Pneumatická paměť pro měkké roboty rozehrála piano

Pneumatická paměť pro měkké roboty rozehrála piano
, , aktualita
Výzkumníci z University of California Riverside (UCR) vytvořili pneumatickou paměť, která má v podstatě stejnou funkci jako nevolatilní počítačová paměť, ale samozřejmě nejde o elektroniku. My se můžeme podívat jak nám robot díky ní zahraje na piano.
K oblíbeným
reklama
Pneumatická paměť z University of California Riverside využívá namísto elektronů vzduch, který je tu využit i pro hýbání robotickými prsty na klaviatuře. 
 
 
Dle autorů jde o typ paměti, který by se mohl hodit především pro tzv. měkké roboty, čili roboty se skutečně měkkými těly. Taková zařízení obvykle využívají právě vzduch, který nafukuje jejich těla a dává jim objem i možnost se hýbat. 
 
V tomto případě jde o sestavu ovládaných ventilů coby vzduchové variace na řídicí elektrody, které v systému ovládají tok vzduchu a právě rozdíl v tlaku určuje, zda má daná paměť zapsanou logickou nulu nebo jedničku. Nicméně tu nejde o zvýšení tlaku vzduchu, jak by se mohlo zdát. Jde naopak o snížení, čili se tu neuplatní kompresor, ale vývěva, díky níž se tu určuje rozdíl mezi atmosférickým tlakem (logická 1 - zapnuto) a vakuem (logická 0 - vypnuto), i když samozřejmě asi nepůjde o dokonalé vakuum. Postačí takové odčerpání vzduchu z kontrolního obvodu, které poslouží k otevření cesty mezi vstupním a výstupním kanálem.
 
Díky tomu, že systém může udržovat rozdíly v tlaku i po odpojení od řídicích vakuových pump, se dá mluvit o nevolatilní/stálé paměti, která si tak udržuje svou informaci, ale to samozřejmě pouze za předpokladu, že řídicí obvody budou dobře těsnit. 
 
 
Ve vytvořené konfiguraci je tato paměť pouze osmibitová, i když ve videu se ukázala jen pro ovládání čtyř ohebných prstů, jejichž provedení odpovídá právě koncepci měkkých robotů. Samotní tvůrci mluví o "eight-bit nonvolatile random-access pneumatic memory (RAM)" i o tom, že dle jejich názoru takovým způsobem bude možné vytvořit autonomního robota s procesorem a pamětí běžícími na vzduch. Tak uvidíme.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek