Počítač se učí předpovídat, jestli se lidé obejmou

Počítač se učí předpovídat, jestli se lidé obejmou
, , aktualita
Vědci se snaží umělé inteligenci vštípit věci, které jsou pro běžného člověka naprosto normální. Výzkumný tým z Massachusettského technologického institutu učí svou AI předvídat lidské chování například v podobě předvídání objetí.
K oblíbeným
reklama
Robotická revoluce už udeřila a vědci pracují na nejrůznějších materiálech a strukturách, které se v robotice budou používat. Aby se robot mohl pohybovat jako člověk, vědci například vyvíjí umělé robotické svaly z elektroaktivního polymeru. Nesmí se však zapomínat ani na stránku softwarovou, protože robot potřebuje mít svou umělou inteligenci, aby se zvládl chovat přiměřeně situaci a i se dobře učit. Tým vědců z Massachusettského technologického institutu vyvíjí svůj systém hloubkového učení, který trénují na videích.

Cílem vědců je, aby umělá inteligence nejenom dokázala lidi rozpoznat, ale aby byla schopná i jistých sociálních schopností. Člověk běžně pozná, jaký mají mezi sebou lidé vztah a jestli bude mezi nimi následovat polibek či vzájemné objetí. Pro algoritmy to ale už tak snadné není.

Výzkumný tým z MIT vyvinul umělou inteligenci, která dokáže poznat a správně předpovědět, kdy bude mezi dvěma lidmi následovat polibek, plácnutí si, objetí nebo potřesení rukou. Tohoto výsledku docílili tím, že umělá inteligence poskládá dohromady několik odhadů vytvořených na základě určitých vzorců chování lidí a především řeči těla. Následně předpoví, co se bude dít dál. Tento systém však nefunguje jen s předpovídáním chování lidí. Umělá inteligence je také schopná předvídat, jaké předměty se objeví za pět sekund na scéně. Pokud se například otevírá mikrovlnná trouba, algoritmy si to mohou interpretovat tak, že se na scéně záhy objeví i hrnek s pitím.

Cílem tohoto projektu je to, aby budoucí roboti byli schopní na určité lidské chování správně zareagovat, aby chápali, co se ve scéně skutečně děje. Zatím jsou totiž algoritmy mnohem méně úspěšné v předvídání situací než lidé. Při předvídání chování má tento systém od MIT po 600 hodinách tréninku zatím jen 43% úspěšnost. I když ani lidské předvídací schopnosti nejsou stoprocentní, pořád přinášejí lepší výsledky. Umělé inteligenci zbývá ještě dlouhá cesta, aby rozpoznala i nepatrné narážky. Trénování této umělé inteligence probíhá na videích z YouTube a televizních pořadech, jako jsou Zoufalé manželky.

"Lidé se automaticky učí prostřednictvím zkušeností předvídat akce a to je to, co se pokoušíme naučit počítače - stejný druh zdravého rozumu. Chtěli jsme ukázat, že právě proto, že sleduje velké množství videí, může počítač získat dostatek znalostí, aby dělal předpovědi ohledně svého okolí," prohlásil Carl Vondrick z Výzkumného ústavu pro počítačovou vědu a umělou inteligenci MIT.

Pokud se tyto postupy umělé inteligence ještě vylepší, můžou se využít přímo u robotů, kteří by předvídáním situace mohli lidem pomáhat. Využití se ale skrývá i v chytrých bezpečnostních kamerách, které by mohly v případě potřeby člověku přivolat pomoc. Má to ale i svou stinnou stránku, protože by tak zároveň věděly o lidech téměř všechno.

Zdroje: engadget.com, MIT
reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek