NVIDIA Jetson Xavier NX: "světově nejmenší superpočítač"

NVIDIA Jetson Xavier NX: "světově nejmenší superpočítač"
, , aktualita
NVIDIA vypouští do světa nový Jetson Xavier NX, o němž tvrdí, že jde o světově nejmenší superpočítač. To je ale pochopitelně třeba brát s velkou rezervou. Jde totiž o speciální zařízení pro umělou inteligenci.
K oblíbeným
reklama
NVIDIA Jetson Xavier NX je tak vysoce specializované zařízení, které zahrnuje procesor s výkonem 27 TOPS, čili 27 miliard operací za sekundu užitečných pro umělou inteligenci, přičemž to se zde zvládne s jen 10 až 15W spotřebou. Právě na základě toho NVIDIA tvrdí, že jde o "světově nejmenší superpočítač pro AI". A malý skutečně je, však rozměry kartičky jsou jen 70 x 45 mm.  
 
 
Jetson Xavier NX je tak pouze karta s klasickým fyzickým rozhraním v podobě kontaktů na svém okraji, stejně jako mají i běžné PC karty. To znamená, že jde pouze o součást většího systému, což mohou být třeba komerční roboti, drony, zařízení pro továrny, zdravotnická zařízení, atd.  
 
 
Dále se dozvídáme, že oněch 21 TOPS se týká celočíselných výpočtu Int8 a v případě plovoucí řadové čárky a konkrétně FP16 jde o 6 TFLOPS. Stejně jako u jiných Jetson se i zde využívá softwarová architektura CUDA-X a podporován je SDK JetPack. 
 
 
Základem je čip obsahující jednak šest 64bitových jader NVIDIA Carmel Arm se 6 MB L2 a 4 MB L3 cache a především je tu 384 CUDA jader plus 48 Tensor. Zařízení je vybaveno také grafickým výstupem s DP 1.4, eDP 1.4 a HDMI 2.0 stejně jako hardwarovým dekódováním videa 2x 4K60 a kódováním 2x 4K30. Podporuje také šest CSI kamer, využívá 8 GB paměti LPDDR4x (51,2 GB/s), 16 GFB eMMC 5.1 a gigabitový Ethernet. Pinově je kompatibilní s Jetson Neno. 
 
Jetson Xavier NX bude k dispozici od března příštího roku za 399 USD.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy
Elektromobilita přinese obrovské množství vysloužilých akumulátorů, které jsou obrovskou hrozbou pro životní prostředí. Dle studie MIT jsou ale současně vhodným úložištěm pro obnovitelnou energii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NVIDIA GameGAN: umělá inteligence vytvořila hru Pac-Man, engine nepotřebovala NVIDIA GameGAN: umělá inteligence vytvořila hru Pac-Man, engine nepotřebovala
Experimenty společnosti NVIDIA s různými typy umělých inteligencí jsou dobře známé a nyní tu máme další počin v podobě hry Pac-Man. Tu vytvořily dvě soupeřící GameGAN AI, které ani nepotřebovaly jako základ herní engine. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Atmosféra Pluta náhle mizí, jaká je příčina? Atmosféra Pluta náhle mizí, jaká je příčina?
Atmosféra Pluta byla spatřena již v roce 1988 a od té doby mohli astronomové pozorovat, že je plynný obal této tehdy ještě planety stále hustší. Ovšem nedávno přišel obrat a Pluto od roku 2016 ztratilo celou pětinu své atmosféry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude? Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude?
Leaker @momomo_us zveřejnil nové údaje o procesorech Intel Tiger Lake, které se týkají především jejich grafiky Xe. Ta má představovat velký pokrok i v porovnání s 11. generací, s níž se přitom dosud málokdo setkal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Biostar odhalil sestavu desktopových AMD Renoir Biostar odhalil sestavu desktopových AMD Renoir
Desktopová APU generace Renoir by už neměla na sebe nechávat dlouho čekat, jak můžeme usuzovat dle toho, jaké veškeré informace se o nich v poslední době objevují. Nyní k tomu přispěla i společnost Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek