www.svethardware.cz
>
>
>
>

Renoir vs. Cezanne: jádro nového APU se ukazuje v renderu

Renoir vs. Cezanne: jádro nového APU se ukazuje v renderu
, , aktualita
AMD si chystá v nejbližších měsících vypuštění nových APU, z nichž budou zajímavější modely spadající do rodiny Cezanne. Jde o moderní Zen 3, jež mají vzít na milost už i výrobci výkonných herních notebooků.
K oblíbeným
reklama
AMD Cezanne mají přijít vedle rodiny Lucienne, která má představovat jen oprášené Renoir, takže pokud jde o skutečnou novinku, musíme se dívat právě směrem k Cezanne. Server VideoCardz nyní získal od AMD render samotného čipu Cezanne, který umístil vedle stejně pojatého obrázku čipu Renoir. Budeme předpokládat, že měřítko je v obou případech víceméně stejné, neboť se i v doprovodné zprávě píše o tom, že Cezanne budou o cca deset procent větší než Renoir. Právě s tím jsme ovšem předem počítali vzhledem k tomu, že i nové čiplety procesorů Ryzen 5000 jsou větší, a to právě kvůli vylepšené architektuře. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Cezanne by totiž jinak měly mít stejný počet osmi procesorových jader (plus SMT) a pak i maximálně osm grafických jednotek CU, čili 512 Stream procesorů (stále Vega), ovšem počítá se s větší L3 cache (až 16 MB). Právě ta společně s většími CPU jádry se má nejvíce podepsat na zvětšení výsledného čipu a pokud má jádro Renoir velikost 156 mm2, Cezanne by se měl pohybovat kolem 172 mm2. Z obrázků je mimochodem jasně patrné, že procesorová část (níže vlevo) je u Cezanne mnohem větší než v Renoiru. 
 
Právě v tom může vězet hlavní důvod, proč se AMD rozhodlo připravit Lucienne, neboli Renoir refresh. Taková APU se Zen 2 ještě mohou v řadě případů bohatě stačit a jejich menší čipy představují jistou výhodu z hlediska výtěžnosti, a to zvláště v dnešní situaci, kdy AMD musí hledat každou cestičku k optimalizaci výroby ve snaze získat z dostupných 7nm kapacit u firmy TSMC co nejvíce. AMD mohlo samozřejmě prostě nechat v nabídce starý Renoir, ale po cca roce od jeho nástupu je vhodné jej alespoň trošku vyladit a nabídnout vyšší takty. 
Bohužel to ale bude opět znamenat, že AMD vnese do své nabídky zmatek, který ustoupil poté, co se byla v rámci desktopových CPU přeskočena série 4000, aby prostě platilo, že Zen 3 je v procesorech série 5000. Kvůli Lucienne v nich ale bude stále ještě i Zen 2 a nebude vůbec snadné takové procesory rozlišit, neboť v modelovém označení žádné vodítku ukryto nebude. Například Ryzen 3 5400U má být Cezanne, Ryzen 5 5500U zase Lucienne a Ryzen 5 5600U opět Cezanne a tak dále. 
 
AMD svá nová mobilní APU představí již 11. ledna a ta postupně začnou být k dispozici v různých modelech notebooků od nízkospotřebových po výkonné herní modely. A krom toho by AMD mohlo velice brzy představit i desktopové verze, čímž by asi definitivně vyřešilo otázku kdy a zda vůbec se na volném trhu dočkáme desktopových Renoirů.  
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář