reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Předseda FCC si střílí z konce síťové neutrality

15.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Předseda FCC si střílí z konce síťové neutrality
Organizace FCC zrušila obyvatelům USA jistotu síťové neutrality, čili rovnosti veškerých dat poskytovaných jejich ISP. Předseda FCC Ajit Pai k tomu zveřenil video, v němž si ze síťové neutrality a jejích zastánců rovnou střílí. 
Američané se mohou připravit na to, že poskytovatelé internetového připojení (ISP), a to především ti velcí, v dohledné době začnou rozlišovat mezi daty, respektive servery a službami. Do nabídky se tak mohou dostat základní balíčky pro přístup na Internet, které budou některé služby zvýhodňovat, některé znevýhodňovat a jiné třeba rovnou znepřístupní. Kdo bude potřebovat, může si za neomezený přístup k Internetu, což ještě donedávna byla samozřejmost, připlatit. Ostatně něco podobného již pomalu startuje i u náš, že, naši milí mobilní operátoři? 
 
 
Američani se tak mohou cítit rozladění a nejistí vzhledem k tomu, co přinese budoucnost a nejnovější video zachycující samotného předsedu FCC (Federal Communications Commission) je může spíše ještě více naštvat. Ajit Pai si v něm totiž ze síťové neutrality dělá legraci a s rozjařeným obličejem ve videu zveřejněném na Facebooku názorně ukazuje, co všechno budeme moci na webu po konci neutrality dělat. 
 
Ajit Pai ve videu vysvětluje, že si stále budeme moci fotit své jídlo a vystavovat ho na sociálních sítích, stejně tak budeme moci zveřejňovat fotografie roztomilých zvířátek, nakupovat dárky online, sledovat oblíbené filmy a seriály, zůstat součástí fanklubů a reagovat na virální výzvy typu Harlem Shake. Ano, to všechno budeme moci dělat. 
 
 
Když ale pomineme, že všechny tyto věci jsou veskrze součástí populárního internetu, či jak nazvat internet pro masy, které nikdy nepronikly do jeho podstaty a znají jej jen přes svůj prohlížeč zobrazující sociální sítě/obchody/mediální služby, pak je třeba si uvědomit, kdo toto video američanům předložil. Byl to předseda organizace, která by měla v ideálním případě stát na straně lidí, a to i odborné veřejnosti, která proti konci síťové neutrality už řadu měsíců hlasitě protestuje, píše petice i vysvětluje, co lidem zaručuje. Právě tuto skupinu Pai ve svém videu dehonestuje a očividně se zaměřuje na ty ostatní, kteří o fungování internetu a důležitosti rovného přístupu k datům v podstatě nic netuší. Paradoxně právě ti se mohou v brzké době nejvíce divit, jaké nové služby jim jejich ISP připraví.
 
Zdroj: Facebook - The Daily Caller


reklama
reklama