www.svethardware.cz
>
>

Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů

Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
, , aktualita
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se o kartu, která byla k vidění na nedávné konferenci Supercomputing 2019 a prezentovala ji společnost Preferred Networks. Ta navíc má být připravena nasadit přes 10.000 takových karet pro uvažovaný superpočítač s úctyhodným výkonem. 
 
 
Čip využívá BGA pouzdro o ploše 7225 mm2 vybavené 6457 datovými a napájecími spoji. Na tomto pouzdru pak vidíme čtyři stejně vypadající čipy, z nichž každý má velikost 32,2 x 23,5 mm a plochu 756,7 mm2. To nám dohromady dává křemík o rozloze 3026,8 mm2. Čipy jsou tvořeny již léta prověřeným procesem 12FFC společnosti TSMC a tak bychom je mohli přirovnat ke čtyřem hi-end GPU TU102 od NVIDIE vedle sebe. Ostatně ta jsou jen o cca 3 milimetry čtverečné menší. Ovšem také že daná karta od Preferred Networks počítá s TDP 500 W. 
 
 
Čipy MN-Core v BGA pouzdru sedí na desce obklopeny 32 GB paměti neupřesněného typu, což budou pravděpodobně nějaké GDDR RAM a tvoří ve výsledku akcelerátor pro hluboké učení, jenž nabízí výkon 524 TFLOPs v FP16, anebo 1,05 TFLOPs na watt. Vzhledem ke zmíněnému TDP pak tato karta ani nevypadá jako jiné karty pro PCIe, nicméně toho rozhraní prostě využívá. Určena je pro 7U rackové servery, každý se dvěma hlavními procesory a čtyřmi kartami, takže jeden takový server poskytne přes 2 PFLOPs výkonu v FP16 (half precision) pro účely hlubokého učení. 
 
 
Společnost Preferred Networks se specializuje na tvorbu hardwaru pro vysoce specializované superpočítače. Založena byla Univerzitou v Tokyu ve spolupráci s firmou Toyota a už stačila vytvořit tři superpočítače pro AI, ovšem tehdy ještě především s akcelerátory NVIDIA P100 a V100.
 
MN-Core už budou využity v superpočítači MN-3, který počítá se čtyřmi servery na rack a těch bude celkově kolem 300. To dělá cca 4800 MN-Core a výsledný výkon 2,5 EFLOPs (exaFLOPS) v FP16. Tento superpočítač s příkonem 3,36 MW má být zprovozněn už v příštím roce. 
 
A odkud se mohl procesor MN-Core vůbec vzít? Najdeme na něm nápis GRAPE-PFN2, což označuje jednak interní křemíkové projekty tokijské univerzity (GRAPE) a pak firmu Preferred Networks, v níž by měl pracovat tým, jenž působil dříve právě v projektech GRAPE.
 
 
Každý čip má dvě rozhraní pro připojení k okolním čipům a skládá se ze čtyř velkých L2B (Level 2 Block). Každý L2B obsahuje osm L1B plus sdílenou cache. V jednom L1B pak máme 16 jednotek Matrix Arithmetic Blocks (MAB) po čtyřech PE (Processing Engine), plus je tu jedna MAU (Matrix Arithmetic Unit) pro sčítání a násobení matic. Celkově má jeden čip 512 MAB s 2048 PE a 512 MAU. Celý procesor MN-Core tak má 2048 MAB, 8192 PE a 2048 MAU. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv
Komunikátor WhatsApp chce bojovat proti šíření dezinformací, jejichž počet se významně zvýšil během nynější koronavirové pandemie. Právě o viru a nemoci koluje spousta nesmyslů a omezením sdílení zpráv by se to mělo omezit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let
Event Horizon Telescope nám loni přinesl historicky první snímek černé díry, respektive jejího bezprostředního okolí. Šlo o střed galaxie M87 vzdálené cca 54 milionů světelných let. Nyní se posuneme o dva řády dál. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Stadia Pro nyní zdarma na 2 měsíce, u nás však stále ještě není Stadia Pro nyní zdarma na 2 měsíce, u nás však stále ještě není
Google se rozhodl, že veřejnosti nabídne přístup ke službě Stadia Pro na dva měsíce zdarma, což začíná platit již dnes, ovšem my můžeme být stále v klidu, neboť v České republice Stadia dosud není. Ale mohla by brzy dorazit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
800gb/s Ethernet je tu, míří do HPC sektoru 800gb/s Ethernet je tu, míří do HPC sektoru
Zatímco ve světě osobních počítačů můžeme řešit to, kdy se už konečně posuneme ze standardu 1Gb/s Ethernetu alespoň na 2,5 Gb/s, servery již mají k dispozici standard 800GBASE-R slibující propustnost 800 Gb/s. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 4000 už v září? AMD Ryzen 4000 už v září?
Od zdrojů serveru Digitimes pochází informace o tom, že by se procesory AMD na platformě Vermeer, čili již 4. generace desktopových procesorů Ryzen, měly dostat na trh již v září. Co konkrétního se uvádí?
Dnes, aktualita, Jan Vítek