NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus

NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus
, , aktualita
Vedle Dynamic Boost tu máme i další technologickou novinku od NVIDIE, a sice Advanced Optimus. V podstatě lze říci, že jde o spojení technologií G-Sync a Optimus, čili že synchronizace bude už konečně fungovat se zapnutým Optimem. 
K oblíbeným
reklama
Technologii NVIDIA Optimus řadíme mezi úsporné, takže v případě bateriemi poháněných notebooků jde o důležitou výbavu. Jde jednoduše o to, že systém ve 2D režimu využije integrované jádro v procesoru a samostatnou grafiku vypne. V případě potřeby pak dokáže ihned zapnout výkonnou grafiku, pokud třeba spustíme nějakou hru, a to aniž by to uživatel nějak výrazně pocítil či jen poznal. V důsledku ale platí, že v takovém případě se hotové snímky posílají ze samostatného GPU (dGPU) do integrovaného GPU (iGPU), neboť to je napojeno na displej.
 
 
Tímto způsobem se může ušetřit hodně energie a prodloužit výdrž na baterie, a tak se Optimus široce využívá, ovšem nebylo možné zároveň s tím nabízet synchronizaci pomocí G-Sync. Právě proto se s funkcí Optimus nesetkáváme na hi-end strojích, které lze zařadit do třídy "náhrada za desktop". 
 
Nyní se mezi herními PC už velice rozmohly monitory s řízenou a synchronizovanou obnovovací frekvencí a loni se objevila možnost, jak i na GeForce využít Adaptive-Sync. Díky tomu jsou k dispozici i mnohem levnější synchronizované monitory pro karty od NVIDIE a výrobci notebooků přirozeně začali mít také zájem vybavit své modely lepšími displeji, jaké mají desktopové herní monitory. Lze tak očekávat, že synchronizace se začne mezi herními notebooky nyní velice rozmáhat, když je možné ji už skloubit i s technologií Optimus. Přepínání mezi iGPU a dGPU včetně výstupu displeje bylo sice možné i dříve díky multiplexeru, ovšem to bylo poněkud uživatelsky nepřívětivé vzhledem k tomu, že vyžadovalo reboot systému. 
 
 
Advanced Optimus přináší dynamický multiplexer (mux), který umožní počítači přepnout mezi výstupy za běhu systému, čili iGPU už není omezující při použití technologie G-Sync, neboť se prostě celé obejde. To samozřejmě pak znamená, že dGPU už nemusí přeposílat snímky do iGPU, odkud by putovaly do displeje, díky čemuž se uživatel může těšit i na nižší zpoždění výstupu, a to právě o čas, který zabere vykreslení jednoho snímku.
 
NVIDIA jinak zatím drží detaily pod pokličkou a je třeba doufat, že už půjde o úspěšnou verzi technologie, kterou si zkoušela už v roce 2008. Tehdy to ale nefungovalo dle představ a dynamický mux byl nahrazen právě technologií Optimus, anebo manuálním mux. Z pohledu uživatele by ale Advanced Optimus měl fungovat jako původní Optimus. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů