reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware

19.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Ransomware je v posledních letech velmi populární metodou útoků na počítače. Virus zašifruje soubory na disku a vyzve uživatele, aby zaplatil (obvykle v kryptoměnách) za jejich odemčení. Tak se stalo před pár dny v Texasu, který zažil koordinovaný útok na vládní úřady. Těch bylo napadeno rovnou 23 a od pátku přestávali mít úředníci přístup k souborům na počítačích. Ty byly zašifrovány ransomwarem, přičemž k názvu souboru byla připojena přípona ".jse". Úřady tak začaly od pátečního rána nahlašovat útok úřadu Department of Information Resources (DIR).
 
Hacker
 
 
Zatím není známo, jaký typ ransomwaru tyto počítače napadl, proto je zatím označován jako ".JSE ransomware", některé antiviry jej detekují jako trojského koně Nemucod, což bude patrně způsob, jak se ransomware dostal do napadených počítačů. Do řešení problému a návratu systémů k normálu se zapojilo několik organizací a úřadů jako Division of Emergency Management, FBI, DHS, Texas Department of Public Safety a další. Nebylo však zveřejněno, které úřady byly napadeny a ani to, kolik vlastně vyděrači požadují peněz. Předpokládá se jen to, že byla tradičně využita forma starého dobrého phishingu, na který se i dnes nachytá spousta lidí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama