www.svethardware.cz
>
>
>

PCI-SIG má konečné specifikace rozhraní PCIe 5.0: 32 GT/s na linku

PCI-SIG má konečné specifikace rozhraní PCIe 5.0: 32 GT/s na linku
, , aktualita
Organizace PCI-SIG po představení specifikací PCI Express 4.0 dlouho neotálela a přináší další verzi, která opět zdvojnásobuje přenosovou rychlost jedné linky tohoto rozhraní. A to přitom ještě stále čekáme na to, až verzi 4.0 budeme moci využít.
K oblíbeným
reklama
Toto využití se týká pochopitelně běžných uživatelů a jejich PC, ovšem dá se říci, že PCIe 4.0 už je za dveřmi. Nabídne ho jako první platforma AMD s čipsetem X570, procesory Ryzen 3000 a grafikami Navi, vedle čehož se na trh chystají také první SSD pro PCIe 4.0. 
 
 
Specifikace rozhraní PCIe 3.0 byly přitom dokončeny v roce 2010, a to ještě se slušným zpožděním. Rozhraní PCIe 4.0 dostalo své konečné specifikace na podzim roku 2017 a nyní, ani ne po dvou letech tu máme už hotové specifikace PCIe 5.0, které opět zdvojnásobují datovou propustnost jedné linky, a sice na 32 GT/s (gigatransfers). Samotná organizace PCI-SIG (Special Interest Group) mluví, že se jí to podařilo po 18 měsících, což považuje za velký úspěch. 
 
Vypadá to tak, že generace PCIe 4.0 bude aktuální jen krátce, i když to nebude záležet jen na dostupnosti nových specifikací, ale také na složitosti jejich implementace do produktů. Zrovna s PCIe 4.0 však v tomto ohledu byly problémy týkající se především vzdálenosti, na kterou mohou dvě zařízení pomocí této sběrnice spolehlivě komunikovat. Dozvíme se v tomto ohledu něco o PCIe 5.0? 
 
Selský rozum říká, že pokud se má propustnost ještě zdvojnásobit, může to být s praktickým využitím tohoto rozhraní jen horší. Však už se dostáváme na 64 GB/s pro 16linkové rozhraní v každém směru, čili čtyřnásobek dnešního PCIe 3.0. Tiskovka nás informuje o jistých změnách v napájení pro vylepšení integrity signálu a také tu budou nové, mechanicky odolnější verze konektorů včetně zpětně kompatibilního CEM konektoru pro přídavné karty. Zajištěna je rovněž zpětná kompatibilita až po PCIe 1.x. 
 
Dále už tu máme pouze vyjádření firem AMD, NVIDIA a Intel, takže zatím se nic nedozvíme o případných úskalí implementace a jak to bude s případnými redrivery a repeatery a jejich použitím pro posílení kvality signálu. 
 
Zdroj: TZ PCI-SIG


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek