Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD64: 28 základních desek (vyhodnocení)

11.5.2005, Martin Štěpánek, recenze
AMD64: 28 základních desek (vyhodnocení)
Máme za sebou již čtyři díly testu základních desek pro procesory AMD64. Dnes je na řadě závěr, kde si srovnáme produkty podle ceny a pokusím se vybrat produkty zasluhující ocenění pro jejich výkon, výbavu, kvalitu zvuku nebo dokonalý poměr cena výkon.
Kapitoly článku:
  1. AMD64: 28 základních desek (vyhodnocení)
  2. Souhrnný přehled
  3. Ocěněné desky
Na rovinu musím říct, že otestovat všech 28 základních desek nebylo nic jednoduchého. Každopádně jsem tuto recenzi pojal jako srovnání produktů na trhu, a budu velmi rád, pokud někomu ulehčím jeho rozhodování mezi modely.

Pokud jste nesledovali všechny části tohoto testu:


Takto už to naštěstí nevypadá

Je také dobré, že se nám dostalo tolik různých čipsetů. Pro socket 754 jich bylo šest (ULi M1689, VIA K8M800, VIA K8T800, VIA K8T800Pro, nForce3 250Gb a nForce4-4x) a stejně tak i pro socket 939 (ATi Radeon Xpress 200, VIA K8T800Pro, VIA K8T890, nForce3 250 Ultra, nForce4 a nForce4 Ultra). V tomto seznamu si jistě každý najde svého favorita, protože každý čipset má něco trochu jiného čím bude o svého kupce bojovat. Pokud bych to měl rychle zhrnout:

ATi Radeon Xpress 200
První čipová sada pro AMD64 od firmy ATi přináší několik zajímavostí. Mezi ty největší samozřejmě patří velmi kvalitní integrované grafické jádro, které postačí i na případné drobné hraní. Co do výbavy se také nemá za co stydět a nechává všechny čipové sady VIA daleko za sebou. Nevýhodou pak je slabší nabídka modelů a jejich míření spíše do value segmentu.

ULi M1689
Nejnižší cena v testu, ale rozdíl ve srovnání s VIA K8T800 je už poměrně malý. Výbavou je jinak srovnatelný s VIA VT8237, ale ve výkonu má rezervu díky pomalému upstreamu. Taktování je v omezené míře podporováno, spíše záleží na výrobci desky, co ve svém BIOSu povolí.

VIA K8T800
Hlavní nevýhodou ve srovnání s ostatními čipsety je nefungující PCI/AGP lock, který znemožňuje taktování. Jinak se tato čipová sada řadí k těm nejlevnějším.

VIA K8T800Pro
Byl přidán funkční PCI/AGP lock a je podporován HyperTrasnsport na frekvenci 1000MHz, byla tedy přidána podpora Socketu 939. Bohužel se nezměnil jižní můstek, respektive jeho výbava. Desky stejně vybavené jako nForce4 stojí více než nForce4, protože bylo nutné funkce přidat pomocí externích čipů.

VIA K8M800
Stále zde máme jižní můstek VIA VT8237, takže výbava se nemění a záleží zde hlavně na výrobci jak moc funkcí přidá. Ale hlavní devizou má být integrované jádro, i když jak jsme si ukázali v recenzi už dříve, jeho výkon i kvalita jsou slabší. Čipset jinak vychází z VIA K8T800, takže rovněž chybí PCI/AGP lock.

VIA K8T890
Čtvrtý pokus firmy VIA mezi čipsety pro AMD64. Bohužel byl opět změněn především severní můstek, který nyní podporuje novější PCIe sloty, místo klasického AGP. Jižní můstek zůstal při starém, a stejně tak samozřejmě i výbava.

nVidia nForce3 250 a Ultra
Rozdíl mezi těmito čipsety spočívá pouze v podpoře 800MHz nebo 1000MHz HyperTransportu. Proto je první určena pro socket 754 a druhá jmenovaná pak pro socket 939. Jejich výbava je podobná jako u VIA, ale přidává rychlejší síť a integrovaný firewall. V přetaktování rovněž problém není.

nVidia nForce4
Nejlevnější čipová sada bez koncovek Ultra nebo SLI je určena pro sestavy s dobrým poměrem cena výkon. Jak jsem již psal několikrát, ve srovnání s modelem Ultra chybí pouze podopra pro SATA-II a Active Armor. Takže pokud se bez těchto dvou věcí obejdete, jedná se o zajímavý čipset s dobrou cenou. I když to už záleží hlavně na výrobci.

nVidia nForce4 Ultra
Stejně jako předchozí čipová sada je i tato určena pro Socket 939. Ovšem cílení je už poněkud jiné, spíše na dražší sestavy, a pro uživatele, kteří žádají maximální výbavu. To se také až na vyjímky odrazilo na ceně.

nVidia nForce4-4x
Posledním čipsetem v testu je nForce4-4x. Jedná se o derivaci nForce4, které chybí SATA-II, integrovaný firewall a podporuje pouze 800MHz sběrnici HyperTransport, tedy pouze procesory do socket 754. V současnosti se jedná o nejvíce vybavenou čipovou sadu pro socket 754.