www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm sesazen. Trh s čipsety pro smartphony má nového krále

Qualcomm sesazen. Trh s čipsety pro smartphony má nového krále
, , aktualita
Ve třetím čtvrtletí 2020 bylo prodáno přes 100 milionů smartphonů s procesorem od MediaTeku, který se tak poprvé stal jedničkou na trhu. Qualcomm sice vedl v kategorii čipsetů s 5G, ale na celkové vítězství to nestačilo.
K oblíbeným
reklama
Celosvětový trh se smartphone vykazoval ve třetím čtvrtletí určité známky oživení po poklesu, který způsobila letošní koronavirová krize. Minulý kvartál ovšem přinesl i překvapivou změnu mezi dodavateli čipsetů pro chytré telefony. Pozici jedničky si dlouhodobě držel americký Qualcomm, ale nyní jen z trůnu sesadil MediaTek. Taiwanský výrobce měl podle dat analytické společnost Counterpoint dodat svůj čipset do více než 100 milionů smartphonů, které se prodaly ve třetím čtvrtletí 2020. To znamená 31% podíl na trhu, zatímco ve stejném období loňské roku to bylo 26 %. Naopak Qualcomm si pohoršil z 31 na 29 %.
 
 
Ředitel výzkumu Dale Gai uvedl, že za úspěchem MediaTeku v tomto kvartálu stojí tři důvody. Výrobci se mimořádně dařilo v kategorii smartphonů střední třídy, tedy v cenové hladině 100 až 250 dolarů, stejně jako na rozvojových trzích jako Latinská Amerika, Blízký Východ a Afrika. Druhým aspektem, který MediaTeku nahrál do karet, byl americký ban na Huawei. Ačkoliv předtím dodával část svých čipů právě této čínské značce, nakonec tuto mezeru rychle vyplnil. Posledním důvodem potom bylo partnerství s úspěšnými výrobci smartphonů jako Samsung, Xiaomi nebo Honor. Třeba podíl čipsetů MediaTek v telefonech od Xiaomi se meziročně ztrojnásobil.
 
 
Naopak Qualcommu se sice dařilo v high-endových smartphonech, ale ve střední třídě byl díky agresivnější cenové politice úspěšnější MediaTek. Oba výrobci těžili z problémů divize HiSilicon a také ze zvýšené poptávky po smartphonech s podporou 5G. V této kategorii zvítězil Qualcomm, který dodal svůj 5G čipset do 39 % celosvětově prodaných smartphonů. Data od Counterpointu tvrdí, že zájem o 5G smartphony se meziročně zdvojnásobil a ve třetím kvartálu 2020 tvořily 17 % trhu. V tomto čtvrtletí by to mohla být až třetina, a to také díky novým iPhonům s 5G. Tato technologie se tak brzy stane mainstreamem a dostupná bude i v levnějších modelech. Aktuálně nejlevnější 5G smartphone Realme V3 využívá procesor od MediaTeku.
 
Není jasné, zda si MediaTek udrží svou vedoucí pozici i v dalších čtvrtletích. V každém případě ovšem budou společně s Qualcommem ovládat trh s čipsety pro smartphony. Další výrobci HiSilicon, Samsung a Apple dosáhli shodně 12% podílu. Co se týče celosvětového prodeje smartphonů, první místo si udržel Samsung, který v minulém čtvrtletí dosáhl nejlepšího výsledku za poslední tři roky. Druhý Huawei sice zaznamenal pokles, ale udržel si stříbrnou pozici. Na třetí příčku se potom vyhouplo Xiaomi, které poprvé v historii překonalo Apple.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala