www.svethardware.cz
>
>
>

PCI SIG vypouští do světa hotové specifikace PCI Express 4.0

PCI SIG vypouští do světa hotové specifikace PCI Express 4.0
, , aktualita
Skupina PCI SIG, čili Peripheral Component Interconnect Special Interest Group, zveřejnila již hotové specifikace pro rozhraní PCI Express verze 4.0, které zdvojnásobí propustnost rozhraní dnešní verze 3.0. A že je to už potřeba.
K oblíbeným
reklama
Záleží na tom, jak především výrobci základních desek s PCI Express 4.0 naloží, a to ve spolupráci především s Intelem a AMD jako výrobci procesorů a čipových sad pro PC. Grafické karty si s dnešním PCI Express 3.0 se 16 linkami pohodlně vystačí, ovšem stále vyšší nároky mají moderní SSD pro PCIe a NMVe. Ta mohou být v případě desktopových AMD Ryzen už napojena přímo na procesor a v případě Intelu to musí brát oklikou přes čipovou sadu, ovšem ta je s procesorem spojena rozhraním DMI 3.0, jehož propustnost odpovídá pouhým čtyřem linkám PCIe 3.0. 
 
 
Jako obvykle platí, že čím více datových spojů deska a její elektronika nese, tím složitější a dražší daný hardware je. Nyní záleží na tom, zda se výrobci rozhodnou pro budoucí karty využívat plných 16 linek rozhraní PCIe 4.0, však je jasné, že výkonnostní rozdíl mezi 8 a 16 linkami bude zanedbatelný. Osobně bych si něco takového spíše nečekal, neboť grafiky na rozhraní PCIe vždy byly určeny pro (až) 16 linek a někdo by musel zavelet, aby se tento základní předpoklad změnil. Nicméně i od toho tu máme organizace, do nichž se výrobci sdružují, aby mohli koordinovat své kroky. 
 
Je tak otázka, co nástup PCIe 4.0 přinese a zda to bude "pouze" navýšení propustnosti plus další novinky v rámci samotného rozhraní, nebo se nějak bude měnit dnes obvyklý počet linek, které využívají připojované karty, SSD, kontrolery, atd. Pokud by se totiž grafiky uskromnily a spokojily se s 8 linkami, více jich by pak zbylo na SSD, jejichž sloty M.2 se na dnešních deskách běžně musí dělit o linky s kratšími sloty PCIe. 
 
Nyní PCI SIG tak zveřejnilo verzi 1.0 PCIe 4.0, která dříve existovala jen jako pracovní verze 0.9 zkoumaná jednotlivými členy organizace. Vedle dvojnásobné propustnosti, čili 16 GT/s na linku, jsou slibovány také nižší latence nebo podpora I/O virtualizace. Nyní tak můžeme očekávat, že nastoupí první produkty, které nové PCIe využijí a je otázka, kdy se ukáží i první základní desky s tímto rozhraním. Takové M.2 SSD mohou mít díky němu teoretickou propustnost až 8 GB/s. 
 
Samotná PCI SIG se nyní už bude věnovat vývoji PCI Express 5.0, jejichž specifikace mají být hotovy někdy v polovině roku 2019. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek