www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ohrožuje nás Hyper-threading a měli bychom ho vypnout?

Ohrožuje nás Hyper-threading a měli bychom ho vypnout?
, , aktualita
Na první otázku z titulku lze říci, že ano, ohrožuje. Jenomže je třeba se také ptát na to, zda je to ohrožení reálné a kdo by se ho měl obávat. K tomu neexistuje jednoznačná odpověď, ale pojďme si to trošku rozebrat a podívat se na reakce firem.
K oblíbeným
reklama
Jednoduše by se dalo říci, že Intel dohnaly jeho snahy zrychlovat procesory pomocí inovací, jako je spekulativní spouštění kódu, nebo využití prostředků jádra a jejich sdílení dvěma procesovými vlákny, což známe jako Hyper-threading nebo u AMD (či obecně) jako SMT - (Simultaneous multithreading). Ukazuje se ovšem, že takové techniky mohou umožnit, aby jedno vlákno četlo data patřící druhému vláknu, aniž by s tím uživatel či nezáplatovaný systém mohl něco dělat.
 
 
Na jednu stranu je v případě domácího počítače nutné, aby ten už byl napaden malwarem a v takovém případě se stala chyba nehledě na vady procesoru. Na stranu druhou ale právě tyto vady rozšiřují možnosti, jak může útočník s ovládnutým počítačem naložit, a to právě s ohledem na data dalších různých i naoko bezpečně chráněných aplikací. Ostatně zde nemusí pomoci třeba ani provoz testovacího systému v sandboxu, jenomže možností zneužití je spousta a obávat se může obecně především ten, který má co ztratit, ať už jde o důležitá data či přístup k nim, peníze z účtu, atd.
 
Paušalizovat zde nelze, a tak ani není divu, že přístup společností se liší i ohledně toho, zda je lepší vypnout Hyper-threading, nechat jej zapnutý, nebo toto rozhodnutí hodit na uživatele. Je také třeba připomenout, že chyby MDS dosud dle Intelu nebyly zneužity. Jenže kdyby byly, dozvěděli bychom se to?
 
 
Intel sám už ukázal, že vypnutím Hyper-threadingu (HT) se můžeme připravit o slušnou část výkonu. Ostatně každý ví, že HT umí nabídnout pěkných pár procent výkonu navíc třeba při renderování, ale rozhodně se jedno jádro s HT nevyrovná dvěma stejným jádrům bez HT. Je tak třeba v tomto případě uvažovat i o tom, zda my při vlastní práci HT využíváme tak, že bychom po jeho vypnutí tratili a to se musí spojit s mírou rizika. Jenomže toto riziko není známé a reálné začne být až pak, co se objeví první doklad o zneužití chyb. 
 
K čemu se rozhodl třeba takový Apple? Ten na svých počítačích ponechává HT ve výchozím nastavení zapnuto, ale doporučuje, že při provozování potenciálně problematického softwaru bychom měli HT vypnout. 
 
Microsoft sděluje, že vzhledem k pozorovaným dopadům na výkon nejsou ve všech případech automaticky aplikovány v rámci OS ani záplaty a toto rozhodnutí se ponechává na administrátorech. Je tak zřejmé, že ani tato firma nebude plošně doporučovat vypnutí HT a ani to nebude ve svých OS sama dělat. 
 
Naopak Google se rozhodl, že v Chrome OS bude HT ve výchozím nastavení vypnutý s tím, že tato technologie stejně nemá pro drtivou většinu uživatelů přínos vzhledem k tomu, co na svých počítačích s tímto OS dělají. A komu se to nebude líbit, může si HT zase zapnout. 
 
Obecné doporučení, s nímž by byli zákazníci spokojeni, tak nemá žádná firma. Ostatně takové vydat ani nelze snad jen mimo to, že bychom se měli o to více starat, aby naše systémy byly prosté malwaru a abychom se více zajímali o to, jaké aplikace si na počítač sami stáhneme a nainstalujeme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů