Revoluce: Google spouští streamování her Stadia, zakládá i herní studio

Revoluce: Google spouští streamování her Stadia, zakládá i herní studio
, , aktualita
Google dnes zahájil revoluci ve světě počítačových her. Už nebude potřeba kupovat drahé procesory, spoustu RAM a výkonná GPU. Google Stadia je streamovací platformou, kdy si hry zahrajete na PC, notebooku, telefonu nebo televizi.
K oblíbeným
reklama
Svět se díky moderním technologiím mění a s ním i desítky nebo i stovky let zavedené koncepty. Auta se začínají řídit sama, z jejich vlastnictví se přechází na pronájem a sdílení mezi uživateli. Software se dnes už také nekupuje jednorázově, ale platí se předplatné a obvykle nabídne i cloudové propojení mezi zařízeními. A právě něco podobného nyní dorazilo i do světa počítačových her. Google totiž představuje herní streamovací platfomu Stadia, která představuje velkou revoluci v počítačovém hraní.
 
Google Stadia logo
 
Už nebudete potřebovat nadupadnou herní mašinu s výkonným CPU, GPU, dostatkem RAM a dalším silným hardwarem. Stačí zařízení, které se dokáže připojit na internet a umí přehrávat videa z YouTube. Hra totiž nepoběží na vašem zařízení, ale na datových centrech Googlu a hru vám pošle jako video, a to až do 4K rozlišení při 60p i s podporou HDR (navýšení proti Project Stream, který byl ukázán v loňském říjnu a zvládal maximálně 1080p). V budoucnu se počítá i s 8K rozlišením nebo vyššími frekvencemi přes 120 fps.
 
Vy se tak můžete dívat např. na trailer ke hře a pokud vás zaujme, stačí jen na YouTube stisknout tlačítko Play a do 5 sekund můžete hrát hru, aniž byste museli cokoli stahovat a instalovat. Můžete tak učinit na notebooku, dokonce i chromebooku, PC, televizi, tabletu nebo smartphonu. A dokonce lze mezi zařízením přecházet, takže když začnete hrát na jiném zařízení, budete pokračovat ve hře tam, kde jste skončili na tom předchozím.
 
 
Google k běhu her využije vlastní herní stroje, které bude možné snadno škálovat podle požadavků konkrétního hráče. Bude zde speciální x86 procesor s taktem 2,7 GHz a podporou více vláken na jednom jádře i možností zpracovávat AVX2 instrukce. Systém bude mít 9,5 MB L2+L3 cache a osazen má být 16 GB RAM s přenosovou rychlostí 484 GB/s. Zajímavé bude i GPU, které je opět speciálním čipem vyvinutým pro potřeby Googlu. Postarala se o něj společnost AMD, nabídne 56 výpočetních jednotek, HBM2 paměť a výkon 10,7 TFLOPS (pro srovnání, PS4 Pro nabídne 4,2 TFLOPS a Xbox One X 6,0 TFLOPS, tedy jeden stroj pro platformu Stadia má více než tyto dvě konzole dohromady). Systém poběží na Linuxu a standardu Vulkan. Celkem bude mít Google 7500 center, kde budou tyto počítače.
 
Google Stadia Controller
 
Na platformě Stadia poběží např. Assassin’s Creed Odyssey od Ubisoftu nebo Doom Eternal od id Software. A poněvadž Stadia využívá Vulkan stejně jako Doom Eternal, id Software řekl, že portování na novou platformu zabralo jen pár týdnů. Podporován je Unreal Engine, Unity i Havok. To ale zdaleka není všechno. Google tímto oznámil založení svého vlastního herního studia Stadia Games, které bude rovněž vyvíjet hry pro novou platformu. A aby toho nebylo málo, Google představil také vlastní herní ovladač Google Stadia Controller. Ten bude mít i tlačítko pro spuštění Google Assistant. Zatím není jasné, za jakých podmínek půjde na nové platformě hrát a kolik bude stát předplatné, resp. jak se vůbec bude za hraní platit. Víme jen to, že finální verze bude spuštěna ještě letos.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Astronomové našli v našem systému 139 nových planetek, k čemu poslouží? Astronomové našli v našem systému 139 nových planetek, k čemu poslouží?
Ve vnějších částech Sluneční soustavy obíhá pěkná řádka větších objektů, přičemž tím máme na mysli oblast za oběžnou dráhou Neptunu - poslední planety soustavy. Dalších 139 planetek bylo přitom nově objeveno díky Dark Energy Survey. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel prozrazuje, jaké instrukce budou podporovat chystané procesory Intel prozrazuje, jaké instrukce budou podporovat chystané procesory
Intel se rozhodl aktualizovat svůj ISA Extensions manuál, který je určen především programátorům k tomu, aby věděli, na co se mohou připravovat. Dozví se tak o tom, které instrukce budou podporovány teprve chystanými procesorovými řadami. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
D-Wave zdarma nabízí výkon svých kvantových počítačů pro výzkum Covid-19 D-Wave zdarma nabízí výkon svých kvantových počítačů pro výzkum Covid-19
Kanadská společnost D-Wave Systems se rozhodla, že své kvantové počítače dá k dispozici pro výzkum nemoci Covid-19 a hledání léku. To představuje možnost využití jejich výkonu prostřednictvím služby Leap 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte vypustil do světa GTX 1650 s paměťmi GDDR6 Gigabyte vypustil do světa GTX 1650 s paměťmi GDDR6
Už nyní můžeme navázat na dnešní zprávu, dle níž jsme mohli čekat nástup karet GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6, přičemž nemluvíme o verzích Super. Jako první se přihlásila společnost Gigabyte, která nabízí dva modely. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA provedla poslední test Mars Helicopter před letem NASA provedla poslední test Mars Helicopter před letem
Navzdory pandemii se dále pracuje na roveru Perseverance, který by měl startovat letos v létě. Nyní už má NASA za sebou poslední testy, jimiž měla projít malá Mars Helicopter, kterou si rover poveze s sebou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře