Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung R580: notebooková premiéra

25.3.2010, Jan Vítek, recenze
Samsung R580: notebooková premiéra
Série notebooků Samsung Rxx je prozatím jediná, která se v našich končinách dle stránek výrobce prodává a její součástí je osm modelů. Jedním z nich je i R580-JS02CZ, který by nás neměl zklamat svým vypočetním ani grafickým výkonem. Však uvidíme.
Samsung R580-JS02CZ je zástupcem notebooků běžné velikosti 15,6 palce a kromě něj má Samsung v nabídce také jeden 14" model a jeden 17". To znamená, že jinak u nás prodává celkem šest 15,6palcových, což jen odráží oblíbenost a rozšířenost této úhlopříčky.

U tohoto notebooku Samsung ve své webové prezentaci zmiňuje především "LED displej s vysokým rozlišením", což přeložíme jako displej s podsvícením pomocí LED a velmi, velmi průměrným rozlišením 1366 x 768 pixelů, dále "atraktivní krystalický vzor ve tvaru S", tedy lesklý povrch s vlnitou texturou a také "tělo odolné proti poškrábání a otiskům prstů." Netuším, jak přesně má být tělo odolné proti otiskům prstů. Pokud tak, že jej otisky nepoškodí, pak je to pravda, jinak ale jsou dobře znatelné jako na jiných lesklých noteboocích, pouze to malinko maskuje zmíněná textura. Zato prach je tímto notebookem přitahován přímo magicky.
Zmínka o otiscích prstů ve firemní prezentaci je ale již první známkou toho, že si výrobci konečně začínají všímat temné stránky nablýskaných notebooků, i když to je prozatím pouze v oblasti slov. Ono už to popravdě řečeno začíná být poněkud nudné, protože naleštěný povrch má dnes kde co a snad už brzy nějaký odvážlivec znovu objeví Ameriku a začne nabízet počítače se super novým matným povrchem, k němuž není třeba přidávat do brašny lešticí hadříky. Prozatím se firmy mohou orientovat na jinou senzaci posledních měsíců - numerickou klávesnici. Ta byla předtím výsadou spíše velkých notebooků, ovšem s příchodem úzkých těl daných používanými LCD panely s poměrem stran 16:9 se tak nějak zjistilo, že se numerický blok dá vecpat i do notebooků klasických rozměrů kolem 15 palců (dříve 15,4", dnes 15,6").

Numerický blok se tedy začíná velmi rozšiřovat a nezbývá než si počkat na to, jakou další nezbytnost si na nás firmy připraví dále, podobně jako ve svých reklamách tahají nové a nové trumfy výrobci pracích prášků, i když by jeden řekl, že už jim každou chvíli musí dojít invence.

Nyní se podívejme na specifikace notebooku Samsung R580-JS02CZ shrnuté v jedné tabulce:

Model
Samsung R580-JS02CZ
Procesor
Intel Core i5-430M
Frekvence apod.
2,26 GHz, 3 MB Smart Cache
Čipová sada
Intel HM55
RAM
4 GB DDR3-1066 MHz
Pevný disk
500GB - Toshiba MK5055GSX
Úhlopříčka displeje
15,6 palců, lesklý
Rozlišení displeje
1366 x 768 - 16:9
Grafická karta
NVIDIA GeForce GT 330M - 1 GB DDR3
Zvuková karta
NVIDIA High Definition Audio
Realtek High Definition Audio
Mechanika
Plextor DS-8A4S (8x DVD-RW)
Reproduktory
Stereo - 2x 1,5 W
Zvukové vstupy/výstupy
Sluchátka, Mikrofon
Polohovací zařízení
touchpad + 2 tlačítka
PS/2
ne
USB/eSATA
1x eSATA/USB 2.0, 3x USB 2.0 (jedno s nepř. napájením)
Výstup na externí monitor
D-Sub, HDMI
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
Express Card /34
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
3 v 1 (SD, SDHC, MMC)
Bluetooth
Broadcom BCM2070 - verze 2.1 + EDR
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Atheros AR9285 - Wi-Fi 802.11n
Modem
ne
LAN
Marvell Yukon 88E8059 - gigabit LAN
Webkamera
1,3 megapixelů
Speciální výbava
-
Otvor pro zámek Kensington
ano
Typ baterie
6článková Li-Ion - 48 Wh (4400 mAh) při 11,1 V
Deklarovaná výdrž baterie
?
Rozměry
379,8 x 255,5 x 30,3 ~ 36,7 mm
Hmotnost
2,6 kg
Operační systém
Microsoft Windows 7 Home Premium 32bit

