Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NZXT Source 210 Elite: moderní základ

29.1.2013, Jan Vítek, recenze
NZXT Source 210 Elite: moderní základ
Po velké skříni Define XL R2 vhodné pro náročné uživatele se podíváme na model od firmy NZXT, který je naopak nabízen jako levný model pro běžné sestavy založené na deskách formátu ATX. Vybrat si přitom budeme moci mezi černým a bílým provedením...
Značka NZXT je na našem trhu již zabydlena a my jsme již v roce 2006 vyzkoušeli model Lexa s divokým vzhledem, následoval model Rogue určený pro malé základní desky Micro ATX a naposledy to byl Phantom, jenž měl podobně jako Lexa zaujmout především svým vzhledem. Dnes to ovšem bude přeci jen poněkud jiné, neboť NZXT Source 210 Elite formátu Middle Tower je skříň, která vypadá decentně a na rozdíl od Lexa a Phantom se snaží být spíše nenápadná. A co o ní říká samotný výrobce?- klikněte pro zvětšení -


NZXT Source 210 Elite je dle něj základním modelem, jenž přesto nabídne pár bonusů. Mezi ty patří podpora rozhraní USB 3.0, které u levnějších skříní ještě přeci jen není samozřejmostí, dále tu máme montáž komponent s využitím plastových zámků (pro což platí spíše opak - dražší skříně už toto omezují) a pak se NZXT chlubí dodávaným 140mm ventilátorem v horní pozici. Source 210 Elite má být "startovacím blokem" pro dosud nezkušené uživatele, což osobně beru jako nesmysl, když instalace počítače do levné skříně v porovnání s dražší skříní znamená spíše potenciální problémy. Berme to tedy spíše jako eufemismus pro méně kvalitní skříň za nízkou cenu.

Skříň dorazila v prosté krabici s černým potiskem chráněná polystyrenem a igelitem. Zkrátka standard.

Model
NZXT Source 210 Elite (S210E-001)
Rozměry
195 x 440 x 495,5 mm (Š x V x H)
Hmotnost
6,5 kg
Materiál
0,6mm SECC, plast
Kompatibilita
Micro ATX, ATX
Přední I/O
1x Audio/Mikrofon, 1x USB 3.0,1x USB 2.0
Sloty
7
délka karet až 230 mm (až 330 mm bez překážky v podobě HDD)
Šachty
3x 5,25" pozice
8x interních 3,5" pozic
Chlazení
Přední - 2x 120mm (volitelné)
Zadní - 1x 120mm @ 1200 RPM
Vrchní - 1x 140mm + 1x 120/140mm (volitelný)
Spodní - 1 x 120mm (volitelný)
Verze
černá - S210E-001
bílá - S210E-002

Specifikace této skříně rovněž vypovídají o tom, že před sebou máme jednoduchý model typu Middle Tower, jenž zaujme ty uživatele, kteří si chtějí sestavit běžný počítač s jedním procesorem, grafickou kartou, pár disky, zkrátka nic výjimečného. Takoví uživatelé zpravidla nechtějí dávat několik tisíc za počítačovou skříň, ovšem neměli by chtít ani to nejlevnější na trhu a že se dnes dají sehnat Middle Towery už za 500 Kč s daní.


Osobně beru hranici 1000 Kč (nebo rozmezí 1000 - 1200 Kč) jako rozumné minimum a při krátkém prozkoumání trhu poznáme, že zde je hlavním hráčem především firma Cooler Master a vedle ní také Aerocool či Thermaltake. Další výrobce nám může tuto nabídku jen zpestřit, přičemž rozhodující mohou být i drobnosti, což si NZXT dle své webové prezentace dobře uvědomuje. U skříní s cenou kolem 1200 Kč není podpora USB 3.0 pravidlem a také nám nemusí nabídnout více jak jeden ventilátor. Naopak pozic pro ně mají obvykle dostatek, tedy spíše až zbytečně moc.

Od Source 210 Elite můžeme také očekávat, že výrobce na její stavbu použil vzhledem k ceně běžný materiál, čili 0,6mm SECC, jehož tloušťka díky barevnému povlaku trošku nabyde. Dnes již také firmy často myslí na to, aby uživatel měl po ruce informace o maximální délce karet a výšce procesorového chladiče, jež jejich skříň dokáže pojmout (někdy je zmíněna i hloubka zdroje). Zde to je v případě karet délka až 330 mm, a to v případě, že jim nebude v daném místě vadit nainstalovaný pevný disk. Maximální výška procesorového chladiče je 160 mm a zde bychom už měli zpozornět a ověřit si, zda zrovna ten náš není o něco vyšší. Moderní a výkonné věžovité chladiče se totiž právě kolem této výšky pohybují a naše redakční Noctua NH-U12P na tom není jinak.


Zpracování skříně


NZXT Source 210 Elite je tedy vyrobena z 0,6mm plechu SECC a pak už jen z plastů (samozřejmě až na pár drobností). Tento plast má povrchovou úpravu, o níž výrobce říká, že připomíná "hliníkovou texturu". To ve skutečnosti znamená, že se NZXT snažilo přiblížit vzhledu broušeného hliníku, což v tomto případě ve skutečnosti znamená, že plast má v sobě vertikální rýhy. Z některých úhlů tak skutečně připomíná broušený hliník, ovšem spíše to vyzní jako tmavě šedá plocha, neboť plast se tak moc neleskne.

