Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Radeon Vega Frontier s vodníkem pod lupou, přetaktovaný si vezme i 440W

18.7.2017, Jan Vítek, aktualita
Radeon Vega Frontier s vodníkem pod lupou, přetaktovaný si vezme i 440W
Na serveru PC Perspective si vyzkoušeli AMD Radeon Vega Frontier Edition ve vodou chlazené verzi, který zatím prošel jen herními testy, ačkoliv jde spíše o profesionální kartu. Pak tu máme ale také přetaktování. 
AMD Radeon Vega Frontier Edition přišly už před řadou dní, ale vodou chlazená verze se dostala na trh až nedávno a společnost AMD ji v tomto případě prý nerozesílala ani do vybraných redakcí pro zrecenzování, což je v případě profesionální karty pochopitelné, neboť hardwarové servery provádí spíše herní testy. To ostatně dokazuje i server PC Perspective, který si svůj Frontier musel koupit. 
  
 
Můžeme se tak podívat na zpracování chlazení karty, kde se ukazuje, že jde o řešení velice podobné tomu, co měly na sobě i vodníkem vybavené karty Fury s čipy Fiji. AMD tak i zde zůstalo věrné firmě Cooler Master, která toto chlazení vyrábí. 
 
Tato nová karta je vybavena čipem Vega se 4096 Stream procesory na základním taktu 1382 MHz a turbem 1600 MHz, jež nabídne výkon až 25 TFLOPS právě v FP16. Paměti HBM2 už nejsou jako HBM1 limitovány kapacitou 4 GB, která by dnes už byla zcela nedostatečná, ale také nenabízí jejich propustnost 512 GB/s, ale 483 GB/s. AMD se také na poslední chvíli rozhodlo, že karty Frontier vyšle na trh s nižšími cenami. Vzduchem chlazená verze tak nestojí 1200 dolarů, ale 1000 a vodou chlazená byla zlevněna z 1800 dolarů na 1500. 
 
 
Vodou chlazený Radeon Vega Frontier Edition umožňuje, aby pomocí přepínače přímo na kartě byl nastaven limit TDP na 300, či 350 W. Pouze s vyšším TDP je možné dosáhnout taktu 1600 MHz, který občas spadne na 1528 MHz, zatímco na 300 W je čip taktován pouze na 1440 až 1528 MHz. 
 
amd-radeon-vega-frontier-edition-liquid-cooled_350w
 
Pak je tu ale přetaktování, kdy už je Frontier Edition ve hrách přímo srovnatelný s kartou GTX 1080, která má reálnou spotřebu 180 W. V takovém případě byla karta nastavena na 1712 MHz, z nichž občas kvůli přehřívání čipu bylo 1637 MHz a to se odrazilo ve výkonu o 13 až 15 % vyšším v rozlišení 4K. Také to ovšem znamenalo spotřebu 440 W. 
 
Frontier Edition tak rozhodně nejsou herní karty, ale využívají stejný čip jako přicházející RX Vega, jejichž nástup můžeme s ohledem na testy spotřeby očekávat s napětím a obavami.