www.svethardware.cz
>
>
>

Proč je severní a jižní polární záře odlišná? Jde o směr slunečního větru

Proč je severní a jižní polární záře odlišná? Jde o směr slunečního větru
, , aktualita
Auroru či polární záři v našich zeměpisných šířkách moc neznáme, i když i u nás se dokáže objevit v případě, kdy nás zasáhne větší vlna nabitých částic ze Slunce. A nyní si norští vědci myslí, že vyřešili jednu z jejích záhad. 
K oblíbeným
reklama
Barevná záře u severního či jižního pólu vzniká prostě a jednoduše interakcí nabitých částic putujících od Slunce, které přitahuje magnetické pole Země až do atmosféry, s níž tyto částice pak reagují a my se můžeme koukat na pěkná "tančící světla". Vše o auroře ale tak prosté a jednoduché není, a to třeba to, jak je možné, že lidé na odpovídajících místech na severní a jižní polokouli nevidí zrcadlově to samé, jak vědci roky předpokládali. Aurora borealis a aurora australis se zkrátka vzájemně nezrcadlí, což už víme, ale příčina byla neznámá. Na tuto otázku se zaměřili vědci z norské univerzity v Bergenu.
 
 
Šlo by předpokládat, že Země má víceméně uniformní magnetické pole se symetrickými siločárami, ovšem co naopak tak pěkně uniformní a uspořádané není, je příval částic ve formě slunečního větru. 
 
 magnetické pole Země a jeho interakce se slunečním větrem
 
Sluneční vítr přitom na magnetické pole tlačí a ohýbá je, takže důsledkem je dlouhý ocas siločár táhnoucí se daleko za Zemi směrem od Slunce. Pak je tu hluché místo mezi siločárami, které se ohýbají směrem ke Slunci a mezi těmi, které už se ohýbají na druhou stranu a právě skrz to mohou nabité částice proudit až do zemské atmosféry.  
 
Nejsložitější na tom všem je pochopit onen neviditelný magnetický tanec, který už jsme měli díky raketám dávno možnost přímo měřit, ovšem stále to není jednoduché a vědci se z velké části spoléhají na modely. Proč tedy není severní a jižní záře stejná nebo alespoň podobná? Jak by se dalo z toho všeho vytušit, mohou za to změny v přívalu slunečního větru, ale ne co se týče intenzity, ale směru, odkud přichází. Právě ten není vždy stejný a je ovlivňován rotací Slunce i Země. To pak logicky deformuje magnetické pole do různých tvarů a pak je i jasné, že nabité částice vstupují do atmosféry na odlišných místech, takže i výsledná záře si na severu a jihu neodpovídá. 
 
 
Nicméně tato deformace magnetického pole je pouze dočasná a když sluneční vítr poleví, to se zase postupně dostane do svého původního tvaru. Je jen dobře, že se vědci snaží lépe pochopit tyto mechanismy a že se jim to daří, protože pro moderní civilizaci jsou solární bouře jedno z nejvíce reálných ohrožení, které nám vesmír může připravit. Každou chvíli může přijít sluneční bouře, která vyřadí z provozu podstatné části elektrických rozvodných sítí a především těžko nahraditelných transformátorů nehledě na citlivou elektroniku. Pak je důležité vědět, co nás jak a kde může zasáhnout. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář