Raspberry Pi 4 mají chybně implementovaný port USB-C

Raspberry Pi 4 mají chybně implementovaný port USB-C
, , aktualita
Nadace Raspberry nedávno překvapila tím, že na trh vyslala neočekávaný Raspberry Pi 4, který se nakonec ukázal jako produkt, který by snesl ještě chvíli vývoje a testování. Po problémech s přehříváním tu je jeho implementace USB-C. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 4 nedávno zaujal svou schopností se zakrátko přehřát, což ale lze poměrně snadno vyřešit, pokud si nainstalujeme novější firmware a ještě nejlépe i menší pasiv na SoC. V případě problémů s konektorem USB typu C už jde o chybu v designu, ovšem ani zdaleka to také není neřešitelný problém. 
 
 
USB-C dokáže na rozdíl od předchozích starších verzí mnohem více. Umí přenášet obrazová i zvuková data a rovněž energii pro napájení, respektive výrazně více energie než předchozí verze USB. Raspberry Pi 4 právě přešel z konektoru Micro USB na USB-C, který je využit právě pro jeho napájení, ale jak se ukázalo, to nefunguje se všemi kabely a není to jejich chyba, nýbrž chyba vývojářů z nadace Raspberry. 
 
Nový počítač od Raspberry Foundation má ve výbavě za stále stejnou cenu 35 dolarů mnohem výkonnější čip Broadcom BCM2711 se čtyřmi Cortex-A72 na 1,5 GHz, který dokáže dekódovat i 4K videa při 60 FPS (HEVC/H.265), podporuje OpenGL ES 3.0 a najdeme tu také už rozhraní USB 3.0 namísto 2.0. 
 
Netrvalo dlouho, aby se však ukázalo že použitý konektor USB-C nefunguje se všemi kabely, ačkoliv jde v jeho případě pouze o napájení. Některé dodávají energii bez problémů, ale po zapojení pomocí jiných se počítač nezapne a že jde o otevřený hardware s dostupnými informacemi o zapojení jednotlivých komponent, takže zde máme to, jak je zapojen USB-C POWER IN. 
 
 
USB-C má dle specifikací dva piny CC a každý z nich by měl být zapojen přes vlastní 5,1kΩ odpor. Jak je ale dobře vidět, oba jsou zapojeny na jeden a ten samý odpor. Mnohé kabely pro USB-C však nejsou jen prosté vodiče s konektory. Vybaveny jsou také čipy, které mají za úkol detekovat schopnosti zařízení, na něž jsou připojeny a jde zvláště o takové, které jsou schopny přenášet dost energie pro napájení notebooků či monitorů. Takový kabel pak ale detekuje Raspberry Pi 4 ne tak, že by mu měl dodávat energii, ale jako audio příslušenství, takže v takovém případě napájení nebude fungovat. 
 
Řešení je však snadné. Stačí pro napájení počítače využít nějaký levný kabel pro USB-C, čili nějaký hloupý, který nebude moci řešit to, k čemu je zapojen. Nadace Raspberry má v nabídce vlastní i s adaptérem, jenž bude fungovat zcela jistě a lze také očekávat, že implementace rozhraní USB-C na Pi 4 bude dána do pořádku, ale to se nezařídí hned.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek