NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost

NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost
, , aktualita
Společnosti NVIDIA a AMD mívají pozoruhodně podobné nápady, co se týče technologií, což se ukazuje i nyní. NVIDIA Dynamic Boost je totiž obdoba technologie SmarShift, kterou AMD představilo v rámci Ryzen Mobile 4000. 
K oblíbeným
reklama
My se zde nebudeme věnovat novým notebookům s vylepšenými kartami GeForce, ale technologiím, které přinesly na světlo světa pod záštitou Max-Q. Jde o novinky, které NVIDIA přináší na trh nejen pro dnes představované modely počítačů, ale i pro budoucí modely, takže se jim můžeme věnovat samostatně.
 
 
Dynamic Boost je tak obdoba pro AMD SmartShift a jde o využití té věci, že v mnoha případech procesor a grafická karta sdílejí stejnou "tepelnou obálku", jak můžeme doslova přeložit sloučené TDP obou hlavních komponent. Znamená to tak, že když je potřeba, grafika si může půjčit podíl TDP rezervovaný jinak pro GPU, což vychází z toho prostého faktu, že pro obě komponenty se běžně využívá společný chladicí systém. Toho využívají i výrobci notebooků, respektive na to trošku hřeší, a to tím, že onen společný systém pro chlazení nedokáže odvést takový objem tepla, jaký může tvořit CPU a grafika společně při svých maximálních hodnotách TDP. Pak se ovšem musí kouzlit s maximálním, průměrným a udržitelným výkonem, čili v důsledku především s takty a napájecím napětím. 
 
 
Nicméně tento "tepelný rozpočet" nemusí být efektivně využit v případě, že potřebujeme třeba především výkon procesoru, který se krotí i přes to, že grafika se jen zasmušile šťourá v pipeline. V takovém případě se může zvednout TDP procesoru, neboť chladicí systém to s přehledem unese. 
 
 
Čili Dynamic Boost nám bude dynamicky upravovat TDP procesoru a grafické karty na základě možností chlazení a potřeby výkonu, což ale v sobě nese jeden základní předpoklad. Systém musí být schopen přesně určit, kdy a kde je výkon potřeba, ovšem to lze v řadě případů podstatě jednoduše odvodit od aktuální zátěže dané komponenty. Je snadné zjistit, že GPU se zrovna nudí, takže v takovém případě se může zvednout TDP limit pro CPU a naopak. Už ale není tak snadné určit, zda v situaci, kdy jsou zatíženy obě komponenty, bude lepší přilepšit procesoru, anebo grafické kartě. 
 
Rozdíl mezi řešením AMD a NVIDIE je přitom už ten, že AMD svůj SmartShift nabízí pouze pro kombinaci svých procesorů (APU) a grafik. NVIDIA pochopitelně nic takového udělat nemůže, a tak musela přijít s obecným řešením pro své grafiky a procesory AMD i Intel. 
 
Co se týče nárůstu výkonu, NVIDIA neslibuje nic konkrétního a ani zásadního. Obecně lze očekávat vzrůst výkonu do 10 procent, spíše méně. Ale i to se počítá vzhledem k tomu, že nás to nic nestojí a jde jen o efektivnější využití již dostupných zdrojů. Navíc není nutné provádět žádné ladění ovladačů či tvorbu profilů. 
 
Nakonec je třeba upozornit, že implementace Dynamic Boost závisí čistě na výrobci notebooku a i když jde o součást Max-Q, automaticky to neznamená, že notebook s Max-Q nabídne i Dynamic Boost. Dá se ale očekávat, že výrobci notebooků se tomu bránit nebudou. 
  
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3? Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Seagate uvedl SATA SSD disky FireCuda 120 pro herní sestavy Seagate uvedl SATA SSD disky FireCuda 120 pro herní sestavy
Spousta sestav má stále ještě hlavní úložiště připojené přes SATA konektor. Pro ně připravila společnost Seagate nové SSD disky FireCuda 120. V rámci možností rozhraní nabízí velmi slušné výkony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Digitimes: generace Zen 4000 Vermeer nakonec může být už 5nm Digitimes: generace Zen 4000 Vermeer nakonec může být už 5nm
Velice zajímavá a nečekaná zpráva přichází od serveru Digitimes, dle nějž se AMD stalo pro firmu TSMC jedním z nejdůležitějších zákazníků, což by se mělo projevit celkově vyšší úrovní spolupráce. Spekuluje se tak dokonce o tom, že Vermeer budou 5nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře