www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"

Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
, , aktualita
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
K oblíbeným
reklama
Jak se ukázalo, Abell 85 je domovem největší a nejtěžší známé černé díry, která tak pochopitelně patří mezi supermasivní a dle nedávného měření dosahuje hmotnosti kolem 40 miliard Sluncí. To je srovnatelné se dvěma třetinami všech hvězd v naší vlastní galaxii.
 
 
Tato černá díra se tak nachází v rovněž obrovské galaxii, která měla vzniknout postupnou kolizí alespoň osmi menších. Mluvíme tak o kupě galaxií Abell 85, kde se nachází Holm 15A, která je právě uprostřed jako největší z celé kupy. Astronomům se podařilo detekovat některé hvězdy nacházející se v blízkosti tamní černé díry a právě díky tomu mohli určit její velikost. 
 
Galaxie vznikající z několika menších obvykle sídlí právě uprostřed kup jako Abell 85, přičemž spojením dvou galaxií se obvykle sloučí i jejich supermasivní černé díry, které také vymrští ze své blízkosti hmotu včetně hvězd. Výsledkem jsou velké galaxie s vyprázdněným středem (tzv cored galaxy). 
 
A jak astronomové přišli na to, že Holm 15A vznikl pravděpodobně z osmi galaxií? Jednoduše tak, že dvě spirální galaxie obvykle vytvoří svou srážkou eliptické galaxie a ty zase mohou vytvořit zmíněné galaxie s vyprázdněným středem a samotná Holm 15A vypadá tak, jako by se setkaly právě dvě takové. Na to ostatně ukazuje i velikost její supermasivní černé díry. 
 
 
Dále tu máme nový snímek objektu, který je už od roku 1950 znám jako Hoagův objekt. Arthur Hoag tehdy objevil tyto dvě galaxie, jež mají celkově napříč cca 100.000 světelných let, a to ve vzdálenosti cca 600 milionů světelných let. Ve vnějším prstenci září miliardy hvězd, jejichž světlo je více v modrém spektru a uvnitř je střed tvořený červeně zářícími hvězdami. 
 
V prostoru mezi těmito objekty najdeme ještě jednu mnohem menší galaxii, respektive ta se jako menší jen jeví, protože je mnohem vzdálenější. 

V případě Hoagova objektu mluvíme o prstencové galaxii, která dle některých astronomů mohla vzniknout tím, že menší galaxie prošla středem větší, a to akorát v linii našeho pohledu. Samotný Arthur Hoag ve své době mluvil o tom, že by mohlo jít o optickou iluzi vlivem efektu gravitační čočky. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž
NASA představila Artemis Plan a konkrétně pak aktualizaci svého programu Artemis zahrnující také Fázi 1, čili plány pro přistání lidí na Měsíci. Mezi nimi už bude i první žena a cílem je rok 2024.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila
Server YouTube ve zvýšené míře nasadil systémy umělé inteligence, které měly za úkol odstraňovat nenávistný a jinak závadný obsah. Nyní ale couvá a vrací lidské kurátory kvůli vysoké chybovosti AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GeForce RTX 3080 má 19Gb/s paměti, proč ale nejsou ještě rychlejší? GeForce RTX 3080 má 19Gb/s paměti, proč ale nejsou ještě rychlejší?
Igor Wallossek z Igor's Lab se věnuje otázce výběru pamětí pro nové grafické karty GeForce RTX, a to nejen modelu 3080, ale také 3090. Ty se v tomto ohledu totiž moc neliší a hlavní otázka je, proč tu jsou 19Gb/s paměti, kdy v nabídce jsou i 21Gb/s. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře