reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

CM HAF 912 Plus: vyspělá skříň

, , recenze
CM HAF 912 Plus: vyspělá skříň
Společnost Cooler Master již dávno nemá v nabídce pouze původní skříň s označením HAF, ale už rovnou 9 různých modelů, mezi něž nedávno přibyl HAF 912 Plus. Jedná se o ještě cenově přijatelnou skříň typu Middle Tower pro výkonné a herní sestavy.
CM HAF 912 Plus: vyspělá skříň
Kapitoly článku:
Řada Cooler Master HAF se může počítat do vytříbené společnosti, kterou tvoří Stacker, Cosmos a zasahuje i do střední třídy s Middle-Towery, kde jsou naopak nejvíce vidět Gladiator, Centurion a 690. A právě mezi Middle-Towery firmy Cooler Master patří skříně HAF mezi to nejlepší v nabídce. Jsou však svým vzhledem i možnostmi určeny spíše pro instalaci herních sestav, na což ukazují možnosti chlazení i agresivní vzhled s červeně podsvíceným předním ventilátorem. Červená je ostatně průvodní barvou řady HAF (pokud zrovna nejde o model NVIDIA Edition).


- klikněte pro zvětšení -


My si však už budeme všímat výhradně skříně Cooler Master HAF 912 Plus (RC-912P-KKN1) a jejích kvalit. Jde tedy o skříň střední velikosti pro herní sestavy, která dovoluje instalaci i dlouhých grafických karet (ATI Radeon HD 5970 a NVIDIA Geforce GTX 480) a vysokých procesorových chladičů. Pokud to řekneme jinak, pak do ní nacpeme až 275 mm dlouhé karty a 175 mm vysoké chladiče. Její design je moderní a černě zbarvený včetně interiéru, nebudou chybět pozice pro 2,5" pevné disky, či spíše SSD, kompatibilita s vodními chladiči, systém pro vedení kabeláže, apod.HAF 912 Plus přišel zabalen klasicky v lepenkové krabici chráněn polystyrenovými bloky a igelitem. Podívejme se nyní na její specifikace v kostce:

Model
Cooler Master HAF 912 Plus (RC-912P-KKN1)
Rozměry
230 x 480 x 496 mm (Š x V x H)
Hmotnost
8,45 kg
Materiál
SECC, plast, perforovaný plech
Kompatibilita
Micro-ATX, ATX
Přední I/O
USB 2.0 x2, e-SATA x1, Audio x1, Mic x1
Sloty
7 + 1
Šachty
4x 5,25" (pro jednu redukce na 3,5")
6x 3,5"
2x 2,5" (plus další dvě pozice v 3,5" redukci)
Ventilátory
Přední: 1x 200mm, 700RPM, 19dBA, červené LED
(vyměnitelný za 2x 120mm)
Vrchní: 1x 200mm nebo 2x 120mm (volitelné)
Zadní: 1x 120mm, 1200 RPM, 17 dBA
Boční: 1x120mm nebo 1x 140 mm fan (volitelné)

Na Middle-Tower je HAF 912 Plus poněkud přerostlá, ale s tím se vzhledem k jejím možnostem musí počítat. Hmotnost 8,45 kg i posuvné měřítko ukazuje na použití klasického 0,8mm plechu SECC a vedle něj byl využit odolný černý plast a rovněž černý perforovaný plech.

Možnost instalace základních desek o formátu Micro-ATX a ATX je takovéto skříně standardní, což platí i pro vybavení předními I/O porty. Nadstandardní je ale možnost snadného vybavení skříně celkem čtyřmi 2,5" SSD (nebo i 1,8" verzemi) a je skutečně již na čase, aby s takovou výbavou přicházeli na trh i ostatní výrobci. Minimálně jedno výkonné SSD pro instalaci operačního systému a programové výbavy se dá dnes již pořídit za celkem slušnou cenu.