Samsung R580 je dalším novým modelem s aktuální platformou Calpella a 32nm procesory Core. Sehnat jej můžeme buď s modelem Intel Core i3-330M, nebo Core i5-430M, což je tedy náš případ. Ten nabídne oproti zmíněnému Core i3 navíc především vyšší frekvenci, která se dále dokáže sama zvýšit díky podpoře technologie Turbo Boost. Ta má konfiguraci 2/2, což znamená, že by měla být v každém případě v zátěži vyšší o 2x 133 MHz nad základních 2,26 GHz. To si snadno ověříme.

Čipová sada Intel HM55 je u takovéhoto počítače nezbytností a za standard se dá již považovat 4 GB operační paměti DDR3-1066 MHz. Evidentně si ale všichni výrobci nezvykli používat také 64bitové systémy, ať už je jejich důvod jakýkoliv. Pro zákazníky to zde ovšem znamená to, že jim systém suše oznámí, že sice mají v počítači 4 GB paměti, ale použitelných je pouze 2,99 GB.

Grafická karta NVIDIA GeForce 330M s 1 GB paměti DDR3 je dostatečnou zárukou toho, že si na Samsungu R580 zahrajeme i nějaké moderní 3D hry, i když na vysoké rozlišení s AA a AF to asi kolikrát stačit nebude. Pevný disk s kapacitou 500 GB by ale měl stačit téměř každému, ovšem otázkou je také jeho výkon, protože specifikace jsou standardní ve své třídě.

Co se týče portů a rozhraní, pak v tomto ohledu je R580 lehce nadprůměrný díky přítomnosti Express Card, i když pouze 34mm verze. Situace s porty USB 2.0 je malinko zamotaná. Jednak jsou tu na pravé straně dva běžné, ale na levé je jeden kombinovaný s eSATA a pak jeden umožňující napájení připojených zařízení i tehdy, když je notebook vypnutý. Nejde sice o ojedinělou funkci, jíž by jiné notebooky nedisponovaly, ale také to není zcela běžné. Rozhraní Wi-Fi a Ethernet jsou v aktuálních verzích a nechybí čtečka karet, moderní obrazové rozhraní HDMI či webkamera s vysokým rozlišením.

Pro napájení je tu kromě adaptéru šestičlánková baterie typu Li-Ion, jejíž přibližnou výdrž výrobce neuvádí, a tak si ji budeme muset zjistit sami, což bychom však udělali v každém případě. Rozměry a hmotnost pak vypovídají o tom, že se Samsung své R580 nijak nesnaží zařadit mezi ultralehké a ultratenké modely.


Příslušenství


Z fotografie je vidět, že příslušenství tu není nijak výjimečné. Kromě nutných částí, jako je baterie, adaptér a manuály či jiné informace tu je už jen malý světle modrý hadřík. Ten budeme skutečně velmi často potřebovat.
Napájení


Pro napájení je tu jednak připraven síťový adaptér s výkonem 90 W (19 V / 4,74 A), který je nutný pro uživení výkonného procesoru a grafické karty. Při mobilním využití notebooku se pak využije klasická baterie Li-Ion, modelové označení AA-PB9NC6B, s kapacitou 48 Wh (4400 mAh) při 11,1 V.
Operační systém a software


Jako operační systém se zde uplatní Microsoft Windows 7 Home Premium ve 32bitové verzi a k tomu se vám po prvním spuštění do systému doinstaluje řada přídavných aplikací, mezi něž dle specifikací patří následující vypsané v bodech. Jsou tu ale i některé jiné, na něž se zaměříme ve třetí kapitole.
  • Adobe Acrobat Reader
  • Easy Battery Manager
  • Easy Display Manger
  • Easy Network Manager
  • Easy SpeedUp Manager
  • Microsoft Office Professional 2007 (60denní zkušební verze)
  • Samsung Support Center
  • Samsung Update Plus
  • McAfee Virus Scan