Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur

, , aktualita
Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur
Společnost Qualcomm po čtyřletém vyšetřování ze strany Evropské komise dostala pokutu 242 milionů eur, a to za své praktiky, které byly označeny odporujícím pravidlům hospodářské soutěže. Jedná se přitom o to, co Qualcomm prováděl před deseti lety.
Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur
Evropská komise tak firmě Qualcomm vyměřila po celkem čtyřletém vyšetřování pokutu 242 milionů eur, a to za zneužití svého dominantního postavení na trhu, což odnesla především konkurence. Jde o praktiky, které Qualcomm používal v letech 2009 až 2011, čili v době éry technologií 3G/UMTS a příslušných čipsetů. 
 
Vyšetřování Qualcommu začalo 16. července 2015 a vedle 3G se týkalo rovněž samotného počátku éry technologií 4G, kdy měla tato firma ještě dominantní pozici mezi dodavateli příslušných modemů. 
 
A co konkrétního měla Evropská komise zjistit? Qualcomm se dle jejích závěrů snažil vyšachovat své soupeře tím, že v případě alespoň třech modemových čipů nasadil "predátorské ceny", čili prostě příliš nízké ceny. Tím měl poškodit především společnost Icera, která takovým částkám nedokázala konkurovat a EK má důkazy o tom, že nastavení nízkých cen mělo sloužit především proti ní. Mezi významné zákazníky a odběratele daných modemů pak jmenovitě patřily firmy ZTE a Huawei. 
 
Společnost Icera, nový a nadějný výrobce přicházející do éry UMTS a LTE, byl nakonec akvizován NVIDIÍ, která plánovala, že jeho portfolio technologií využije ve svých SoC Tegra 4i. Ovšem tyto čipy samy o sobě nezaznamenaly na trhu úspěch, ačkoliv byly srovnatelné se Snapdragony 800 a 801. NVIDIA nakonec příslušnou divizi už v roce 2015 zrušila. 
 
Od Qualcommu jsme se už dozvěděli, že ten se hodlá proti rozhodnutí Evropské komise odvolat. Jenomže společnost Qualcomm čeká podobné šetření i v USA, kde ji hodlá rovněž z porušení pravidel hospodářské soutěže obvinit Federální obchodní komise. 
 
Zdroj: Anandtech


reklama