PCIe 5.0 SSD bez chladiče: zamrznutí PC nebo výkon nižší než HDD
16.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
Spotřeba nových SSD s rozhraním PCIe 5.0 se přehoupla přes 10 W a nutnost výkonného chlazení začíná být ožehavým tématem. Corsair MP700 své SSD ale nevybavuje žádným chladičem a bez něj to opravdu nejde.
Pomalu se začínají objevovat nová SSD s rozhraním PCIe 5.0, které posouvá jejich přenosové rychlosti za hranici 10 GB/s. Nikoho ale asi nepřekvapí, že se současně s tím zvyšuje spotřeba. Tak, jak jsme si už zvykli na chladiče na modulech RAM, tak si nyní zvykáme i na chladiče na SSD. Tím je většinou vybavena už základní deska, někteří výrobce dodávají SSD s vlastním chladičem a takový Galax HOF Extreme ho bude mít dokonce i aktivní. Aktivní chlazení měl mít ale i Corsair MP700, nicméně první testy ukázaly, že jde o hlučné řešení, a tak se Corsair rozhodl ke svému novému SSD nedodat vůbec žádný chladič, a to ani pasivní. Nutnost zařídit chlazení tak hodil na uživatele a základní desku. Říká, že jde o situaci, která je podobná té u CPU, kde jsou dražší varianty procesorů zpravidla bez chladiče, a je na uživateli, jaké chlazení si zvolí. Zároveň varuje, že se SSD nesmí používat bez chlazení. První testy také ukazují, že je to opravdu problém.
Na serveru ComputerBase.de to totiž vyzkoušeli současně s dalším SSD s PCIe 5.0 a řadičem Phison E26. Šlo o model Crucial T700. Ten se svým pasivním chlazením dosahoval vysokých teplot, ale dokázal udržet výkon, pokud byl ve skříni zajištěn aspoň nějaký průtok vzduchu. Totéž platilo pro MP700 s nainstalovaným chladičem Strix od základní desky. Pokud nebyl mírný průvan zajištěn, SSD měla problém a začala omezovat výkon. Pravý problém ale nastal, když se obě SSD otestovala bez jakéhokoli chlazení, což rozhodně nelze doporučit.
Už v idle režimu měl Corsair MP700 teploty okolo 60 °C a v CrystalDiskMarku se dostal na 87 °C, kde už způsobil úplné zamrznutí systému a bylo potřeba tvrdě restartovat počítač. Používat toto SSD bez alespoň pasivního chladiče je tak v podstatě nemožné. Trochu větší objem dat by s velkou pravděpodobností rychle způsobil pád systému a pravděpodobně i ztrátu dat. Zajímavé ale bylo, že Crucial T700 se stejným řadičem vykazoval jiné chování. Ten má totiž upravenou verzi řadiče včetně jiného firmwaru, který přidává jinou křivku pro throttling a dokáže výrazněji omezovat výkon při vysokých teplotách. Lépe řečeno, nová verze dokáže natolik omezit výkon, že i bez chladiče se počítač nezasekne, nicméně rychlosti se dostanou na úroveň HDD. V benchmarku tak bylo u čtení naměřeno 12385 MB/s, ale u zápisu se už výkon omezil a nedostal se ani na 102 MB/s.
Zdroj: wccftech.com, computerbase.de