reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 19" LCD: NEC 1970NX

16.8.2006, Pavel Kovač, recenze
Megatest 19" LCD: NEC 1970NX
Osmým v pořadí je monitor NEC 1970NX s technologií S-IPS, u něhož výrobce udává tyto parametry: odezva: 18 ms, kontrast 500:1, jas 250 cd/m^2 a pozorovací úhly 176 stupňů v obou směrech. Jeho orientační cena je 11 500 Kč s DPH.

Design a ergonomie


Firma NEC použila svůj oblíbený stojan, který je pro monitory opravdu velmi vhodný. Jeho výšková nastavitelnost, rotace kolem vertikální osy a hlavně rotace kolem vodorovné osy (náklon monitoru) jsou provedeny naprosto perfektně. Design je trochu netradiční, nikde žádná barevná kombinace. Čistě bílá barva, dost již bylo stříbrno-černé.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Náklon je řešen celkem zajímavě. Osa je položená relativně hluboko za samotným panelem a přesně v jeho středu. Díky tomu je střed panelu při naklápění stále ve stejné poloze. První pohyb s panelem je trochu zvláštní, ale když si zvyknete, zjistíte, že vlastně ostatní monitory to mají špatně. Inu kdo umí, ten umí.


Náklon monitoru

Náklon je -5° vpřed až +30° vzad, což není nic výjimečného, ale ergonomie je stále velmi dobrá a monitor se hodí i na zcela rovný stůl bez podstavce pod monitor. To je dáno i velkým zdvihem, který dosahuje poctivých 10,5cm.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Čelní pohled prozrazuje umístění tlačítek mimo lem obrazovky, což je jedno z řešení, jak se vypořádat s různými velikostmi okrajů. Toto řešení sice není úplně ideální, ale zase jsou tlačítka viditelná i ve tmě. Zkrátka sáhnete na spodní okraj, nahmatáte výstupek s tlačítky a již se orientujete dle polohy joysticku. Příjemné a elegantní.


Tlačítka pro ovládání OSD menu

Na zadní straně jsou tradiční průduchy pro odvod teplého vzduchu od zdroje a podsvětlovacích trubic. Noha panelu v sobě skrývá tunel pro uchycení kabelů. Tento tunýlek je dostupný po sejmutí vrchního plastu. Toto řešení je asi nejlepší, co výrobce může vymyslet. Existují sice gumové tunely (například nové panely HP řady LP), ale manipulace je zde daleko pohodlnější. Na druhou stranu je zde šance, že se plast opotřebuje a přestane na noze držet. To je však nepodložené a zkoušet to rozhodně nehodlám.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Konektry jsou tradiční (DVI a D-Sub), je zde i klasický třípinový napájecí, který prozrazuje skutečnost, že je integrován zdroj přímo do monitoru. Je zde také konektor pro přídavné reproduktory (napájecí).

Konektory
Dodávané příslušenství
  • D-Sub kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s drivery a manuálem

Trochu zarážející je absence DVI kabelu, u takto papírově kvalitního panelu, který je navíc určen pro semi-profi použití, má DVI kabel být samozřejmostí. Nezapomeňte si tedy spolu s monitorem objednat i DVI kabel, který je dnes prakticky nutností.


NEC 1970NX
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
18 ms
Jas
250 cd/m^2
Kontrast
500:1
Výrobní technologie
S-IPS
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
176°/176°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D, D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100mm)
Hmotnost
8 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE
Spotřeba
38W
Různé variace tohoto modelu
ANO (černý a bílý)
Speciální vlastnosti
Ovládání přes PC
Orientační cena: 11 500,- Kč s DPH

Příští kapitola bude opět ve znamení ovládání a OSD menu.
reklama