Systém chlazení se zde spoléhá na až 6 ventilátorů, přičemž ty nejdůležitější, tedy přední a zadní, jsou již v počítači nainstalovány. Horní 200mm pozice zůstává neosazena, což můžeme napravit dvěma 120mm ventilátory, jedním 200mm (Cooler Master prodává vhodné modely za cca 350 Kč), nebo rovnou hlavním modulem vodního chlazení s radiátorem.Čelo skříně ukazuje na to, že se v tomto případě Cooler Master nesnažil vymýšlet něco nového a vzal zavděk klasice. Mohutný černý plastovým rám s hranatými výčnělky je tak rozdělen na dvě poloviny, kde horní obsahuje čtyři záslepky z perforovaného plechu, z nichž jedna má v sobě ještě menší část pro 3,5" externí zařízení. Dolní polovina s tímtéž plechem a navíc logem uprostřed bude sloužit pouze pro filtrování vzduchu jdoucího k přednímu ventilátoru.Veškeré ovládací prvky a porty jsou až nahoře, takže pokud plánujete mít počítač položený na zemi, nebudete se muset k němu shýbat. Bráno z levé strany jde o dva oddělené porty USB 2.0, jeden eSATA a pak dvě 3,5mm zdířky pro mikrofon a sluchátka. Napravo pak máme hranatá tlačítka Reset a Power obepínající dvě tenké LED kontrolky. Na vrchu skříně ponechal Cooler Master prostor pro odkládání osobních věcí, šroubků, zkrátka všeho možného.


- klikněte pro zvětšení -

Levá bočnice skříně je má středovou část vystouplou a umožní bezpečnou instalaci vysokých chladičů (dle specifikací do 175 mm). Pro zajímavost, Noctua NH-U12P nemá ani 160 mm a Thermalright Ultra-120 eXtreme má na výšku 160,5 mm. Nutno však poznamenat, že vystouplá část bočnice je zde spíše kvůli bočnímu ventilátoru, neboť procesorový chladič bude zhruba pod jejím zlomem.

Za povšimnutí stojí také "oprýskané" logo HAF se znamínkem plus uvnitř písmene A a boční pozice pro 120mm nebo 140mm ventilátor určená pro lepší chlazení grafických karet. Tato bočnice drží na místě jednak pomocí klasických pacek, jimiž se zajistí v otvorech šasi a vzadu má také dva přítlačné šroubky (Thumb Screw).


- klikněte pro zvětšení -

Z opačné strany je pravá bočnice, ovšem ta je na rozdíl od levé zcela holá, a tedy nezajímavá. Drží ji také již klasické šroubky.Zezadu se ukáže, že napájecí zdroj se bude nacházet dole, přičemž si budeme moci vybrat, zda jej obrátíme ventilátorem nahoru, nebo dolů. Osobně jsem pro druhou možnost, protože zdroj se má ideálně starat výhradně o své chlazení, což mu takto umožníme. On se nám pak odmění nižší hlučností a možná i delší životností.

Záslepek s otvory tu je celkem sedm plus jedna umístěná kolmo vedle nich. Tu můžeme využít pro instalaci slotového chladiče jako alternativu k boční ventilátorové pozici. Popřípadě do ní lze dát nějaké jiné zařízení, které nevyžaduje zasunutí do slotu základní desky. Příkladem budiž modul pro ovládání otáček ventilátorů či vodního chlazení.Až zcela nahoře pak je pěkně zpracovaný rošt osazený 120mm ventilátorem. S trochou snahy by možná šlo nainstalovat 140mm kus, ovšem stejně jsou nad ním další průduchy pro dva 120mm nebo jeden 200mm kus. Najdeme zde také kryté otvory pro hadičky vodního chlazení, a to rovnou tři. Dva z nich jsou velké a určené pro hadičky vodního okruhu, zatímco skrz jeden menší budeme moci protáhnout kabeláž.


- klikněte pro zvětšení -

Podíváme se na skříň také zespodu, kde jsou jednak tlusté gumové nožky a pak také odnímatelným prachovým filtrem opatřený rošt pro nabírání vzduchu určeného k chlazení zdroje. Uprostřed si pak můžete všimnout čtverce, který ohraničuje pozici malé vnitřní šachty pro 2,5" zařízení.
reklama
reklama
reklama