Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP QTS 5.1.0 pro NASy oficiálně vychází ve finální verzi s SMB Multichannel

26.7.2023, Milan Šurkala, aktualita
QNAP QTS 5.1.0 pro NASy oficiálně vychází ve finální verzi s SMB Multichannel
Po čtyřech měsících v betaverzi vychází konečná verze operačního systému QNAP QTS 5.1.0 pro NASy této značky. Mezi novinkami je např. SMB Multichannel, podpora AES-128-GMAC a další vylepšení.
V březnu společnost QNAP uvolnila betaverzi operačního systému QTS 5.1.0 beta, která se nyní dostala do finální verze a je možné si ji nainstalovat. QTS 5.1.0 přináší několik novinek jako např. vylepšené vyhledávání v aplikaci File Station. To umožňuje hledat podle data nahrání, zpřístupnění nebo odstranění, je zde i fulltextový vyhledávač Qsirch. Užitečnou novinkou je také SMB Multichannel, který agreguje několik síťových připojení do sebe, což zvyšuje využití dostupné šířky pásma a přenosovou rychlost. Podporuje také podepisování AES-128-GMAC pro SMB, to ale funguje pouze při komunikaci s klienty na systémem Windows Server 2022 a Windows 11.
 
QNAP QTS 5.1.0
 
QNAP Authenticator vylepšuje bezpečnost a najdete zde např. 2FA, časová jednorázová hesla, přihlašování pomocí QR kódu, schvalování přihlašování nebo přihlášení bez hesel. Správci NASu mohou vytvořit až 8 různých typů rolí. Je zde také vylepšení výměny disku v poli RAID, kdy systém upozorní na blížící se havárii ještě předtím, než k ní dojde, a umožní překopírovat data na náhradní disk, aniž by bylo nutné čekat na znovuvytvoření diskového pole. Pro toto najde využití také nástroj ULINK DA Drive Analyzer, který zlepšuje monitorování stavu jednotlivých disků.
 
QNAP QTS 5.1.0 SMB Multichannel
 
Uživatelé také mohou monitorovat a spravovat více NASů pomocí AMIZ Cloud (podporuje QNAP NAS i QuCPE). Vzdáleně umožňuje provádět aktualizace firmwaru, hromadnou instalaci aplikací, jejich aktualizaci, spouštění nebo naopak ukončení. Podporován je také akcelerátor pro AI, Halio-8 M.2. Akceleruje např. rozpoznávání obličejů QVR Face nebo počítání lidí QVR Human.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.