www.svethardware.cz
>
>
>

První známý mezihvězdný návštěvník je poněkud podivný

První známý mezihvězdný návštěvník je poněkud podivný
, , aktualita
Už dvakrát jsme se podívali na to, co astronomové zjistili o objektu 1I/2017 U1 ‘Oumuamua, prvním známém tělese, které prokazatelně nepochází ze Sluneční soustavy. Nyní už tu konečně máme podrobnější informace. 
K oblíbeným
reklama
1I/2017 U1 ‘Oumuamua (I jako Interstellar) byl objeven díky obsluze observatoře Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) na Havaji, ale kvůli jeho příletu směrem od Slunce bohužel později, než by bylo vhodné. Kvůli tomu bylo na pozorování už málo času, a tak ani nebylo jasné, zda se o něm vůbec dozvíme nějaké zajímavé podrobnosti. Ale to se naštěstí nepotvrdilo. 


Oumuamua prosvištěl přímo středem našeho systému a dostal se na vzdálenost pouze 0,25 AU od Slunce, takže k němu byl 4x blíže než Země a dokonce i blíže než Merkur (dříve se udávalo, že proletěl mezi drahami Merkuru a Venuše). Poté se vlivem sluneční gravitace jeho dráha stočila a těleso díky tomu mohlo prolétnout blízko Země. Oumuamua se ke Slunci nejdříve přibližoval rychlostí 25,5 km/s a nyní putuje pryč rychlostí 44 km/s, takže už zakrátko po průletu bylo velice složité jej pozorovat. 

Včera byly už konečně zveřejněny závěry uspíšeného pozorování pomocí teleskopů po celém světě, což zahrnuje třeba Keck Telescope na hoře Maunakea na Havaji, Gemini South telescope také European Southern Observatory (ESO) Very Large Telescope (VLT) v Chile. Díky datům ze všech těchto zařízení si můžeme udělat obrázek o tom, jaký Oumuamua je. 

 umělcova představa o prvním detekovaném mezihvězdném návštěvníkovi

Dle prvotních údajů bychom jej měli zařadit mezi asteroidy spíše než komety, takže bychom očekávali spíše kulatý tvar. Ovšem Oumuamua svým tvarem připomíná spíše doutník, jak pomohl zjistit především Canada-France-Hawaii Telescope sledující křivku odráženého světla. Ta ukazuje, že toto těleso bude více než 10x delší než širší, což je něco, co jsme v našem vlastním systému dosud nespatřili, jak uvedl Lance Benner, specialista z JPL na radarové sledování asteroidů. 

Oumuamua má být ale do jisté míry podobný s malými objekty z Kuiperova pásu daleko za drahou Neptunu, ovšem má mít také něco společného s kometami bohatými na organické materiály a Trojány, objekty v libračních bodech na oběžné dráze Jupiteru. To vše bylo zjištěno rozborem odraženého světla. 

měnící se jas tělesa 1I/2017 U1 (`Oumuamua), jak zní celý oficiální název

Nyní mohou astronomové toto rapidně se vzdalující těleso ještě stále pozorovat a snaží se lépe určit, odkud k nám doputovalo a kam míří. Především se ale připravují na pozorování dalších podobných návštěvníků, neboť předpokládají, že jich není zrovna málo a že díky novým metodám a sledovacím zařízením se s nimi brzy doslova "roztrhne pytel", stejně jako se to stalo s exoplanetami a gravitačními vlnami. Předpokládají totiž, že těles jako Oumuamua projde mezi dráhou Země a Sluncem několik za rok, ale jsou velice mdlá a těžko k nalezení. Právě zařízení jako Pan-STARRS ale už jsou dostatečně dimenzovaná na to, abychom měli šanci je najít a se spuštěním teleskopů jako Large Synoptic Survey Telescope (LSST) tato šance bude ještě větší. 

Zdroj: hawaii.edu


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala