www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Souboj levných procesorů AMD a Intel

Souboj levných procesorů AMD a Intel
, , recenze
V dnešním testu levných procesorů AMD a Intel se utká celkem 8 kousků s cenou do 4500 Kč. Na straně AMD jde třeba o zbrusu nový model Phenom II X2 555 BE i Phenom II X4 910e. Od Intelu se zase dočkáme nových modelů Core i3 a i5 "Clarkdale".
K oblíbeným
reklama

Praktické testy


Nyní přicházejí na řadu praktické testy, tedy takové, jež lépe vypovídají o reálném chování procesorů. Uvidíme srovnání schopností procesorů v oblasti renderingu, což změří Cinebench R10 s využítím jednoho či více jader, pak to bude Fritz Chess Benchmark ukazující výkon procesorů v šachu, jenž dokáže velmi dobře škálovat s rostoucím počtem procesorových jader. Ve WinRARu si změříme čas nejlepší komprese souborů, pak se ukáží schopnosti procesorů v enkódování videa do x264 a nakonec se zaměříme na šifrování dat.

Některé nové procesory Intel totiž disponují podporou technologie AES-NI akcelerující šifrování dat pomocí AES. V našem testu jí disponují procesory Core i5-650 a Core i5-661, a právě ty by měly být v příslušném testu aplikace WinZIP výrazně rychlejší než ostatní.První praktický test se zabývá výkonem procesorů při renderování s použitím jednoho jádra. Zde se tedy smazávají rozdíly mezi dvoujádrovými a čtyřjádrovými procesory, respektive těmi s podporou Hyper-Threadingu. Rozhodovat by tak měla především frekvence a další kvality, ovšem dle výsledků testu to je především frekvence, čemuž odpovídá výkon modelů AMD, kde Phenom X4 910e mírně zaostává za low-endovým Athlonem II X2 240e kvůli nižší frekvenci. Procesory Intel nám vytvořily pěkné schůdky a zde nesmíme zapomenout na technologii Turbo Boost u procesorů Intel Core i5, která dokáže při zatížení jednoho jádra zvýšit jeho frekvenci.V dalším testu, kdy se k renderování využijí všechna dostupná fyzická i logická jádra, už nemají dvoujádra šanci a neobstojí ani Intel Hyper-Threading, protože podstatně pomalejší 2,6GHz AMD Phenom II X4 910e výkonem odpovídá 3,33GHz Intel Core i5-661. Nejníže postavený Athlon II X2 240e zde svůj souboj s Pentiem Dual-Core G6950 prohrál.Obdobnou situaci připravil šachový benchmark Fritz Chess Mark, u nějž si také nejdříve ukážeme porovnání výkonu jen jednoho jádra u každého z testovaných procesorů. Výkon je zde velmi podobný jako u prvního praktického testu, pouze si procesory AMD celkově o chloupek polepšily a už tolik nezaostávají.Jejich síla se však opět projeví v další části testu Fritz Chess Mark, kde je situace opět podobná jako u vícejádrového testu Cinebench R10. Více jader a větší frekvence, to je recept vítězného Phenomu II X4 965 Black Edition.Dále se ukáže schopnost procesorů komprimovat data, a to nejdříve ve WinRARu s použitím jeho nejlepšího nastavení komprese a asi 500MB souboru. Zde si budeme pochopitelně všímat naopak nejkratších sloupců značících nejlepší výkony. Procesory AMD i Intel zaznamenaly podobný průběh, jen Athlony a Phenomy mají větší rozsah a Pentium s Core i3/i5 mají výsledky více soustředěné. Kvůli tomu jsou zde procesory AMD lepší i horší, jak se to vezme.Podobně můžeme mluvit o přeposledním testu této části, ovšem enkódování videa v rozlišení 720p daleko lépe zvládaly nejlepší procesory AMD oproti špičce od Intelu. Zde bezpochyby také zapracoval vyšší počet fyzických jader vzhledem k odstupu procesorů se dvěma a čtyřmi (fyzickými i logickými) jádry. Opět tedy pochopitelně vede Phenom II X4 965 Black Edition.A nakonec slíbený test, v němž se ukáže technologie Intel AES-NI pro akceleraci šifrování dat pomocí 256bitové šifry AES a 14znakového hesla. Pro tento účel byl využit reálný test komprese ve WinZIPu, kde byl využit stejný soubor jako u testu s WinRARem, pouze byla nastavena běžná komprese. Procesory Intel Core i5-650 a Core i5-661 s podporou AES-NI zde s přehledem rozdrtily zbylé modely a nechaly je daleko za sebou.
reklama
Nejnovější články
MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14? MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14?
MSI uvádí nový Radeon RX 580 ARMOR, na čemž by nebylo nic divného i s přihlédnutím k tomu, že se na trh dostaly již dvě takto označené karty. Podivné je to, že tato novinka je chystaná právě nyní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá
Společnost Asus je aktuálně na pátém místě mezi světově největšími výrobci počítačů, a tak má jistě dobrý přehled o tom, jak si Intel vede s uspokojováním poptávky po svých procesorech. Jak to tedy aktuálně vypadá? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář