reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi

22.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi
Už tento měsíc se má na trh dostat miniverze počítače Commodore 64 za oficiální cenu 70 dolarů. Pokud si ale chcete jeho obdobu postavit sami, můžete využít návod, který popisuje, jak si jej vytvořit doma za ještě nižší částku. 
Výsledkem samozřejmě nebude počítač nerozeznatelný od Commodore 64, neboť k tomu bychom museli mít k dispozici především příslušnou plastovou skříň s integrovanou klávesnicí. Ovšem ani nový Commodore 64 Mini nebude věrná kopie. Jak už název napovídá, bude menší a kvůli tomu ani nebude funkční jeho klávesnice. Ve světle toho je tak v podstatě skoro jedno, zda váš na koleně vytvořený C64 bude také ve věrné zmenšenině původního počítače, nebo třeba jen v dřevěné krabičce. 
 
 
Návod dostupný na HotHardware slibuje, že takový hardwarový emulátor C64 bude alespoň o 20 dolarů levnější než Commodore 64 Mini. Oněch 70 dolarů je přitom oficiální cena tohoto produktu, která však může podobně jako ve staronových konzolích od Nintenda značně vyrůst, pokud bude o tento produkt nadměrný zájem. 
 
 
Pokud vám nezáleží na tom, jak bude výsledek vypadat, můžete využít celou sadu založenou na Raspberry Pi Zero. Vedle toho budete totiž potřebovat kartu MicroSD pro data, napájení a také nejspíše i redukce rozhraní USB a HDMI. Pak to ještě bude pochopitelně i USB klávesnice a nějaký monitor. Vše ostatní, co je zapotřebí, už je softwarového ražení, a sice jde především o Versatile Commodore Emulator zvaný Combian 64 plus aplikace, které jeho obraz dostanou na SD kartu. Jde tak o následující: 
 
V obchodě retropicases.com je pak k dispozici miniaturní skříňka Commodore 64 Raspberry Pi Zero Case, která se bude pro tento účel hodit, ale to už je pouze kosmetická záležitost. V další kapitole pak je popsáno zprovoznění Raspberry Pi Zero s emulátorem C64 a pokud budete úspěšní, objeví se tato známá obrazovka. Nemusí jít samozřejmě pouze o C64, který lze pomocí počítačů jako Raspberry Pi emulovat. Stačí hledat. 
 
A stejně tak výsledný počítač neposkytne stejný pocit jako původní Commodore C64, jehož jednotlivé kusy se ještě stále dají najít nejen zapomenuty na zaprášených půdách. 
 
 
 
Právě tento počítač dlouho sloužil v polském Gdaňsku v malé autodílně, kde byl využíván pro vyvažování hnacích hřídelí. 
 
Zdroj: HotHardware 


reklama
reklama