www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NASA a ESA se chystají spustit přípravy mise, která doveze vzorky z Marsu

NASA a ESA se chystají spustit přípravy mise, která doveze vzorky z Marsu
, , aktualita
Už za dva měsíce přistane na Marsu rover Perseverance a jeho hladké přistání je základním předpokladem pro to, aby mohla být připravena mise Mars Sample Return (MSR). Ta totiž spočívá v přivezení vzorků, které Perseverance postupně připraví. 
K oblíbeným
reklama
NASA Perseverance tak musí nejdříve v pořádku přistát a následně být schopen využít svůj zásobník pro sběr všemožných vzorků, které naplní v různých místech kráteru Jezero. NASA však už předem schválila misi Mars Sample Return (MSR), která bude vyžadovat spolupráci evropské ESA a ve skutečnosti půjde spíše o celou kampaň. Nejdříve totiž bude nutné si pro vzorky doletět, pak je naložit do malé rakety, která bude vyslána na orbitu Marsu a z ní pak poputuje na Zemi. Tyto úkoly budou rozděleny mezi mise Sample Retrieval Lander a Earth Return Orbiter, které by měly proběhnout v druhé polovině 20. let. 
 
 
V rámci Sample Retrieval Lander tak bude na Mars dopraven jednak Sample Fetch Rover (ESA), který vyzvedne nachystaný kontejner se vzorky, který připraví rover Perseverance. Sample Fetch Rover je pak naloží do rakety Mars Ascent Vehicle (NASA) v modulu Sample Retrieval Lander (NASA), přičemž tento úkol by v případě nutnosti mohl zvládnout i samotný Perseverance, takže alespoň v tomto případě existuje záložní možnost. V každém případě budou vzorky pomocí některé z dostupných robotických rukou naloženy do špičky Mars Ascent Vehicle a NASA se bude moci těšit na to, že se vůbec poprvé pokusí o start rakety z cizí planety. Zda bude první, to ani zdaleka není jisté. 
 
Raketa pak vyletí na oběžnou dráhu na rendezvous s Earth Return Orbiter (ESA), který se pak vydá na cestu k Zemi, ovšem zde se už počítá s tím, že vzorky dorazí spíše až začátkem 30. let. Je totiž třeba vždy čekat na to, až se otevře okénko pro krátké lety s vynaložením co nejmenšího objemu energie, což nastává s periodou cca dvou let. 
 
Vědci tak dostanou možnost studovat rozličné vzorky Marsu pomocí přístrojů, které nelze rozumným způsobem vyslat na jinou planetu a především pak budou uchovány i pro budoucí přístroje, které ještě nebyly vynalezeny (či spiše nebudou vynalezeny do začátku 30. let). 
 
Celá kampaň MSR je navíc spojena se snahou agentury NASA vyslat na Mars lidskou posádku, která znamená vyslat na tuto planetu loď, jež bude mnohem těžší než jakékoliv předchozí zařízení a především bude nutné (aby se na Marsu nehromadili astronauti) z povrchu opět startovat, k čemuž poslouží zase data z Mars Ascent Vehicle. 
 
NASA už přitom dříve vyhodnotila, že má k dispozici techniku, s jejíž pomocí lze MSR uskutečnit a nyní by mělo následovat spuštění Fáze A. To znamená dokončení vývoje potřebných technologií, posouzení možností spolupráce s firemními partnery a také už budou muset být s konečnou platností učiněna rozhodnutí o designu příslušných zařízení, čili třeba o tom, jaká bude podoba rakety MAV, atp. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů