konkrétně jejího zahřívání vlivem různých faktorů a my se můžeme nejdříve podívat na misi EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation). Ta se bude týkat toho, jaký vliv má přírodní prach v atmosféře, který je plný minerálů. Příkladem může být písečný prach, který vítr zanáší z oblasti Sahary daleko nad Atlantický oceán, jenž by mohl mít chladicí, nebo naopak zahřívací efekt. 
 
 
NASA tak v současnosti ví jen málo o složení prachových částic, které jsou zvedány větrem vysoko do atmosféry, takže kvůli tomu ani nemůže tušit, jaký efekt na ni mohou mít. Misi EMIT bude nápomocná Mezinárodní vesmírná stanice, na niž bude připevněn příslušný "hyperspektrální" nástroj, který se tak zaměří na prašné oblasti, respektivě na odražené světlo, které zachytí. Díky tomu budou moci přesně určit minerální složení prachu a jaké to může mít vliv na atmosféru. 
 
Tým EMIT povede Robert Green z JPL a využije se zde nástroj založený na Moon Mineralogy Mapper, který vyvinula NASA pro sledování Měsíce. Letěl na rakětě ISRO (Indian Space Research Organization) v rámci mise Chandrayaan-1. 
 

 
Pak tu máme misi PREFIRE (Polar Radiant Energy in the Far Infrared Experiment), která má pomoci určit, proč se Arktida zahřívá rychleji než jiné části planety. Sledovat se bude odraz infračerveného záření, jež aktuální satelity nedokáží celé zachytit. Jde především o vzdálené infračervené záření o vlnových délkách 15–1000 µm, které budou sledovat malé spektrometry na malinkých satelitech platformy CubeSat navedené na polární oběžnou dráhu. Budou tak Zemi obíhat kolmo na rovník. 
 
Užitečné bude sledování při různých atmosférických podmínkách a v různých ročních obdobích, které snad poskytne potřebné informace o zahřívání Arktidy. Tým PREFIRE se skládá z expertů na arktický led i tvorbu počítačových modelů procesů na Zemi a společně s JPL do něj patří lidé z University of Wisconsin-Madison. Zde použitá technologie je zase založena na nástroji Mars Climate Sounder, který slouží na sondě Mars Reconnaissance Orbiter.
 
Mise PREFIRE a EMIT budou zrealizovány někdy po roce 2019, neboť ještě dříve proběhnou v rámci Earth Venture Global Ecosystem Dynamics Investigation (GEDI) a ECOsystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment on Space Station (ECOSTRESS).

 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář