www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA prý odložila generaci Hopper, bude namísto ní Lovelace?

NVIDIA prý odložila generaci Hopper, bude namísto ní Lovelace?
, , aktualita
O chystané generaci NVIDIA Hopper už dobře víme, ovšem nyní se provalilo, že tato první MCM generace této firmy byla asi odložena a že máme očekávat dosud neznámou, která dostane jméno po hraběnce z Lovelace. 
K oblíbeným
reklama
Generace Hopper má představovat první MCM čipy firmy NVIDIA, která doposud s ničím takovým ještě nepřišla na trh. Jde tak o vícečipová GPU a pokud nepočítáme čipy využívající paměti HBM, NVIDIA na rozdíl od Intelu či AMD ještě žádný takový produkt nevyslala na trh. Na druhou stranu, pokud jde čistě o MCM grafické čipy, v tomto ohledu jsou na tom všechny firmy stejně, neboť žádný takový se na trh ještě nedostal. AMD s Intelem ale přesto mají v tomto oboru více zkušeností. AMD má své vícečipové procesory a Intel zase technologii EMIB a produkty jako Kaby Lake-G nebo nejnověji generaci Lakefield. 
 
 
Možná právě vývoj potřebných technologií pro MCM GPU stojí za zpožděním generace Hopper, jak informuje kopite7kimi. Nasvědčovala by tomu právě i informace, že Lovelace má být rovněž 5nm architektura, ovšem stále ještě monolitická. Co ale stále není jasné a asi ještě dlouho nebude, je zvolený výrobce. V úvahu přitom připadají pouze dvě firmy, které už mají k dispozici svůj 5nm proces, a to TSMC a Samsung. 
 
Augusta Ada King, hraběnka z Lovelace, by tak asi 170 let po své smrti mohla propůjčit své jméno nové generaci NVIDIE. Ada Lovelace, dcera básníka G.G. Byrona, působila v Cambridgi jako matematička a je považována za první anglickou programátorku. Přišla s popisem funkce mechanického počítače či s algoritmem Bernoulliho čísel, který byl jako první zpracovatelný počítačem, na čemž spolupracovala právě se svým manželem, matematikem Charlesem Babbagem. 
 
Po šňůře mužských matematiků, fyziků a prostě vědců by tak v NVIDII mohla přijít na řadu šňůra vědkyň, neboť právě i generace Hopper dostala své jméno po počítačové vědkyni. Grace Hopper jako jedna z prvních programovala počítač Harvard Mark I a za své zásluhy ve válečné snaze Spojených států získala hodnost kontraadmirálky. Kolem její hlavy na obrázku nahoře mimochodem neletí motýlek, ale mol, který byl nalezen v relé počítače Mark II a díky tomu dnes používáme slovo bug ve smyslu chyby v programu. 
 
Onen obrázek se objevil před dvěma lety na tričkách, která nechala NVIDIA připravit pro GTC 2018 pod názvem Company of Heroes, takže je zřejmé, že Hopper i Lovelace dle NVIDIE rozhodně patří mezi technologické hrdiny. My si ale můžeme leda počkat na to, zda se nám tato informace potvrdí a generace Lovelace skutečně (nejspíše) v roce 2022 půjde proti RDNA 3 a následovat ji bude už MCM generace Hopper.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000 Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000
NVIDIA nedávno zaujala svou nabídkou grafických karet GeForce RTX 3000 pro notebooky a tím, že nechala už pouze na jejich výrobcích, aby zákazníky informovali o použité výkonnostní verzi. A nyní se ukazuje, že těchto verzí je skutečně hodně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře