www.svethardware.cz
>
>
>

PCI-SIG má konečné specifikace rozhraní PCIe 5.0: 32 GT/s na linku

PCI-SIG má konečné specifikace rozhraní PCIe 5.0: 32 GT/s na linku
, , aktualita
Organizace PCI-SIG po představení specifikací PCI Express 4.0 dlouho neotálela a přináší další verzi, která opět zdvojnásobuje přenosovou rychlost jedné linky tohoto rozhraní. A to přitom ještě stále čekáme na to, až verzi 4.0 budeme moci využít.
K oblíbeným
reklama
Toto využití se týká pochopitelně běžných uživatelů a jejich PC, ovšem dá se říci, že PCIe 4.0 už je za dveřmi. Nabídne ho jako první platforma AMD s čipsetem X570, procesory Ryzen 3000 a grafikami Navi, vedle čehož se na trh chystají také první SSD pro PCIe 4.0. 
 
 
Specifikace rozhraní PCIe 3.0 byly přitom dokončeny v roce 2010, a to ještě se slušným zpožděním. Rozhraní PCIe 4.0 dostalo své konečné specifikace na podzim roku 2017 a nyní, ani ne po dvou letech tu máme už hotové specifikace PCIe 5.0, které opět zdvojnásobují datovou propustnost jedné linky, a sice na 32 GT/s (gigatransfers). Samotná organizace PCI-SIG (Special Interest Group) mluví, že se jí to podařilo po 18 měsících, což považuje za velký úspěch. 
 
Vypadá to tak, že generace PCIe 4.0 bude aktuální jen krátce, i když to nebude záležet jen na dostupnosti nových specifikací, ale také na složitosti jejich implementace do produktů. Zrovna s PCIe 4.0 však v tomto ohledu byly problémy týkající se především vzdálenosti, na kterou mohou dvě zařízení pomocí této sběrnice spolehlivě komunikovat. Dozvíme se v tomto ohledu něco o PCIe 5.0? 
 
Selský rozum říká, že pokud se má propustnost ještě zdvojnásobit, může to být s praktickým využitím tohoto rozhraní jen horší. Však už se dostáváme na 64 GB/s pro 16linkové rozhraní v každém směru, čili čtyřnásobek dnešního PCIe 3.0. Tiskovka nás informuje o jistých změnách v napájení pro vylepšení integrity signálu a také tu budou nové, mechanicky odolnější verze konektorů včetně zpětně kompatibilního CEM konektoru pro přídavné karty. Zajištěna je rovněž zpětná kompatibilita až po PCIe 1.x. 
 
Dále už tu máme pouze vyjádření firem AMD, NVIDIA a Intel, takže zatím se nic nedozvíme o případných úskalí implementace a jak to bude s případnými redrivery a repeatery a jejich použitím pro posílení kvality signálu. 
 
Zdroj: TZ PCI-SIG


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře