www.svethardware.cz
>
>

Průhledné solární články jako budoucnost obnovitelné energie?

Průhledné solární články jako budoucnost obnovitelné energie?
, , aktualita
Čiré průhledné solární články mohou mít před sebou světlou budoucnost, a to doslova. Mohly by se stát především ve městech vedoucím způsobem výroby energie z obnovitelných zdrojů a podstatným způsobem doplnit články na střechách domů. 
K oblíbeným
reklama
Moderní architektura je samé sklo a v podstatě každá budova s kancelářemi či byty nese nezanedbatelnou plochu v oknech, výlohách, dveřích, atd. Pokud by se tato plocha dala využít pro výrobu energie, mohlo by to ve spojení se solárními články na střechách nebo přímo ve střešních taškách značně zvýšit produkci zelené, či v tomto případě spíše žluté a kulaťoučké energie. 
 
 
Jde nám o solární články v podobě čirých průhledných panelů, které by tak mohly nahradit sklo, nebo se stát jednou z vrstev v něm. Touto technologií se zabývá výzkumný tým na Michigan State University (MSU), který by ji rád viděl nasazenou nejen ve stavebnictví, ale také v automobilovém průmyslu, však i auta mají velké skleněné plochy, jež mohou přispět k vyšší efektivitě provozu a pak tu je i elektronika a její displeje. 
 
Průhledné solární články pochopitelně nezachytávají viditelné spektrum světla, neboť to by těžko mohly být průhledné, ale právě to, které očima nevidíme, což může být především infračervené a ultrafialové. Nicméně aktuální technologie nabídne pouze pětiprocentní efektivitu, což je velice málo ve srovnání s jinými články, jež se montují třeba do střešních systémů a nabízejí 15 až 18 procent. Nicméně inženýři z MSU tvrdí, že jejich technologie aktuálně pracuje jen na třetině svého plného potenciálu, takže by se v důsledku mohla neprůhledným článkům alespoň vyrovnat. 
 
 
Průhledné solární články jsou totiž oproti klasickým velice mladé a mají za sebou jen asi pět let vývoje, zatímco klasické známe už spíše pět desetiletí. Založeny jsou na organických molekulách sbírajících především ultrafialové a blízké infračervené světlo, které pak články mění na elektrickou energii. 
 
Potenciál pro jejich využití je přitom obrovský, neboť v USA je dle odhadu mezi 5 a 7 miliardami čtverečných metrů skleněných povrchů a kdyby se ty pokryly solárními články, vznikl by potenciál pro uspokojení cca 40 % spotřeby elektrické energie američanů, což je samozřejmě utopistický scénář. Přinejmenším to ale ukazuje, že není třeba prosazovat jen velké sluneční elektrárny zabírající lány země, když máme k dispozici sice poněkud fragmentovanou plochu, která je ale na druhou stranu hned u míst potřeby vyráběné energie. 

Zdroj: MSU


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CPU Intel s novou architekturou se ukázalo v Sandře CPU Intel s novou architekturou se ukázalo v Sandře
Databáze benchmarkovacího softwaru SiSoft Sandra odhalila nové šestijádrové CPU, které ukazuje pozoruhodně vysoký objem paměti L2 cache. Nejpravděpodobnější vysvětlení je to, že jde o novou verzi architektury Intelu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook odmítl požadavek senátu USA na odstranění end-to-end šifrování Facebook odmítl požadavek senátu USA na odstranění end-to-end šifrování
Vlády snad všech zemí by velmi rády sledovaly své obyvatelstvo a týká se to také USA. Ta chce po Facebooku, aby bylo možné prolomit šifrování v jeho komunikačních aplikacích a nepoužíval end-to-end variantu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář