www.svethardware.cz
>
>
>
>

Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat?

Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat?
, , aktualita
NASA se sice rozhodla, že bude pokračovat s misí létající Ingenuity, ovšem ta už se nebude starat sama o sebe a naopak bude sloužit roveru Perseverance. Právě ten tak nyní už mohl začít s tím, kvůli čemu na Mars sám přiletěl. 
K oblíbeným
reklama
Perseverance je tak už v pohybu a i když bude i nadále sloužit coby komunikační platforma pro Ingenuity, sám bude udávat tempo a určovat, kam helikoptérka poletí a na co se podívá. Nyní tak už rover začal s výzkumem, a to ničeho jiného než zajímavých geologických útvarů, které leží v kráteru Jezero. 
 
Snímek z Mastcam-Z ukazuje vrcholek Santa Cruz v pozadí 
 
Díky sbíraným datům si vědci budou moci udělat obrázek o tom, kdy se v Jezeru vytvořilo, ehm, jezero, kdy naopak vyschlo a do jakého období můžeme datovat sedimenty v deltě kráteru. Nyní je to tak zatím práce především pro kameru WATSON na konci robotické ruky roveru a také pro dvě kamery v Mastcam-Z, které mají k dispozici optický zoom. Vedle nich bude svým laserovým tykadlem ohmatávat okolní horniny také nástroj SuperCam, který tak tímto způsobem zjistí jejich složení. 
 
blízké okolí roveru zachycené z Mastcam-Z
 
Pomocí zmíněných nástrojů budou nasbírána data, dle nichž se NASA rozhodne, co bude poté detailně studovat. Zatím chtějí její vědci ale zjistit alespoň to, zda mají blízké horniny schované v okolním regolitu vulkanický původ, anebo jde o sedimenty. Vulkanické horniny totiž mohou posloužit především pro přesnější datování, zatímco sedimenty zase mohou ukrývat případné pozůstatky minulého života. 
 
Pokud Perseverance najde nějaký zajímavý objekt, může se na něj NASA později zaměřit s využitím nástroje na konci robotické ruky, který obrousí vrchní erodovanou a regolitem poznamenanou část. Poté se využije už detailní zkoumání složení obnaženého materiálu pomocí přístrojů PIXL (Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry) a SHERLOC (Scanning for Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals). 
 
Ty nejzajímavější vzorky pak mohou být pomocí vrtačky rovněž na robotické ruce umístěny do připravených kovových "zkumavek", pro něž by si za několik let měla NASA přiletět, respektive půjde o další robotickou misi označovanou jako Mars Sample Return, na níž spolupracuje také ESA.  
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
G.Skill uvádí svou speciální počítačovou skříň Z5i pro Mini ITX G.Skill uvádí svou speciální počítačovou skříň Z5i pro Mini ITX
Společnost G.Skill známe spíše jako výrobce paměťových produktů, ale nyní tu máme její počítačovou skříň Z5i, která má pětihrannou základnu a určena je pro herní sestavy založené na základní desce Mini ITX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft uznal problémy s rozmazaným textem nového taskbaru Microsoft uznal problémy s rozmazaným textem nového taskbaru
Nejviditelnější změnou v systému Windows 10 v poslední době je nová funkce zvaná Novinky a zájmy, která se zobrazuje na hlavním panelu vpravo u minimalizovaných ikonek. Ukázalo se, že text se v řadě případů nezobrazuje ostře.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Seagate s WD kvůli Chia zvýší produkci pevných disků Seagate s WD kvůli Chia zvýší produkci pevných disků
Kapacita sítě kryptoměny Chia prudce roste a přirozeně se tím zvyšuje poptávka především po pevných discích. Společnosti Seagate a Western Digital se na ni rozhodly zareagovat, a to navýšením své produkce. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Cyberpunk 2077 se vrací do obchodu PlayStation Store Cyberpunk 2077 se vrací do obchodu PlayStation Store
Nakonec to trvalo půl roku, ale hra Cyberpunk 2077 se přece jen vrací do nabídky obchodu PlayStation Store. Sony se totiž dříve rozhodlo k nebývalému kroku, a sice odstranit nový očekávaný AAA titul z nabídky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny grafických karet se pomalu začínají snižovat Ceny grafických karet se pomalu začínají snižovat
Dobrá zpráva přichází ze zahraničí, a to konkrétně na základě údajů ze serveru eBay. Na něm prodávané grafické karty začaly v řadě případů zlevňovat, i když mají samozřejmě zatím stále ještě daleko k doporučeným částkám. A co ceny na našem trhu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů