www.svethardware.cz
>
>
>

Představenstvo TSMC schválilo výstavbu továrny v Arizoně

Představenstvo TSMC schválilo výstavbu továrny v Arizoně
, , aktualita
Už od května víme o záměru firmy TSMC se vřelou podporou americké vlády postavit továrnu na výrobu 5nm čipů v arizonském Phoenixu. Američané tím v podstatě i vyjadřují své obavy z vývoje situace v Asii.
K oblíbeným
reklama
Společnost TSMC už dříve oficiálně uvedla, že chce v Arizoně postavit novou továrnu na výrobu 5nm čipů, která by využívala 300mm wafery a dokázala jich zpracovat cca 20.000 měsíčně. V příštím roce by se mohlo začít stavět, aby výroba začala v roce 2024, což bezpochyby znamená, že v té době už 5nm proces nebude to nejlepší, co TSMC dokáže nabídnout. Respektive nebude nejlepší v případě, že se ve vývoji technologií firmy TSMC něco šeredně nezvrtne a vývoj 3nm a dalších procesů půjde podle plánu. Zatím to tak vypadá, ostatně 5nm proces už je aktuální a nejsou tu zprávy o tom, že by TSMC mělo s dalším vývojem problémy a masová výroba 3nm čipů je stále plánována na rok 2022. 
 
 
V nové továrně najde práci na 1600 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců a ještě před nimi samotná výstavba pochopitelně představuje lukrativní zakázku. Továrna navíc na sebe naváže i další podniky a tchaj-wanští dodavatelé pro firmu TSMC nyní už plánují, že i oni budou mít v Arizoně své podniky, které ostatně budou nezbytné pro běh továrny. 
 
Celková investice na výstavbu a zprovoznění továrny má přitom činit cca 12 miliard dolarů, přičemž představenstvo firmy TSMC nyní schválilo teprve první fázi, jíž se týká suma 3,5 miliard dolarů. 
 
Lze si představit, že výstavbě továrny rozhodně nebude bránit ani administrativa nového amerického prezidenta, neboť pro Spojené státy bude moderní podnik firmy TSMC na jejich území jistou pojistkou pro ten stále ještě těžko představitelný případ, že by si Čína dokázala podrobit Tchaj-wan. V daném regionu se ale může přihodit cokoliv a vzhledem ke koncentraci těch nejdůležitějších továren firmy TSMC (nehledě na jiné firmy) na ostrovním Tchaj-wanu by mohla být i lokální přírodní katastrofa pro PC průmysl (i jiná odvětví) naprosto zničující. V tomto ohledu je ostatně Intel oproti TSMC a Samsungu ve výhodě, neboť ten má své hlavní provozy umístěny v USA, Izraeli a Irsku.
 
USA však pochopitelně nechtějí postavit 5nm továrnu na svém území jen proto, aby mohla vyrábět komerční produkty. Budou to dle očekávání i čipy pro armádu a její moderní systémy či elektronika používaná pro různé bezpečnostní účely, jejíž výrobu si USA budou chtít pohlídat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek21 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů