www.svethardware.cz
>
>
>

PCI SIG vypouští do světa hotové specifikace PCI Express 4.0

PCI SIG vypouští do světa hotové specifikace PCI Express 4.0
, , aktualita
Skupina PCI SIG, čili Peripheral Component Interconnect Special Interest Group, zveřejnila již hotové specifikace pro rozhraní PCI Express verze 4.0, které zdvojnásobí propustnost rozhraní dnešní verze 3.0. A že je to už potřeba.
K oblíbeným
reklama
Záleží na tom, jak především výrobci základních desek s PCI Express 4.0 naloží, a to ve spolupráci především s Intelem a AMD jako výrobci procesorů a čipových sad pro PC. Grafické karty si s dnešním PCI Express 3.0 se 16 linkami pohodlně vystačí, ovšem stále vyšší nároky mají moderní SSD pro PCIe a NMVe. Ta mohou být v případě desktopových AMD Ryzen už napojena přímo na procesor a v případě Intelu to musí brát oklikou přes čipovou sadu, ovšem ta je s procesorem spojena rozhraním DMI 3.0, jehož propustnost odpovídá pouhým čtyřem linkám PCIe 3.0. 
 
 
Jako obvykle platí, že čím více datových spojů deska a její elektronika nese, tím složitější a dražší daný hardware je. Nyní záleží na tom, zda se výrobci rozhodnou pro budoucí karty využívat plných 16 linek rozhraní PCIe 4.0, však je jasné, že výkonnostní rozdíl mezi 8 a 16 linkami bude zanedbatelný. Osobně bych si něco takového spíše nečekal, neboť grafiky na rozhraní PCIe vždy byly určeny pro (až) 16 linek a někdo by musel zavelet, aby se tento základní předpoklad změnil. Nicméně i od toho tu máme organizace, do nichž se výrobci sdružují, aby mohli koordinovat své kroky. 
 
Je tak otázka, co nástup PCIe 4.0 přinese a zda to bude "pouze" navýšení propustnosti plus další novinky v rámci samotného rozhraní, nebo se nějak bude měnit dnes obvyklý počet linek, které využívají připojované karty, SSD, kontrolery, atd. Pokud by se totiž grafiky uskromnily a spokojily se s 8 linkami, více jich by pak zbylo na SSD, jejichž sloty M.2 se na dnešních deskách běžně musí dělit o linky s kratšími sloty PCIe. 
 
Nyní PCI SIG tak zveřejnilo verzi 1.0 PCIe 4.0, která dříve existovala jen jako pracovní verze 0.9 zkoumaná jednotlivými členy organizace. Vedle dvojnásobné propustnosti, čili 16 GT/s na linku, jsou slibovány také nižší latence nebo podpora I/O virtualizace. Nyní tak můžeme očekávat, že nastoupí první produkty, které nové PCIe využijí a je otázka, kdy se ukáží i první základní desky s tímto rozhraním. Takové M.2 SSD mohou mít díky němu teoretickou propustnost až 8 GB/s. 
 
Samotná PCI SIG se nyní už bude věnovat vývoji PCI Express 5.0, jejichž specifikace mají být hotovy někdy v polovině roku 2019. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek