www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA AD102 generace Lovelace prý může mít až 18432 CUDA jader

NVIDIA AD102 generace Lovelace prý může mít až 18432 CUDA jader
, , aktualita
Na zprávy o generaci GeForce RTX 4000 je samozřejmě ještě brzy, pokud jde o informace, kterým by se dalo věřit. Zatím jde spíše jen o informace leakera kopite7kimi, který dříve odhalil, že NVIDIA se chystá využít jméno Lovelace. 
K oblíbeným
reklama
Jde tu konkrétně o čip NVIDIA AD102 z generace pojmenované po Adě, hraběnce z Lovelace. Tak by se měla nazývat již příští generace grafických čipů či akcelerátorů firmy NVIDIA, která má zaskočit za odloženou generaci Hopper. Jde prý o to, že NVIDIA ještě nebude připravena vyslat na trh MCM GPU, čili vícečipová řešení, která budou tvořit generaci Hopper, ovšem i tak se prý chystá využít nový pokročilejší proces, a to konkrétně 5nm technologii firmy Samsung. To všechno jsou v této době pochopitelně stále jen nezaručené informace a i kdyby byly zaručené, řada věcí se může změnit. 
 
 
Kopite7kimi se nyní opět ozývá, a to s informací, že Lovelace AD102 by mohl využít až 12 GPC, čili Graphics Processing Clusters. Pak už to jsou jednoduché počty, tedy pokud budeme předpokládat, že základní architektura generace Lovelace se nebude od dnešního Ampere moc lišit. 
 
Ampere mají přinejlepším 7 GPC, což znamená, že obsahují přinejlepším 42 TPC (Texture Processing Cluster), čili 84 SM (Streaming Multiprocessors). A každý SM má ve své výbavě 128 CUDA jader v nové konfiguraci, čili Lovelace se svými 144 SM by mohla mít až 18432 CUDA jader. To se pochopitelně týká té nejlepší konfigurace, čili plně aktivovaného čipu vyrobeného bez chyb. 
 
Výkon na taktu 1,8 GHz by se tak zvýšil z dnešních 38,7 TFLOPS na 66,4 TFLOPS, což jsou pochopitelně jen velice hrubé počty a my bychom mohli říci prostě to, že Lovelace vybavená 12 GPC má potenciál být o cca 70 % výkonnější než Ampere. Pak je tu ale ještě otázka grafického výkonu, čili případných změn v architektuře, do čehož patří také nové generace jader RT a Tensor, vedle toho do výkonu promluví také výsledné pracovní takty a ještě k tomu i paměťový subsystém. V jeho případě je co vylepšovat i v rámci dnešních GDDR6X, které by mohly jít na vyšší fyzické takty, přičemž slabší karty se pochopitelně mohou snadno spokojit s tím, čím dnes disponují silnější karty jako RTX 3090 a 3080.  
 
A to vše platí jen za předpokladu, že Lovelace opravdu přijde se srovnatelnou architekturou, jakou má i Ampere a bude mít skutečně až 12 GPC. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy
Osoba Patricka Gelsingera, který se už do tří týdnů stane novým šéfem Intelu, zřejmě přitahuje pozornost lidí, kteří by už jinak byli raději v důchodu nebo pracovali jinde. Nyní je to Sunil Shenoy, který povede svůj inženýrský tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů