Raspberry Pi 4 mají chybně implementovaný port USB-C

Raspberry Pi 4 mají chybně implementovaný port USB-C
, , aktualita
Nadace Raspberry nedávno překvapila tím, že na trh vyslala neočekávaný Raspberry Pi 4, který se nakonec ukázal jako produkt, který by snesl ještě chvíli vývoje a testování. Po problémech s přehříváním tu je jeho implementace USB-C. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 4 nedávno zaujal svou schopností se zakrátko přehřát, což ale lze poměrně snadno vyřešit, pokud si nainstalujeme novější firmware a ještě nejlépe i menší pasiv na SoC. V případě problémů s konektorem USB typu C už jde o chybu v designu, ovšem ani zdaleka to také není neřešitelný problém. 
 
 
USB-C dokáže na rozdíl od předchozích starších verzí mnohem více. Umí přenášet obrazová i zvuková data a rovněž energii pro napájení, respektive výrazně více energie než předchozí verze USB. Raspberry Pi 4 právě přešel z konektoru Micro USB na USB-C, který je využit právě pro jeho napájení, ale jak se ukázalo, to nefunguje se všemi kabely a není to jejich chyba, nýbrž chyba vývojářů z nadace Raspberry. 
 
Nový počítač od Raspberry Foundation má ve výbavě za stále stejnou cenu 35 dolarů mnohem výkonnější čip Broadcom BCM2711 se čtyřmi Cortex-A72 na 1,5 GHz, který dokáže dekódovat i 4K videa při 60 FPS (HEVC/H.265), podporuje OpenGL ES 3.0 a najdeme tu také už rozhraní USB 3.0 namísto 2.0. 
 
Netrvalo dlouho, aby se však ukázalo že použitý konektor USB-C nefunguje se všemi kabely, ačkoliv jde v jeho případě pouze o napájení. Některé dodávají energii bez problémů, ale po zapojení pomocí jiných se počítač nezapne a že jde o otevřený hardware s dostupnými informacemi o zapojení jednotlivých komponent, takže zde máme to, jak je zapojen USB-C POWER IN. 
 
 
USB-C má dle specifikací dva piny CC a každý z nich by měl být zapojen přes vlastní 5,1kΩ odpor. Jak je ale dobře vidět, oba jsou zapojeny na jeden a ten samý odpor. Mnohé kabely pro USB-C však nejsou jen prosté vodiče s konektory. Vybaveny jsou také čipy, které mají za úkol detekovat schopnosti zařízení, na něž jsou připojeny a jde zvláště o takové, které jsou schopny přenášet dost energie pro napájení notebooků či monitorů. Takový kabel pak ale detekuje Raspberry Pi 4 ne tak, že by mu měl dodávat energii, ale jako audio příslušenství, takže v takovém případě napájení nebude fungovat. 
 
Řešení je však snadné. Stačí pro napájení počítače využít nějaký levný kabel pro USB-C, čili nějaký hloupý, který nebude moci řešit to, k čemu je zapojen. Nadace Raspberry má v nabídce vlastní i s adaptérem, jenž bude fungovat zcela jistě a lze také očekávat, že implementace rozhraní USB-C na Pi 4 bude dána do pořádku, ale to se nezařídí hned.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek