Raspberry Pi 4 mají chybně implementovaný port USB-C

Raspberry Pi 4 mají chybně implementovaný port USB-C
, , aktualita
Nadace Raspberry nedávno překvapila tím, že na trh vyslala neočekávaný Raspberry Pi 4, který se nakonec ukázal jako produkt, který by snesl ještě chvíli vývoje a testování. Po problémech s přehříváním tu je jeho implementace USB-C. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 4 nedávno zaujal svou schopností se zakrátko přehřát, což ale lze poměrně snadno vyřešit, pokud si nainstalujeme novější firmware a ještě nejlépe i menší pasiv na SoC. V případě problémů s konektorem USB typu C už jde o chybu v designu, ovšem ani zdaleka to také není neřešitelný problém. 
 
 
USB-C dokáže na rozdíl od předchozích starších verzí mnohem více. Umí přenášet obrazová i zvuková data a rovněž energii pro napájení, respektive výrazně více energie než předchozí verze USB. Raspberry Pi 4 právě přešel z konektoru Micro USB na USB-C, který je využit právě pro jeho napájení, ale jak se ukázalo, to nefunguje se všemi kabely a není to jejich chyba, nýbrž chyba vývojářů z nadace Raspberry. 
 
Nový počítač od Raspberry Foundation má ve výbavě za stále stejnou cenu 35 dolarů mnohem výkonnější čip Broadcom BCM2711 se čtyřmi Cortex-A72 na 1,5 GHz, který dokáže dekódovat i 4K videa při 60 FPS (HEVC/H.265), podporuje OpenGL ES 3.0 a najdeme tu také už rozhraní USB 3.0 namísto 2.0. 
 
Netrvalo dlouho, aby se však ukázalo že použitý konektor USB-C nefunguje se všemi kabely, ačkoliv jde v jeho případě pouze o napájení. Některé dodávají energii bez problémů, ale po zapojení pomocí jiných se počítač nezapne a že jde o otevřený hardware s dostupnými informacemi o zapojení jednotlivých komponent, takže zde máme to, jak je zapojen USB-C POWER IN. 
 
 
USB-C má dle specifikací dva piny CC a každý z nich by měl být zapojen přes vlastní 5,1kΩ odpor. Jak je ale dobře vidět, oba jsou zapojeny na jeden a ten samý odpor. Mnohé kabely pro USB-C však nejsou jen prosté vodiče s konektory. Vybaveny jsou také čipy, které mají za úkol detekovat schopnosti zařízení, na něž jsou připojeny a jde zvláště o takové, které jsou schopny přenášet dost energie pro napájení notebooků či monitorů. Takový kabel pak ale detekuje Raspberry Pi 4 ne tak, že by mu měl dodávat energii, ale jako audio příslušenství, takže v takovém případě napájení nebude fungovat. 
 
Řešení je však snadné. Stačí pro napájení počítače využít nějaký levný kabel pro USB-C, čili nějaký hloupý, který nebude moci řešit to, k čemu je zapojen. Nadace Raspberry má v nabídce vlastní i s adaptérem, jenž bude fungovat zcela jistě a lze také očekávat, že implementace rozhraní USB-C na Pi 4 bude dána do pořádku, ale to se nezařídí hned.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek