Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Panasonic vyvíjí nové solid-state články: 80 % nabití za 3 minuty

20.9.2023, Milan Šurkala, aktualita
Panasonic vyvíjí nové solid-state články: 80 % nabití za 3 minuty
Společnost Panasonic Holdings byla dlouho předním výrobcem akumulátorů a baterií, poslední dobou jí ale hodně šlapou na paty další firmy. Do popředí se chce dostat svými články s pevným elektrolytem.
Panasonic je dobře znám výrobou akumulátorů, spojujeme si ho zejména s elektromobily Tesla, kde se stará o výrobu baterií pro několik variant těchto vozů. Dobře je znám také ve třídě tužkových nabíjecích baterií se svou řadou Eneloop (původně Sanyo Eneloop). V posledních letech jsme ale z jeho strany žádné výrazné skoky v technologiích akumulátorů nezaznamenali a spíš šlo jen o nepříliš konkrétní plány jako navýšení hustoty lithiových článků o 20 % do roku 2030. Bohužel ani nejnovější zprávy nejsou příliš konkrétní. Hovoří se o tom, že by měl uvést své nové solid-state akumulátory (tedy ty s pevným elektrolytem). Kdy, to je otázkou, některé zdroje hovoří o druhé polovině tohoto desetiletí, jiné o jeho konci. Asi nás nepřekvapí, když to bude kolem 5 let.
 
Panasonic baterie
 
Tyto články by měly zamířit především do dronů a průmyslových robotů v továrnách, jejich nasazení do aut na sebe asi nechá ještě déle čekat, pokud k němu vůbec dojde. Panasonic se nicméně měl nechat slyšet, že některé z technologií použitých u nové generace baterií by se v akumulátorech pro EV měly přece jen použít. Neznáme však energetické hustoty novinek, takže je možné, že nebudou příliš vysoké. Panasonic říká, že mají nabídnout extrémně rychlé nabíjení, a to 80 % za 3 minuty. Také by měly nabízet extrémně vysokou životnost v řádech desítek tisíc cyklů. Faktem nicméně je, že např. v průmyslových robotech se už dnes používají akumulátory Li-Ion LTO, které mají podobné vlastnosti (vysoká rychlost nabíjení, vysoká bezpečnost, životnost přes 10 tisíc cyklů).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
Doporučujeme náš obsáhlý článek o rozdílech v technologiích baterií.