www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC v Arizoně postaví továrnu pro výrobu 5nm čipů

TSMC v Arizoně postaví továrnu pro výrobu 5nm čipů
, , aktualita
Společnost TSMC se snaží držet si své hlavní a nejdůležitější provozy doma na Tchaj-wanu, ovšem to se brzy změní. Firma už oficiálně ohlásila, že na půdě amerického státu Arizona vznikne továrna TSMC pro 5nm čipy. 
K oblíbeným
reklama
Americká vláda v poslední době tlačí na firmu TSMC kvůli tomu, aby přehodnotila svůj přístup k čínským firmám, čímž máme na mysli pochopitelně firmy z Čínské lidové republiky a především dvojici HiSilicon a Huawei. Lze si představit, že Američané jsou velice nervózní z toho, že tak důležitá firma jako TSMC své hlavní provozy soustředila právě jen na Tchaj-wanu, který ČLR považuje za svou dočasně vzbouřenou provincii a pokud má vzniknout moderní provoz této firmy přímo na půdě USA, bude to pro Američany značně uklidňující. 
 
Dá se také říci, že soustředění všech moderních provozů na jednom místě není vhodné i z jiných hledisek než jen z politického. Může jít také o přírodní, sociální či jiné katastrofy, kvůli jejichž hrozbě se může velice vyplatit provoz továren na různých místech světa. V tomto ohledu je ze všech důležitých výrobců čipů asi nejlépe situován Intel, který má své továrny v různých státech USA a pak v Irsku a Izraeli. 
 
 
Společnost TSMC přitom dříve popírala, že by měla záměr postavit v USA moderní továrnu, ovšem nejdříve se ozval Wall Street Journal s opačnou informací s tím, že půjde rovnou o provoz s moderní 5nm technologií a stavět se bude v Arizoně. Nedlouho nato se už ozvala samotná firma TSMC, která tyto informace v tiskové zprávě potvrdila. 
 
Továrna TSMC v Arizoně bude mít kapacitu 20.000 waferů zpracovávaných nejdříve 5nm technologií a později přijde na řadu další pokročilejší. Přímo v ní najde práci na 1600 vysoce kvalifikovaných lidí a nepřímo pak mohou vzniknout další tisíce pracovních míst (dodavatelé, okolí). Výstavba začne během příštího roku a výroba dle plánu odstartuje v roce 2024, čili je zřejmé, že TSMC do USA nepustí svou zcela nejmodernější technologii. Tou je 5nm proces N5 možná právě dnes, ale za čtyři roky už dávno nebude. 
 
TSMC se chystá na tento projekt vynaložit v průběhu let 2021 až 2029 celkem 12 miliard dolarů. Je také pravda, že TSMC na půdě USA působí už nyní, ovšem nemá tam ani zdaleka tak významné provozy v porovnání s arizonským projektem. Jde jen o malou továrnu pro 200mm wafery ve státě Washington a pak o dvě designová centra v Texasu a Kalifornii. Právě ona továrna je provozována prostřednictvím společnosti WaferTech, kterou TSMC v USA plně vlastní. Lze předpokládat, že právě WaferTech poslouží i v případě arizonského provozu, ale tomu se už tisková zpráva TSMC nevěnuje. 
 
Zdroj: TZ TSMC via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3? Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře