Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 19" LCD: Fujitsu Siemens P19-2

9.8.2006, Pavel Kovač, recenze
Megatest 19" LCD: Fujitsu Siemens P19-2
Čtvrtým v pořadí je monitor Fujitsu Siemens P19-2 s technologií S-PVA, u něhož výrobce udává tyto parametry: odezva: 8 ms, kontrast 1000:1, jas 280 cd/m^2 a pozorovací úhly 178 stupňů v obou směrech. Jeho orientační cena je 11 900 Kč s DPH.

Design a ergonomie


Tento kousek jsme už v testech měli, avšak spousta z vás si jej žádá otestovat pomocí nové metodiky. Je pravda, že je to stále velmi atraktivní panel a má co nabídnout. Uvidíme, jestli udrží krok se současnou konkurencí.

Design je již všem dobře známý. Monitor se vyrábí ve dvou provedeních. První je v bílém a druhý má rámeček černý. Výběr nechám na vás, záleží také na tom, jaké máte pracoviště a hlavně vašich sympatiích k dané barvě. Bílá barva má tu výhodu, že panel může být "ocejchován" normou TCO`03, zatímco černý pouze TCO`99. Černá barva totiž vytváří příliš velký kontrast se světlým obrazem (při práci na PC převládají velmi světlé barvy). Monitor je vybaven reproduktory, čímž se spodní okraj nepříjemně zvětšil, na druhou stranu jsou repráčky vhodné například pro VoIP apod.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Rámeček je tlustý pouhých 15mm (mimo spodního okraje - 52mm). Díky tomu je plocha samotné zobrazovací části větší než u jiných modelů a bílá barva tomu dodává punc neobyčejnosti.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Náklon monitoru je vcelku slušný (-5° až + 30°). Bohužel je stojan koncipován tak, že pokud ustavíte monitor do nejnižší polohy, není možné monitor předklonit a zůstává v permanentním záklonu.Monitor v dolní poloze (Pro zvětšení klikněte)

Zdvih je ovšem slušných 12cm. Pokud máte rovný stůl bez podstavce na monitor, není třeba se bát, že vás při dlouhé práci bude bolet za krkem.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka jsou umístěna na čelní ploše monitoru, což je optimální řešení pro pohodlné ovládání. Stisk je příjemný a jediné, co trochu vadí, je prakticky nulová mezera mezi tlačítky, která znemožňuje orientaci ve tmě. Uvidíme, jestli to nezkazí OSD menu. Z tohoto pohledu je také dobře vidět, jak je monitor "roztomilý".


Pivot (Pro zvětšení klikněte)

Díky promyšlené konstrukci je i přes to, že jde o kloubovou nohu, možné monitor otáčet (pivot). Naneštěstí je monitor nesymetrický, a tak není pohled na otočený monitor zrovna příjemný.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Zadní strana je také pěkně provedena, a proto není problém monitor provozovat i tam, kde za stolem není zeď, nýbrž volný prostor.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)

Samozřejmostí u monitoru této cenové relace je DVI-D vstup, D-Sub je vlastně takovým nutným doplňkem. A protože je monitor vybaven reproduktory, nesmí chybět ani 3,5mm jack vstup pro audio.Dodávané příslušenství
  • DVI-D SingleLink kabel
  • D-Sub kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

V dodávce je přibalen DVI-D (pouze digitální signál) kabel, D-Sub kabel, 3,5mm jack kabel a napájecí kabel. Opět není problém ihned po koupi monitor zprovoznit na plné obrátky.


Fujitsu Siemens P19-2
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
8 ms
Jas
280 cd/m^2
Kontrast
1000:1
Výrobní technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D, D-Sub, 3,5mm Audio
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100mm)
Hmotnost
7,8 kg
Norma TCO
TCO`03 (bílý) TCO`99 (cerný)
Pivot
ANO
Spotřeba
38W
Různé variace tohoto modelu
bílá a černá varianta
Speciální vlastnostiIkona Odkaz na databázi
Orientační cena: 11 900,- Kč s DPH

V další kapitole se podíváme pod kapotu a na ovládání samotného monitoru.