www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur

Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 242 milionů eur
, , aktualita
Společnost Qualcomm po čtyřletém vyšetřování ze strany Evropské komise dostala pokutu 242 milionů eur, a to za své praktiky, které byly označeny odporujícím pravidlům hospodářské soutěže. Jedná se přitom o to, co Qualcomm prováděl před deseti lety.
K oblíbeným
reklama
Evropská komise tak firmě Qualcomm vyměřila po celkem čtyřletém vyšetřování pokutu 242 milionů eur, a to za zneužití svého dominantního postavení na trhu, což odnesla především konkurence. Jde o praktiky, které Qualcomm používal v letech 2009 až 2011, čili v době éry technologií 3G/UMTS a příslušných čipsetů. 
 
Vyšetřování Qualcommu začalo 16. července 2015 a vedle 3G se týkalo rovněž samotného počátku éry technologií 4G, kdy měla tato firma ještě dominantní pozici mezi dodavateli příslušných modemů. 
 
A co konkrétního měla Evropská komise zjistit? Qualcomm se dle jejích závěrů snažil vyšachovat své soupeře tím, že v případě alespoň třech modemových čipů nasadil "predátorské ceny", čili prostě příliš nízké ceny. Tím měl poškodit především společnost Icera, která takovým částkám nedokázala konkurovat a EK má důkazy o tom, že nastavení nízkých cen mělo sloužit především proti ní. Mezi významné zákazníky a odběratele daných modemů pak jmenovitě patřily firmy ZTE a Huawei. 
 
Společnost Icera, nový a nadějný výrobce přicházející do éry UMTS a LTE, byl nakonec akvizován NVIDIÍ, která plánovala, že jeho portfolio technologií využije ve svých SoC Tegra 4i. Ovšem tyto čipy samy o sobě nezaznamenaly na trhu úspěch, ačkoliv byly srovnatelné se Snapdragony 800 a 801. NVIDIA nakonec příslušnou divizi už v roce 2015 zrušila. 
 
Od Qualcommu jsme se už dozvěděli, že ten se hodlá proti rozhodnutí Evropské komise odvolat. Jenomže společnost Qualcomm čeká podobné šetření i v USA, kde ji hodlá rovněž z porušení pravidel hospodářské soutěže obvinit Federální obchodní komise. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Rocket Lake se ukázaly i s 8 jádry a 12 vlákny, bude Comet Lake-S Refresh Rocket Lake se ukázaly i s 8 jádry a 12 vlákny, bude Comet Lake-S Refresh
Server VideoCardz zveřejnil jednak část roadmapy Intelu, která se týká desktopových procesorů a pak je tu i platformový diagram procesorů Rocket Lake-S. Dozvídáme se o čipsetech 500 Series i o Comet Lake-S Refresh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake
Dell dnes představil novou generaci stolních počítačů XPS vybavenou aktuálními procesory Intel Core v menším balení. Řada monitorů UltraSharp se potom rozrostla o několik novinek pro domácí zábavu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB
Společnost WD znatelně rozšířila nabídku svých podnikových pevných disků o vysoké kapacity. Do řady disků WD Gold poputují verze s 16 TB a 18 TB. Řada Ultrastar přinese dokonce dříve jen těžko představitelných 20 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX
Společnost AMD si pro nás připravila Assassin’s Creed Valhalla k moderním procesorům Ryzen 7 a 9, zatímco NVIDIA dokázala svou chystanou akci lépe utajit a neočekávaně přichází s Death Stranding ke všem GeForce RTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC
Herní nakladatelé si dle VideoGamesChronicle chtějí v některých případech přilepšit tím, že by zákazníky nutili kupovat si již jednou zaplacené hry v podobě DLC, a to v případě, že by je chtěli hrát na nové konzoli Xbox Series X. To se nelíbí Microsoftu.
Včera, aktualita, Jan Vítek