www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur

Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur
, , aktualita
Společnost Qualcomm po čtyřletém vyšetřování ze strany Evropské komise dostala pokutu 242 milionů eur, a to za své praktiky, které byly označeny odporujícím pravidlům hospodářské soutěže. Jedná se přitom o to, co Qualcomm prováděl před deseti lety.
K oblíbeným
reklama
Evropská komise tak firmě Qualcomm vyměřila po celkem čtyřletém vyšetřování pokutu 242 milionů eur, a to za zneužití svého dominantního postavení na trhu, což odnesla především konkurence. Jde o praktiky, které Qualcomm používal v letech 2009 až 2011, čili v době éry technologií 3G/UMTS a příslušných čipsetů. 
 
Vyšetřování Qualcommu začalo 16. července 2015 a vedle 3G se týkalo rovněž samotného počátku éry technologií 4G, kdy měla tato firma ještě dominantní pozici mezi dodavateli příslušných modemů. 
 
A co konkrétního měla Evropská komise zjistit? Qualcomm se dle jejích závěrů snažil vyšachovat své soupeře tím, že v případě alespoň třech modemových čipů nasadil "predátorské ceny", čili prostě příliš nízké ceny. Tím měl poškodit především společnost Icera, která takovým částkám nedokázala konkurovat a EK má důkazy o tom, že nastavení nízkých cen mělo sloužit především proti ní. Mezi významné zákazníky a odběratele daných modemů pak jmenovitě patřily firmy ZTE a Huawei. 
 
Společnost Icera, nový a nadějný výrobce přicházející do éry UMTS a LTE, byl nakonec akvizován NVIDIÍ, která plánovala, že jeho portfolio technologií využije ve svých SoC Tegra 4i. Ovšem tyto čipy samy o sobě nezaznamenaly na trhu úspěch, ačkoliv byly srovnatelné se Snapdragony 800 a 801. NVIDIA nakonec příslušnou divizi už v roce 2015 zrušila. 
 
Od Qualcommu jsme se už dozvěděli, že ten se hodlá proti rozhodnutí Evropské komise odvolat. Jenomže společnost Qualcomm čeká podobné šetření i v USA, kde ji hodlá rovněž z porušení pravidel hospodářské soutěže obvinit Federální obchodní komise. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty? Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?
AMD nás před týdnem svým představením nových Radeonů založených na slabší verzi Navi zrovna moc nepotěšilo. V podstatě představilo jen jednu desktopovou kartu a jednu mobilní a my se nedozvěděli ani podrobnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM
AMD v poslední době najelo na OEM vlnu. V srpnu byly představeny grafické karty Radeon RX 600, což jsou opět Polaris a nedávno jsme se dozvěděli o dvou nových OEM procesorech Ryzen, z nichž je jeden navíc pouze pro Čínu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc
Microsoft Flight Simulator byl naposledy vypuštěn na trh ve verzi X, která nastoupila už v roce 2006 a později nastoupila jeho Steam verze, která je sice podstatně mladší, ale technicky jen o málo vyspělejší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky
Už je to pěkná řádka let, co se řešila role Microsoftu při vývoji počítačových klávesnic. Tato firma přitom jejich funkčnost výrazně ovlivnila, i když tu byly i jiné faktory. Nyní Microsoft navazuje na svou starou roli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super
Společnost Inno3D na svých stránkách několikrát zmínila grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti Super, na niž zatím čekáme marně. Nyní se to týká prodejní akce na podporu GeForce RTX a GTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře