www.svethardware.cz
>
>
>

Outsourcing u Boeingu: software pro 737 MAX 8 "datlili" v Indii za $9 na hodinu

Outsourcing u Boeingu: software pro 737 MAX 8 "datlili" v Indii za $9 na hodinu
, , aktualita
Outsourcing je naprosto běžná praktika, která má řešit spoustu problémů. Nemělo by se to s ní ale přehánět. Podle poslední zprávy totiž Boeing při vývoji svého nechvalně známého letounu 737 MAX 8 outsourcoval až příliš.
K oblíbeným
reklama
Letadla Boeing 737 MAX 8 přináší společnosti jeden problém za druhým a stále se přetřásají další a další detaily o tom, jak to vůbec funguje v dnešním leteckém průmyslu. A moc pozitivní to není. Zdá se, že už i do letecké dopravy dorazila snaha o co nejnižší náklady, a to i za cenu méně kvalitního produktu (ostatně tomu napovídá i malý počet bezpečnostních senzorů a bezpečnostní výbava jen za příplatek). Jak totiž vyplynulo z poslední zprávy Bloombergu, americký Boeing při vývoji 737 MAX 8 outsourcoval značnou část softwarového vývoje do mnohem levnějších zemí, např. dnes tak populární Indie. Ještě před pár lety to znamenalo mzdové náklady okolo $5 za hodinu, dnes je to údajně okolo $9. Mezi známými mám spoustu programátorů a jejich zkušenosti s outsourcingem do levnějších zemí jsou vždy totožné. Neustálé vysvětlování postupů a opravování chybného kódu.
 
Boeing 737 MAX 8
 
autor: acefitt from Calgary, Alberta, Canada [CC BY 2.0]
 
Přesně totéž zmiňovali i inženýři z Boeingu. Od dob vývoje Dreamlineru se začalo hodně tlačit na náklady a při vývoji 737 MAX 8 se prý snižovalo naprosto všude, kde to šlo. Vývojáři Boeingu tak vyjádřili znepokojení, když byly jejich týmy mnohdy rozpuštěny s tím, že budou nahrazeny vývojáři z levnějších zemí. Především šlo o společnosti HCL Technologies Ltd. a Cyient Ltd.
 
Mark Rabin, dřívější inženýr Boeingu, který pracoval na testování softwaru pro 737 MAX 8, jen podotkl, že tito levnější vývojáři sice vyvíjeli software dle specifikací Boeingu, ale vše bylo ve výsledku hodně kontroverzní. Tento způsob byl dle jeho slov mnohem méně efektivní, než kdyby celý kód napsali rovnou v Boeingu ti, kteří jsou sice na první pohled dražší, ale mají mnohem lepší povědomí o leteckých technologiích a zkušenosti v nich. Mnohokrát docházelo k tomu, že se software předával tam a zpátky kvůli tomu, že byl chybný nebo jinak nesprávný.
 
Vance Hilderman, který založil společnost TekSci, jež nabízí letecké inženýry pro jednotlivé kontrakty, tvrdí, že zatímco pracovníkům se v levných zemích platí okolo již zmíněných $9 za hodinu, témuž pracovníkovi v USA by už museli zaplatit $35 až $40. Jenže právě oním vrácením kódu sem a tam přes půl světa, opravováním chyb i kvůli tomu, že to někdo v USA s levnými pracovníky pořád musí řešit, vyjde takový vývojář spíše tak na $80 za hodinu.
 
Pokud však jde o dvě tragické nehody letadla Boeing 737 MAX 8, které si vyžádaly životy téměř 350 lidí kvůli selhání systému MCAS, tak na tomto systému ani jedna z výše zmíněných indických společností nespolupracovala. Ty se věnovaly jiným testům (HCL se údajně věnovalo vývoji a testům leteckých displejů, Cyient pak testům jiných zařízení v letadle). Hovoří se o tom, že větší zapojení indických společností do vývoje společnosti Boeing dopomohlo k získání velkého vládního kontraktu pro indickou armádu i komerční sektor ve výši 22 miliard dolarů. Součástí bylo i 100 kusů kontroverzních letadel 737 MAX 8.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář