reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PayPal spustil v českých obchodech platby pomocí QR kódů

20.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
PayPal spustil v českých obchodech platby pomocí QR kódů
PayPal chce z internetu proniknout také do kamenných obchodů. Spustil proto možnost platby pomocí QR kódů, která funguje i v České republice. Jedná se o alternativu platbou pomocí bezkontaktní karty, která je navíc dočasně bez poplatků.
Platby pomocí služby PayPal využil snad každý, kdo nakupuje zboží nebo služby na internetu. Nově je ovšem možné prostřednictvím PayPalu zaplatit i v kamenných obchodech, a to . prostřednictvím nové podpory QR kódů. Služba byla spuštěna ve 28 zemích světa včetně České republiky a Slovenska. Nakolik se tento způsob platby rozšíří potom bude záviset hlavně na zapojení samotných obchodníků. Nelze příliš očekávat, že by bylo možné pomocí QR kódu zaplatit např. ve velkých řetězcích supermarketů, ale smysl tato služba dává hlavně v menších obchodech a restauracích.
 
Jedná se o vhodné řešení i pro drobné živnostníky včetně pouličních stánků s kávou nebo farmářských a bleších trhů. Nevyžaduje totiž žádné vstupní investice nebo pravidelné poplatky, jako je to v případě terminálů pro bezkontaktní platby. PayPal s tímto řešením přichází právě v době, kdy roste zájem o bezkontaktní placení, a to především z hygienických důvodů. A jak jety nová služba funguje? Obchodník si nejprve vytvoří unikátní QR kód, který si vytiskne a umístí na viditelné místo (např. vedle pokladny). Jakmile uživatel bude chtít využít tento způsob platby, spustí si mobilní aplikaci PayPal a naskenuje fotoaparátem smartphonu QR kód.
 
 
Na rozdíl od běžné platby kartou nezadává částku prodejce, ale přímo zákazník na displeji svého telefonu. Před potvrzením platby ještě může vybrat, zda chce zaplatit prostřednictvím své peněženky PayPal nebo platební karty (nové či již uložené). Po úspěšném dokončení platby vyskočí notifikace i obchodníkovi, který tak může hned zkontrolovat, zda odpovídá suma. Ze strany zákazníka tedy platba přes QR kód vyžaduje trochu více kroků než bezkontaktní platba kartou či mobilem. Také se uživatel neobejde bez internetového připojení a musí si předem stáhnout aplikaci PayPal, pokud ji dosud v telefonu nepoužíval.
 
Pro zákazníka zůstává transakce tradičně bez poplatků. Do 13. září je služba dokonce zdarma i pro samotné obchodníky, a to v rámci pomoci firmám zasaženým důsledky onemocnění COVID-19. Po skončení tohoto období zaplatí za každou platbu 3 Kč a navíc 0,9 % z hodnoty transakce. Z různých průzkumů vyplývá, že Češi rádi platí bezkontaktně, proto u nás i služby jako Apple Pay nebo Google Pay slaví úspěch. Platby pomocí QR kódů se u nás ovšem prozatím tolik neprosadily, i když některé pokusy (např. Qerko pro placení v restauracích) se u nás již objevily. Naproti tomu v Číně nebo jiných zemích se jedná o velmi rozšířené způsob platby, který je mnohdy dostupný iv  nejzapadlejších stáncích.
 
Mezi státy, kde PayPal spustil platbu pomocí QR kódů patří kromě Česka také Austrálie, Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Hongkong, Maďarsko, Irsko, Itálie, Kanada, Kypr, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko, Spojené království a USA.
 
Zdroj: Paypal.com


reklama
reklama