Hliníková imitace je použita na vnitřní výplň předního panelu, který má jinak vnější rám černý a matný, přičemž vnitřní část okolního rámu je zase lesklá (právě v ní sídlí porty). Mezi vnitřní částí panelu ve tvaru zkoseného obdélníku a rámem pak je drážka, kudy bude dovnitř proudit vzduch nasávaný předními ventilátory. Ta ale není po celém obvodu, ale jen v dolní části, kam nezasahují záslepky mechanikových pozic. Takové řešení neslibuje zrovna nejvyšší výkon. A nakonec tu máme dvě tlačítka Power a Reset s velmi nízkým zdvihem, která jsou v jedné rovině s okolním povrchem. Kvůli tomu je po hmatu velmi těžké je rozlišit.

Po pohledu na uspořádání předních portů mě pojalo podezření a ihned jsem otevřel levou bočnici a nahmatal konce kabelů, které od nich vedou. Na konci dvou audio konektorů je standardní interní konektor HD Audio a pak se mé podezření potvrdilo. Když jsem nahmatal dva samostatné interní konektory pro USB 2.0 a USB 3.0, ukázalo se, že tu zase někdo přemýšlel zadní částí těla.

V tomto případě si tedy dle představ výrobce prostě musíme zaplácnout celkem čtyři rozhraní USB, abychom následně mohli použít jen dvě, a to nejspíše z důvodu zajištění jakési kompatibility se staršími deskami. A přitom by to šlo vyřešit daleko snadněji, elegantněji, inteligentněji a možná i levněji, kdyby se prostě použil interní konektor pro USB 3.0, z nějž by stejně jako v případě kombinovaných HD Audio a AC'97 vycházel jako alternativa konektor pro USB 2.0 (nebo by byla přiložena redukce jako u Corsair Vengeance C70). Uživatel by tak potřeboval zapojit a ve skříni uskladnit jen jeden kabel namísto dvou a získal by možnost využít dva přední porty USB 3.0.
- klikněte pro zvětšení -


Levá bočnice nemá čím překvapit, neboť nese pouze jednu ventilátorovou pozici připravenou pro 120mm či 140mm model. Ta má svou mřížku mírně vypoulenou ven, aby nebyla přilepena na lopatky. Vzadu pak vidíte dva přítlačné šroubky, s nimiž se pak už setkáte jen na pravé bočnici, a také malý úchyt pro snadnější vysunutí bočnice.
- klikněte pro zvětšení -


Pravá bočnice je tedy již zcela holá a má pouze zmíněné šroubky a také onen úchyt. Její povrch je stejně jako povrch většiny skříně černý a značně zdrsnělý, takže na něm nejsou moc vidět otisky prstů a neodráží se v něm světlo.

Zadní část skříně má klasické uspořádání. Máme tu spodní pozici zdroje, která umožní jej nainstalovat ventilátorem dolů či nahoru. To se bude hodit v případě, že by byla skříň umístěná na tlustém koberci zespoda dušena (nohy nejsou moc vysoké, jen 11 mm). Poděkovat můžeme za přišroubované, tedy ne vylamovací záslepky jednotlivých slotů, ovšem další otvory pro hadičky vodního chlazení (plus jeden hranatý nahoře) jsou již vylamovací. To ale nevadí, protože k nim dostaneme v příslušenství gumové krytky.

Nakonec se ukazuje zadní ventilátorová pozice osazená 120mm modelem s černým rámem a bílými lopatkami, což je kombinace, kterou výrobci okoukali od Fractal Design (spíše by si ale měli vzít příklad z jiných věcí). A pochopitelně NZXT muselo zadní rošt upravit tak, aby mohl nést i menší 92mm ventilátor. Co na tom, že se tak sníží jeho prostupnost pro vzduch a 120mm velikost je už na postu skříňových ventilátorů dlouhá léta standard.
- klikněte pro zvětšení -


Ve vrchním panelu si našly místa dvě ventilátorové pozice pro 140mm či 120mm modely. Jedna je přitom osazena 140mm kouskem s kluznými ložisky. Ovšem pokud byste pomýšleli na instalaci radiátoru vodního chlazení, pak na to v tomto případě raději zapomeňte. Nad základní deskou jednak nebude místa nazbyt a pak je už dle letmého pohledu jasné, že ventilátory jsou umístěny moc daleko od sebe (především 120mm pozice), takže instalace by sice byla s úpravami možná, ale rozhodně se nedá říci, že by na ni byla tato skříň připravena.
- klikněte pro zvětšení -


Při pohledu zespoda se ukáže, na čem všem výrobce ještě šetřil. Nevzpomínám si, kdy naposled jsme narazil na skříň, která u takto zpracované pozice zdroje neměla prachový filtr. Source 210 Elite má sice pro něj připraveny packy, ale on samotný tu prostě chybí, stejně jako u vedlejší ventilátorové pozice. Když se ale podíváte na packy u průduchů pod zdroje pozorněji, pak uvidíte, že zadní nožky stojící mezi nimi jsou v takové pozici, že by zasunutí filtru stejně zabránily. Možná že toto je pravým důvodem, proč se zde s filtrem nesetkáme, ovšem na druhou stranu se vyrábějí i velmi jednoduché filtry vyrobené z pružného plechu, který by zde již využít šel.