www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NASA a ESA se chystají spustit přípravy mise, která doveze vzorky z Marsu

NASA a ESA se chystají spustit přípravy mise, která doveze vzorky z Marsu
, , aktualita
Už za dva měsíce přistane na Marsu rover Perseverance a jeho hladké přistání je základním předpokladem pro to, aby mohla být připravena mise Mars Sample Return (MSR). Ta totiž spočívá v přivezení vzorků, které Perseverance postupně připraví. 
K oblíbeným
reklama
NASA Perseverance tak musí nejdříve v pořádku přistát a následně být schopen využít svůj zásobník pro sběr všemožných vzorků, které naplní v různých místech kráteru Jezero. NASA však už předem schválila misi Mars Sample Return (MSR), která bude vyžadovat spolupráci evropské ESA a ve skutečnosti půjde spíše o celou kampaň. Nejdříve totiž bude nutné si pro vzorky doletět, pak je naložit do malé rakety, která bude vyslána na orbitu Marsu a z ní pak poputuje na Zemi. Tyto úkoly budou rozděleny mezi mise Sample Retrieval Lander a Earth Return Orbiter, které by měly proběhnout v druhé polovině 20. let. 
 
 
V rámci Sample Retrieval Lander tak bude na Mars dopraven jednak Sample Fetch Rover (ESA), který vyzvedne nachystaný kontejner se vzorky, který připraví rover Perseverance. Sample Fetch Rover je pak naloží do rakety Mars Ascent Vehicle (NASA) v modulu Sample Retrieval Lander (NASA), přičemž tento úkol by v případě nutnosti mohl zvládnout i samotný Perseverance, takže alespoň v tomto případě existuje záložní možnost. V každém případě budou vzorky pomocí některé z dostupných robotických rukou naloženy do špičky Mars Ascent Vehicle a NASA se bude moci těšit na to, že se vůbec poprvé pokusí o start rakety z cizí planety. Zda bude první, to ani zdaleka není jisté. 
 
Raketa pak vyletí na oběžnou dráhu na rendezvous s Earth Return Orbiter (ESA), který se pak vydá na cestu k Zemi, ovšem zde se už počítá s tím, že vzorky dorazí spíše až začátkem 30. let. Je totiž třeba vždy čekat na to, až se otevře okénko pro krátké lety s vynaložením co nejmenšího objemu energie, což nastává s periodou cca dvou let. 
 
Vědci tak dostanou možnost studovat rozličné vzorky Marsu pomocí přístrojů, které nelze rozumným způsobem vyslat na jinou planetu a především pak budou uchovány i pro budoucí přístroje, které ještě nebyly vynalezeny (či spiše nebudou vynalezeny do začátku 30. let). 
 
Celá kampaň MSR je navíc spojena se snahou agentury NASA vyslat na Mars lidskou posádku, která znamená vyslat na tuto planetu loď, jež bude mnohem těžší než jakékoliv předchozí zařízení a především bude nutné (aby se na Marsu nehromadili astronauti) z povrchu opět startovat, k čemuž poslouží zase data z Mars Ascent Vehicle. 
 
NASA už přitom dříve vyhodnotila, že má k dispozici techniku, s jejíž pomocí lze MSR uskutečnit a nyní by mělo následovat spuštění Fáze A. To znamená dokončení vývoje potřebných technologií, posouzení možností spolupráce s firemními partnery a také už budou muset být s konečnou platností učiněna rozhodnutí o designu příslušných zařízení, čili třeba o tom, jaká bude podoba rakety MAV, atp. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Včera, aktualita, Jan Vítek