www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové nástroje NASA se zaměří na neznámé faktory atmosféry

Nové nástroje NASA se zaměří na neznámé faktory atmosféry
, , aktualita
NASA si chystá dva nové nástroje, s jejichž pomocí se bude snažit lépe pochopit procesy probíhající v zemské atmosféře. Půjde o mise EMIT a PREFIRE, které budou zkoumat vliv saharského písku a infračervené záření v oblasti Arktidy. 
reklama
Půjde tak o mise v rámci programu Earth Venture Instrument laboratoře JPL, které budou mít jedno společné, a sice studium atmosféry a konkrétně jejího zahřívání vlivem různých faktorů a my se můžeme nejdříve podívat na misi EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation). Ta se bude týkat toho, jaký vliv má přírodní prach v atmosféře, který je plný minerálů. Příkladem může být písečný prach, který vítr zanáší z oblasti Sahary daleko nad Atlantický oceán, jenž by mohl mít chladicí, nebo naopak zahřívací efekt. 
 
 
NASA tak v současnosti ví jen málo o složení prachových částic, které jsou zvedány větrem vysoko do atmosféry, takže kvůli tomu ani nemůže tušit, jaký efekt na ni mohou mít. Misi EMIT bude nápomocná Mezinárodní vesmírná stanice, na niž bude připevněn příslušný "hyperspektrální" nástroj, který se tak zaměří na prašné oblasti, respektivě na odražené světlo, které zachytí. Díky tomu budou moci přesně určit minerální složení prachu a jaké to může mít vliv na atmosféru. 
 
Tým EMIT povede Robert Green z JPL a využije se zde nástroj založený na Moon Mineralogy Mapper, který vyvinula NASA pro sledování Měsíce. Letěl na rakětě ISRO (Indian Space Research Organization) v rámci mise Chandrayaan-1. 
 

 
Pak tu máme misi PREFIRE (Polar Radiant Energy in the Far Infrared Experiment), která má pomoci určit, proč se Arktida zahřívá rychleji než jiné části planety. Sledovat se bude odraz infračerveného záření, jež aktuální satelity nedokáží celé zachytit. Jde především o vzdálené infračervené záření o vlnových délkách 15–1000 µm, které budou sledovat malé spektrometry na malinkých satelitech platformy CubeSat navedené na polární oběžnou dráhu. Budou tak Zemi obíhat kolmo na rovník. 
 
Užitečné bude sledování při různých atmosférických podmínkách a v různých ročních obdobích, které snad poskytne potřebné informace o zahřívání Arktidy. Tým PREFIRE se skládá z expertů na arktický led i tvorbu počítačových modelů procesů na Zemi a společně s JPL do něj patří lidé z University of Wisconsin-Madison. Zde použitá technologie je zase založena na nástroji Mars Climate Sounder, který slouží na sondě Mars Reconnaissance Orbiter.
 
Mise PREFIRE a EMIT budou zrealizovány někdy po roce 2019, neboť ještě dříve proběhnou v rámci Earth Venture Global Ecosystem Dynamics Investigation (GEDI) a ECOsystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment on Space Station (ECOSTRESS).

 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Okres na Floridě bude vybírat daně i v bitcoinech Okres na Floridě bude vybírat daně i v bitcoinech
Zatímco mnohé státy se snaží kryptoměnám co nejvíce vyhýbat nebo je aspoň regulovat, okres Seminole County na Floridě je začne přijímat jako měnu pro platbu některých daní a poplatků jako jsou např. ty za registrační značky. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dalším 10nm procesorem Intelu je Core m3-8114Y Dalším 10nm procesorem Intelu je Core m3-8114Y
10nm procesory Intel na sebe ještě nechají nějakou dobu čekat, přesto se už objevují první malosériové vlaštovky. Tou další je vysoce úsporné Core m3-8114Y s TDP pouhých 4,5 W. Určen tak bude zejména pro pasivně chlazené ultrabooky. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Americký kongres zvažuje prodloužení copyrightu na 144 let Americký kongres zvažuje prodloužení copyrightu na 144 let
Autorská práva na některá stěžejní díla nejspíš nikdy nevyprší. Americký kongres se totiž bude zabývat dalším prodloužením copyrightu, a to až na 144 let. Prodloužení by nebylo nic nečekaného, v minulosti se tak stalo už 11krát. 
19.5.2018, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Staré baterie z Nissanu Leaf dál žijí v solárních systémech Staré baterie z Nissanu Leaf dál žijí v solárních systémech
Baterie elektromobilů jsou velkým problémem. Hodně se diskutuje o jejich neekologické výrobě a špatné recyklaci. S recyklací to ale není tak hrozné, neboť vyřazené baterie z Nissanu Leaf žijí dál např. v solárních systémech.
18.5.2018, aktualita, Milan Šurkala
Na Mezinárodní vesmírné stanici bude nejchladnější místo ve známém vesmíru Na Mezinárodní vesmírné stanici bude nejchladnější místo ve známém vesmíru
Mezinárodní vesmírná stanice se pohybuje ve velice chladném prostředí, ovšem na její palubě bude brzy místo s ještě nižší teplotou, a to rovnou nejnižší v celém známém vesmíru. NASA na ni totiž vyšle zařízení Cold Atom Lab.
18.5.2018, aktualita, Jan Vítek