www.svethardware.cz
>
>
>

PCI SIG vypouští do světa hotové specifikace PCI Express 4.0

PCI SIG vypouští do světa hotové specifikace PCI Express 4.0
, , aktualita
Skupina PCI SIG, čili Peripheral Component Interconnect Special Interest Group, zveřejnila již hotové specifikace pro rozhraní PCI Express verze 4.0, které zdvojnásobí propustnost rozhraní dnešní verze 3.0. A že je to už potřeba.
K oblíbeným
reklama
Záleží na tom, jak především výrobci základních desek s PCI Express 4.0 naloží, a to ve spolupráci především s Intelem a AMD jako výrobci procesorů a čipových sad pro PC. Grafické karty si s dnešním PCI Express 3.0 se 16 linkami pohodlně vystačí, ovšem stále vyšší nároky mají moderní SSD pro PCIe a NMVe. Ta mohou být v případě desktopových AMD Ryzen už napojena přímo na procesor a v případě Intelu to musí brát oklikou přes čipovou sadu, ovšem ta je s procesorem spojena rozhraním DMI 3.0, jehož propustnost odpovídá pouhým čtyřem linkám PCIe 3.0. 
 
 
Jako obvykle platí, že čím více datových spojů deska a její elektronika nese, tím složitější a dražší daný hardware je. Nyní záleží na tom, zda se výrobci rozhodnou pro budoucí karty využívat plných 16 linek rozhraní PCIe 4.0, však je jasné, že výkonnostní rozdíl mezi 8 a 16 linkami bude zanedbatelný. Osobně bych si něco takového spíše nečekal, neboť grafiky na rozhraní PCIe vždy byly určeny pro (až) 16 linek a někdo by musel zavelet, aby se tento základní předpoklad změnil. Nicméně i od toho tu máme organizace, do nichž se výrobci sdružují, aby mohli koordinovat své kroky. 
 
Je tak otázka, co nástup PCIe 4.0 přinese a zda to bude "pouze" navýšení propustnosti plus další novinky v rámci samotného rozhraní, nebo se nějak bude měnit dnes obvyklý počet linek, které využívají připojované karty, SSD, kontrolery, atd. Pokud by se totiž grafiky uskromnily a spokojily se s 8 linkami, více jich by pak zbylo na SSD, jejichž sloty M.2 se na dnešních deskách běžně musí dělit o linky s kratšími sloty PCIe. 
 
Nyní PCI SIG tak zveřejnilo verzi 1.0 PCIe 4.0, která dříve existovala jen jako pracovní verze 0.9 zkoumaná jednotlivými členy organizace. Vedle dvojnásobné propustnosti, čili 16 GT/s na linku, jsou slibovány také nižší latence nebo podpora I/O virtualizace. Nyní tak můžeme očekávat, že nastoupí první produkty, které nové PCIe využijí a je otázka, kdy se ukáží i první základní desky s tímto rozhraním. Takové M.2 SSD mohou mít díky němu teoretickou propustnost až 8 GB/s. 
 
Samotná PCI SIG se nyní už bude věnovat vývoji PCI Express 5.0, jejichž specifikace mají být hotovy někdy v polovině roku 2019. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek