Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

První astronauti v lodi Crew Dragon dnes kvůli nepřízni počasí neodstartují

27.5.2020, Jan Vítek, aktualita
První astronauti v lodi Crew Dragon dnes kvůli nepřízni počasí neodstartují
Dnes o půl jedenácté v noci našeho času měl nastat historický okamžik, v němž v lodi a na raketě soukromé firmy odstartují do vesmíru první lidé. Půjde o astronauty z agentury NASA, kteří se vydají k pobytu na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Robert Behnken a Douglas Hurley aktuálně už sedí v lodi Crew Dragon a čekají na start, který je naplánován na čas 22:33. Crew Dragon odstartuje na raketě Falcon 9 z historického Launch Complex 39A, který společnost SpaceX již nějakou dobu běžně využívá. Poletí se tedy z Kennedyho vesmírného centra na Floridě a v plánu je, aby se Crew Dragon s posádkou připojil v Mezinárodní vesmírné stanici zítra v půl šesté odpoledne našeho času. 
 
Crew Dragon je připraven, pod ním vidíte černo-bílý servisní modul 
 
Aktuálně už tak Falcon 9 i s lodí čeká připravený na odpališti a astronauti jsou usazeni uvnitř lodi, v níž mají sami pro sebe více než dost místa a sledovat mohou přímo před sebou řadu velkých displejů.
 
 
Jde o pozoruhodný kontrast mezi lodí firmy SpaceX a již letitými ruskými Sojuzy, které NASA musela využívat doposud, k čemuž vedle moderního minimalistického prostředí a dostatku místa jistě přispívají také zbrusu nové skafandry. Skoro jako bychom srovnávali sci-fi filmy z hloubi minulého století s aktuální produkcí.
 
 
Nyní již probíhá poslední hodina příprav před startem, přičemž ty můžete sami sledovat v následujícím živém streamu. Vše zatím probíhá bez problémů.
 
 
V čase T -45 minut byla od lodi odkloněna rampa, po níž už dříve nastoupili astronauti a čeká se na aktivaci záchranného systému lodi. Poté SpaceX začne s plněním rakety palivem v čase T -35 minut.
 
Dnešní start je ovšem ohrožen, neboť nepřeje počasí a konkrétně silný vítr. Možné je tak odložení startu na 30. květen. V čase T -20 minut bude rozhodnuto. 
 
Ještě pár minut do finálního rozhodnutí, ovšem nevypadá to dobře.
 
Přibližně v čase T -17 minut byl dnešní start zrušen kvůli nepříznivému počasí a nastoupila automatická sekvence pro zastavení jeho příprav. Z rakety tak bude zase odčerpáno palivo a Behnken s Hurleym si ještě užijí pár dní gravitace a pevné země pod nohama. Jak bylo uvedeno, nejbližší další termín je 30. května ve 21:22 našeho času.