www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur

Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur
, , aktualita
Společnost Qualcomm po čtyřletém vyšetřování ze strany Evropské komise dostala pokutu 242 milionů eur, a to za své praktiky, které byly označeny odporujícím pravidlům hospodářské soutěže. Jedná se přitom o to, co Qualcomm prováděl před deseti lety.
K oblíbeným
reklama
Evropská komise tak firmě Qualcomm vyměřila po celkem čtyřletém vyšetřování pokutu 242 milionů eur, a to za zneužití svého dominantního postavení na trhu, což odnesla především konkurence. Jde o praktiky, které Qualcomm používal v letech 2009 až 2011, čili v době éry technologií 3G/UMTS a příslušných čipsetů. 
 
Vyšetřování Qualcommu začalo 16. července 2015 a vedle 3G se týkalo rovněž samotného počátku éry technologií 4G, kdy měla tato firma ještě dominantní pozici mezi dodavateli příslušných modemů. 
 
A co konkrétního měla Evropská komise zjistit? Qualcomm se dle jejích závěrů snažil vyšachovat své soupeře tím, že v případě alespoň třech modemových čipů nasadil "predátorské ceny", čili prostě příliš nízké ceny. Tím měl poškodit především společnost Icera, která takovým částkám nedokázala konkurovat a EK má důkazy o tom, že nastavení nízkých cen mělo sloužit především proti ní. Mezi významné zákazníky a odběratele daných modemů pak jmenovitě patřily firmy ZTE a Huawei. 
 
Společnost Icera, nový a nadějný výrobce přicházející do éry UMTS a LTE, byl nakonec akvizován NVIDIÍ, která plánovala, že jeho portfolio technologií využije ve svých SoC Tegra 4i. Ovšem tyto čipy samy o sobě nezaznamenaly na trhu úspěch, ačkoliv byly srovnatelné se Snapdragony 800 a 801. NVIDIA nakonec příslušnou divizi už v roce 2015 zrušila. 
 
Od Qualcommu jsme se už dozvěděli, že ten se hodlá proti rozhodnutí Evropské komise odvolat. Jenomže společnost Qualcomm čeká podobné šetření i v USA, kde ji hodlá rovněž z porušení pravidel hospodářské soutěže obvinit Federální obchodní komise. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek