Revoluce: Google spouští streamování her Stadia, zakládá i herní studio

Revoluce: Google spouští streamování her Stadia, zakládá i herní studio
, , aktualita
Google dnes zahájil revoluci ve světě počítačových her. Už nebude potřeba kupovat drahé procesory, spoustu RAM a výkonná GPU. Google Stadia je streamovací platformou, kdy si hry zahrajete na PC, notebooku, telefonu nebo televizi.
K oblíbeným
reklama
Svět se díky moderním technologiím mění a s ním i desítky nebo i stovky let zavedené koncepty. Auta se začínají řídit sama, z jejich vlastnictví se přechází na pronájem a sdílení mezi uživateli. Software se dnes už také nekupuje jednorázově, ale platí se předplatné a obvykle nabídne i cloudové propojení mezi zařízeními. A právě něco podobného nyní dorazilo i do světa počítačových her. Google totiž představuje herní streamovací platfomu Stadia, která představuje velkou revoluci v počítačovém hraní.
 
Google Stadia logo
 
Už nebudete potřebovat nadupadnou herní mašinu s výkonným CPU, GPU, dostatkem RAM a dalším silným hardwarem. Stačí zařízení, které se dokáže připojit na internet a umí přehrávat videa z YouTube. Hra totiž nepoběží na vašem zařízení, ale na datových centrech Googlu a hru vám pošle jako video, a to až do 4K rozlišení při 60p i s podporou HDR (navýšení proti Project Stream, který byl ukázán v loňském říjnu a zvládal maximálně 1080p). V budoucnu se počítá i s 8K rozlišením nebo vyššími frekvencemi přes 120 fps.
 
Vy se tak můžete dívat např. na trailer ke hře a pokud vás zaujme, stačí jen na YouTube stisknout tlačítko Play a do 5 sekund můžete hrát hru, aniž byste museli cokoli stahovat a instalovat. Můžete tak učinit na notebooku, dokonce i chromebooku, PC, televizi, tabletu nebo smartphonu. A dokonce lze mezi zařízením přecházet, takže když začnete hrát na jiném zařízení, budete pokračovat ve hře tam, kde jste skončili na tom předchozím.
 
 
Google k běhu her využije vlastní herní stroje, které bude možné snadno škálovat podle požadavků konkrétního hráče. Bude zde speciální x86 procesor s taktem 2,7 GHz a podporou více vláken na jednom jádře i možností zpracovávat AVX2 instrukce. Systém bude mít 9,5 MB L2+L3 cache a osazen má být 16 GB RAM s přenosovou rychlostí 484 GB/s. Zajímavé bude i GPU, které je opět speciálním čipem vyvinutým pro potřeby Googlu. Postarala se o něj společnost AMD, nabídne 56 výpočetních jednotek, HBM2 paměť a výkon 10,7 TFLOPS (pro srovnání, PS4 Pro nabídne 4,2 TFLOPS a Xbox One X 6,0 TFLOPS, tedy jeden stroj pro platformu Stadia má více než tyto dvě konzole dohromady). Systém poběží na Linuxu a standardu Vulkan. Celkem bude mít Google 7500 center, kde budou tyto počítače.
 
Google Stadia Controller
 
Na platformě Stadia poběží např. Assassin’s Creed Odyssey od Ubisoftu nebo Doom Eternal od id Software. A poněvadž Stadia využívá Vulkan stejně jako Doom Eternal, id Software řekl, že portování na novou platformu zabralo jen pár týdnů. Podporován je Unreal Engine, Unity i Havok. To ale zdaleka není všechno. Google tímto oznámil založení svého vlastního herního studia Stadia Games, které bude rovněž vyvíjet hry pro novou platformu. A aby toho nebylo málo, Google představil také vlastní herní ovladač Google Stadia Controller. Ten bude mít i tlačítko pro spuštění Google Assistant. Zatím není jasné, za jakých podmínek půjde na nové platformě hrát a kolik bude stát předplatné, resp. jak se vůbec bude za hraní platit. Víme jen to, že finální verze bude spuštěna ještě letos.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková